pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 29 marca 2019
  • wyświetleń: 1664

Karta kredytowa, debetowa, płatnicza. Poznaj różnice

Materiał partnera:

Choć każdy z nas nie raz słyszał o tych terminach, to i tak bardzo często są one ze sobą mylone, używane zamiennie. W rzeczywistości nie są to jednak synonimy. A każdy z tych produktów stanowi odrębną część. Sprawdź, co różni kartę kredytową, kartę płatniczą oraz debetową?

whitepress


Karta kredytowa - najważniejsze cechy charakterystyczneOsoba, która posiada kartę kredytową, ma możliwość korzystania z przyznanego limitu kredytowego. A ten zależny jest od tego, na jaką wysokość oceniona została jego zdolność kredytowa.

Istotne jest to, że każdy, kto z niej będzie korzystał, nie musi używać środków z własnego konta bankowego. A kwota, która zostanie zapłacona w ten sposób, to pieniądze pożyczone od instytucji bankowej. Czas, w którym należy zwrócić pożyczoną w ten sposób gotówkę, nazywany jest "okresem bezodsetkowym". Karty kredytowe, to jeszcze nie wszystkie rodzaje produktów bankowych.

Karta debetowa - kto ją posiada?Każdy, kto otworzył konto w banku, zapewne otrzymał również propozycję uzyskania karty debetowej, która jest w pakiecie razem z tym rachunkiem. Ponieważ stanowi ona narzędzie do korzystania z tego salda. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ umożliwia wypłacenie pieniędzy z bankomatów, jak również dokonanie zapłaty poprzez terminale płatnicze. Trzecie wykorzystanie tego przedmiotu to dokonywanie transakcji w internecie.

Podobnie jak w przypadku karty kredytowej, zawdzięcza ona swoją nazwę jednej z najważniejszych cech rozpoznawczych. W tym przypadku jest to debet, czyli limit, który został przyznany automatycznie danemu klientowi banku.

Nie jest jednak tym samym, co karta kredytowa, ponieważ to opcja dodatkowa, a nie coś, o co trzeba się postarać osobiście. A jej wydanie nie jest poprzedzone badaniem zdolności kredytowej.

Karta płatnicza i jej praktyczne zastosowanieJest to narzędzie, którego główny cel stanowi dokonywanie płatności. Wykorzystuje się przy tym środki, które zostały zgromadzone na rachunku bankowym jej posiadacza. Często jest ona również kartą bankomatową. Przy jej pomocy można wypłacać pieniądze właśnie w samoobsługowych bankomatach. Jej najpopularniejszym rodzajem jest karta debetowa. Czy już wiesz, czym różnią się od siebie karta kredytowa, debetowa i płatnicza?