pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 4 maja 2019
  • 9 maja 2019
  • wyświetleń: 17557

W Pszczynie do 2023 roku powstanie nowe centrum kultury z salą kinową

W budżecie gminy Pszczyna na ten rok jest już pół miliona złotych na projekt budowy nowego centrum kultury. Powoli również poznajemy nowe szczegóły dotyczące tej inwestycji. Nadal jednak nie wiadomo, gdzie obiekt zostanie zlokalizowany - możliwości jest kilka.

Rynek,PCKul, Pszczyńskie Centrum Kultury,Pszczyna
Pszczyńskie Centrum Kultury mieści się dziś u zbiegu ulic Piastowskiej i Bankowej, obok rynku w Pszczynie. · fot. BM / pless.pl


W tegorocznym budżecie Rada Miejska w Pszczynie zdecydowała o zabezpieczeniu pół miliona złotych na przygotowanie koncepcji, dokumentacji budowy nowego centrum kultury. Wszystko, by już przyszłym roku zostało wydane pozwolenie na budowę i aby można zrealizować inwestycję do 2023 roku. Takie plany wobec tego przedsięwzięcia ma burmistrz Dariusz Skrobol.

Przypomnijmy, że obecnie Pszczyńskie Centrum Kultury znajduje się tuż obok rynku, w dużej kamienicy u zbiegu ulic Piastowskiej i Bankowej. W tym roku odnowiono mieszczącą się tutaj salę widowiskową. Skąd w takim razie pomysł na budowę nowego obiektu?

- Stan techniczny obecnego centrum kultury, razem z zabezpieczeniami przeciwpożarowymi i dostępnością dla osób niepełnosprawnych i wieloma innymi technicznymi aspektami, jest bardzo zły - tłumaczy burmistrz Dariusz Skrobol. - Obawiamy się, że może dojść do takiej sytuacji, że będziemy go musieli wyłączyć z użytkowania. To byłoby katastrofą dla miasta i dla gminy, gdyż kilka tysięcy dzieci, które tam ćwiczą w różnych sekcjach, a także spotkania na sali widowiskowej i cała działalność domu kultury jest niezbędnym elementem, żeby kultura funkcjonowała na terenie gminy.

Sala widowiskowa w Pszczyńskim Centrum Kultury
Sala widowiskowa w obecnym Pszczyńskim Centrum Kultury po "liftingu" - 03.2019 · fot. UM Pszczyna


Przy budowie nowego obiektu gmina Pszczyna zamierza czerpać z doświadczeń innych samorządów. Dlatego też zdecydowano się odwiedzić te miejscowości, gdzie w ostatnim czasie przeprowadzono podobne inwestycje.

- Rozpoczęliśmy z panem Michałem Czernkiem (dyrektor Pszczyńskiego Centrum Kultury - przyp. red.) i skarbnikami wizyty w różnych obiektach na terenie Polski, podobnych do obiektów, które mogłyby powstać w Pszczynie. Przez ostatnie trzy miesiące odwiedziliśmy szereg domów kultury, spotykaliśmy się z dyrektorami, burmistrzami, pytając jak budowali nowe domy kultury - opisuje burmistrz i dodaje, że założenia, które oglądano w innych domach kultury są do zrealizowania.

Zapytany o obiekt, który najbardziej wpasowywałby się w potrzeby gminy Pszczyna, wskazuje otwarte w 2015 roku Centrum Kulturalno-Artystyczne w Kozienicach w województwie mazowieckim.

Centrum Kulturalno-Artystyczne w Kozienicach
Centrum Kulturalno-Artystyczne w Kozienicach · fot. facebook.com / Centrum Kulturalno-Artystyczne w Ko


Zanim jednak rozpocznie się proces projektowania, gmina wybierze firmę doradczą, której zadaniem będzie pomoc w przygotowaniu zakresu Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia, co wynika ze złożoności budowy takiego budynku. - Chcemy uniknąć wpadek takich, jakie miały inne miasta, dlatego nasze wizyty, nasze doświadczenia. Jestem dobrej myśli, aby przygotować dobrą dokumentację i docelowo wybudować dom kultury - mówi Dariusz Skrobol.

- Budowa centrum kultury, jeśli do niej dojdzie, niesie za sobą szereg niebezpieczeństw, na które trzeba zwrócić uwagę na etapie projektowania, ponieważ łączy ze sobą czynnik budowlany z czynnikiem scenicznym. Połączenie tych dwóch elementów jest bardzo skomplikowane - wskazuje Dariusz Skrobol. - To jest z jednej strony zbudowanie części samego budynku, jego szkieletu i nałożenie na niego funkcji centrum kultury - nie tylko w kontekście sal tanecznych, teatralnych, ale przede wszystkim sceny z odpowiednim jej zapleczem i odpowiednią ilością miejsc siedzących i stojących, do tego, aby na tej scenie odbywały się spektakle, teatry, spotkania organizacji pozarządowych. Z drugiej strony bardzo nam zależy, ze względu na to, że w Pszczynie nie działa kino od wielu, wielu lat, aby ta sala była na tyle funkcjonalna, by odbywały się tam seanse kinowe. I to jest dzisiaj do zrobienia - dodaje.

O ile powoli już możemy dowiedzieć się, co będzie wewnątrz nowego centrum kultury, to... nadal nie wiadomo, w którym miejscu ono powstanie. Pierwotnie wszystko wskazywało na to, iż obiekt zostanie wybudowany w pobliżu skrzyżowania ulic Bielskiej i Władysława Jagiełły w Pszczynie, ale dziś nie jest to już tak oczywiste.

Dom Usług w Pszczynie - 9.03.2018
Dom Usług jako nowe centrum kultury? To dziś jedna z rozważanych opcji. · fot. Andrzej Grynpeter


- Zastanawiamy się nad kilkoma lokalizacjami, o których będziemy rozmawiać z Radą Miejską. Jedna z nich to ulica Bielska, ale spotkałem się też z prezes Domu Usług i również taka propozycja była, by wykupić ten budynek i tam zrobić centrum kultury - odpowiada burmistrz. Okazuje się, że obiekt może powstać też w jeszcze innym miejscu. - Jest także jeszcze kilka działek, które gmina posiada poza centrum miasta - mówi Dariusz Skrobol i dodaje, że ostatecznie wiele będzie również zależeć od nośności gruntu, na którym mogłoby dojść do rozpoczęcia prac.

Dziś w budynku przy ulicy Piastowskiej, wraz z Pszczyńskim Centrum Kultury, działa także Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie. Od kilku lat również dla niej poszukiwano nowej siedziby, miedzy innymi przy ulicy Wojska Polskiego i Korfantego (w budynku dawnej szpitalnej pralni). Co dalej z tą instytucją?

- Biblioteka zostanie w tym samym miejscu. Nie da się wybudować dwóch tak dużych obiektów - przedstawia sytuację burmistrz. - Ale i w tej sytuacji biblioteka jak i ognisko muzyczne będą miały bardzo komfortowe warunki - zapewnia.

Oskar Piecuch / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.