pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 12 kwietnia 2019
  • wyświetleń: 4931

EKUZ to za mało? Sprawdź, kiedy EKUZ nie wystarcza

Materiał partnera:

Wyjazd na wakacje za granicę jest prawdziwą przyjemnością dla całej rodziny. Ciepłe morza, doskonała pogoda i wyjątkowe widoki zachęcają do wybierania wczasów w kurortach na południu Europy oraz poza granicami kontynentu. Jeżeli chcesz, by wakacje były beztroskie, pamiętaj, że w czasie wyjazdu potrzebujesz ubezpieczenia zdrowotnego. Zobacz, kiedy możesz skorzystać z karty EKUZ.

EKUZ w Europie
 
EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, jest dokumentem potwierdzającym posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ. Dzięki niemu w krajach należących do Unii Europejskiej ma się prawo do korzystania z świadczeń medycznych, gdy zajdzie taka potrzeba. Niestety, niekiedy EKUZ to za mało. Zobacz kiedy EKUZ nie wystarczy.
 
Korzystanie z EKUZ jest dobrym rozwiązaniem, gdy wyjeżdża się do jednego z krajów UE w celach turystycznych, na wymianę studencką lub w podróż służbową. Dzięki karcie można w uzasadnionych przypadkach skorzystać z  darmowej pomocy medycznej w placówkach publicznej służby zdrowia. Co ważne, niemożliwe jest pokrycie kosztów leczenia związanego z tak zwaną turystyką medyczną. Dowiesz się więcej na temat EKUZ na stronie https://ekuz.com.pl.

Niestety, EKUZ jest niekiedy niewystarczającym rozwiązaniem nawet w przypadku pobytu na terenie Unii Europejskiej. Dzieje się tak, gdy chce się skorzystać ze świadczeń medycznych nieobjętych refundacją lub objętych refundacją częściową. Co więcej, EKUZ nie obejmuje kosztów ratownictwa medycznego, akcji poszukiwawczych i transportu medycznego do kraju, dlatego w razie wypadku lub nagłego zachorowania na poważną chorobę zwykle okazuje się zbyt słabą ochroną. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zobacz kiedy EKUZ nie wystarczy.

EKUZ poza Unią Europejską

Korzystanie z karty EKUZ poza granicami Unii Europejskiej jest możliwe wyłącznie w kilku krajach, które podpisały odpowiednie umowy ze wspólnotą. Wśród takich krajów znajduje się między innymi Szwajcaria. W przypadku wyjazdów poza Europę z bezpłatnej opieki medycznej można korzystać, wyłącznie gdy opłaci się prywatną polisę turystyczną z ubezpieczeniem kosztów leczenia. Przykładowo, wyjeżdżając do Turcji lub do Kenii, powinno się najpóźniej na dzień przed wyjazdem opłacić składkę na ubezpieczenie.
 
Im dalej się wyjeżdża, tym więcej płaci się za ubezpieczenie turystyczne. Wyższa cena jest związana przede wszystkim z wyższymi kosztami transportu medycznego do kraju, które powinno się ubezpieczyć nawet na milion złotych, jeśli spędza się urlop kilka tysięcy kilometrów od Polski.