pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 7 maja 2019
  • wyświetleń: 3542

Spotkanie seniorów z policyjnym profilaktykiem ds. ruchu drogowego

Rozpoczynający się sezon rowerowy stał się dobrą okazją, aby spotkać się z seniorami i przypomnieć im zasady bezpieczeństwa związane z ruchem jednośladów. Policyjny profilaktyk, korzystając z przychylności proboszcza parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Pszczynie księdza Marka Brewko, przedstawił zgromadzonym w salce mieszkańcom zasady poruszania się po ścieżkach rowerowych, po jedni oraz przypomniał prawa i obowiązki miłośników dwóch kółek.

Spotkanie seniorów z policyjnym profilaktykiem ds. ruchu drogowego · fot. KPP Pszczyna


Przy okazji pogadanki, nie zapomniano również o przekazaniu odblasków i instrukcji dotyczącej obowiązkowego wyposażenia rowerów. Wykład zakładał jednak wskazanie najczęściej popełnianych przez rowerzystów przewinień. Omawiając przepisy, policjant posługiwał się przykładami i akcentował te błędy, które mają największy wpływ na wzrost zdarzeń drogowych z udziałem takich niechronionych uczestników ruchu.

Profilaktyk przede wszystkim zaznaczył, że bezpieczny rowerzysta to świadomy rowerzysta. Przypomniał, że kierujący rowerem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni i ma obowiązek korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.

Podkreślił również, że rowerzysta jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym, a korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone, gdy na przykład opiekuje się on rowerzystą w wieku do lat 10, szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m oraz w przypadku, kiedy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, a także kiedy warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni.

Policjant pytany o kwestię jazdy obok siebie dwóch rowerzystów, zaznaczył, że dopuszcza się jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru, jeśli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Tego typu spotkania z seniorami w salkach katechetycznych pszczyńskiej parafii odbywają się cyklicznie. Poruszane są na nich tematy dotyczące zagrożeń na drogach i bezpieczeństwa w domu, w przestrzeni publicznej i podczas podróży. Starsi mieszkańcy każdorazowo podkreślają, że bardzo cenią sobie te wizyty policjantów, ponieważ dla nich kontakt bezpośredni z przedstawicielami pszczyńskiej komendy jest bezcenny, daje bowiem możliwość bezpośredniej rozmowy z policjantem i skonsultowania problemu jeszcze na miejscu.

ab / pless.pl, źródło: KPP Pszczyna

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.