Firmy w czasie epidemii Firmy w czasie epidemii

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 14 kwietnia 2019
  • wyświetleń: 3232

PKP PLK planują modernizację linii kolejowej w naszym regionie

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na modernizację linii Goczałkowice-Zdrój - Czechowice-Dziedzice - Zabrzeg.

Tory kolejowe, szyny, pociąg
PKP PLK planują modernizację linii kolejowej. · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na wykonanie robót budowlanych na odcinku Goczałkowice-Zdrój - Czechowice-Dziedzice - Zabrzeg. Inwestycja będzie wykonywana w ramach projektu pn. "Prace na podstawowych ciągach pasażerskich (E30 i E65) na obszarze Śląska, Etap I: linia E65 na odc. Będzin - Katowice - Tychy - Czechowice-Dziedzice - Zebrzydowice: LOT C na odcinku podg. Most Wisła- Czechowice - Dziedzice- Zabrzeg".

Pasażerowie skorzystają z wygodnej stacji w Czechowicach-Dziedzicach oraz z odnowionych przystanków Goczałkowice-Zdrój i Zabrzeg. W sumie 6 peronów zostanie podwyższonych, by ułatwić dostęp do pociągów oraz dostosowanych do osób o ograniczonej mobilności.

Projekt przewiduje wymianę prawie 47 km torów i 56 km sieci trakcyjnej. Zwiększy się prędkość jazdy pociągów, skrócą się więc podróże na trasie z Katowic do Zebrzydowic i Wisły Głębce. Na całym odcinku przebudowane zostaną urządzenia sterowania ruchem kolejowym oraz 3 przejazdy kolejowo-drogowe, co wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa przewozu podróżnych i ładunków. Prace swoim zakresem obejmą też 23 obiekty inżynieryjne (mosty, wiadukty i przepusty). W zakresie prac modernizacyjnych zostanie przebudowany trzyprzęsłowy most na rzece Wiśle (między Goczałkowicami a Czechowicami-Dziedzicami) o długości ponad 150 metrów.

Ponadto, na stacji Czechowice-Dziedzice zostanie wybudowane lokalne centrum sterowania (LCS) wyposażone w nowoczesne urządzenia sterowania ruchem kolejowym.

Podpisanie umowy i rozpoczęcie prac zaplanowane jest na listopad 2019 roku. Prace powinny zakończyć się do grudnia 2023 roku. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską z Instrumentu CEF "Łącząc Europę".

Inwestycja E65 podzielona jest na mniejsze odcinki. Obecnie trwają prace projektowe na odcinki Będzin - Katowice Ligota, Tychy - Goczałkowice-Zdrój oraz Zabrzeg - Zebrzydowice. Realizacja tych projektów przewidziana jest w przyszłej perspektywie finansowej UE.

new / pless.pl, źródło: UG Goczałkowice-Zdrój, PKP PLK

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.