pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 25 kwietnia 2019
  • 3 maja 2019
  • wyświetleń: 9617

[ZDJĘCIA] Wystawa "Książęcy dwór w Pszczynie w obiektywie"

Za nami:

Od 26 kwietnia w Stajniach Książęcych w Pszczynie można oglądać wystawę "Książęcy dwór w Pszczynie w obiektywie". To okazja, by zobaczyć kilkaset archiwalnych fotografii, a także by sprawdzić, gdzie w Pszczynie w Parku Zamkowym znajdowały się kort tenisowy i basen!

Wernisaż wystawy "Książęcy dwór w Pszczynie w obiektywie" - 25.04.2019 · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


Na wystawie zaprezentowanych zostanie około 300 archiwalnych fotografii z I połowy XX wieku, które złożą się na opowieść o życiu arystokratycznej posiadłości książąt von Pless z rodu Hochberg. Będzie można na nich zobaczyć zamek w Pszczynie i jego urządzone z przepychem wnętrza, park zamkowy, a także członków rodziny książęcej oraz ich gości. Istotna część wystawy skoncentruje się wokół tematu służby zamkowej i tego, co działo się za kuchennymi drzwiami oraz na zapleczu gospodarczym dworu. Wystawa stanie się też okazją do pokazania zdjęć malowniczego Zameczku Myśliwskiego Promnice nad jeziorem Paprocańskim. Część z nich przybliży słynne polowania na żubry czy jelenie odbywające się w lasach pszczyńskich z udziałem arystokratycznych gości, w tym cesarza niemieckiego Wilhelma II czy Elżbiety i Romana Potockich z Łańcuta. Widzowie będą mogli ponadto zobaczyć pełne kolorytu sceny rodzajowe upamiętniające mieszkańców Pszczyny i okolic.

Prócz fotografii, na wystawie znajdą się oryginalne przedmioty z dawnego wyposażenia zamku w Pszczynie i Zameczku Promnice, takie jak meble ogrodowe, kafle z kuchni zamkowej i zydle, a także karty menu czy zamawiane u londyńskich i berlińskich krawców liberie lokajów.

Większość zebranych na wystawie fotografii pochodzi ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Pszczynie oraz Zamku Książ w Wałbrzychu. Autorem tych ostatnich jest Louis Hardouin, francuski szef kuchni Hochbergów zatrudniony w ich ksiąskiej rezydencji od 1909 r. do lat 30. XX w.

Kuratorem wystawy jest Sylwia Smolarek-Grzegorczyk. Wykorzystano ponadto materiały z Archiwum Państwowego w Katowicach - Oddział w Pszczynie, Muzeum w Gliwicach, Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie oraz z kolekcji prywatnej.

Wystawa będzie otwarta do 30 listopada.

Oskar Piecuch / pless.pl
źródło: Muzeum Zamkowe

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.