pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 24 marca 2019
  • wyświetleń: 2658

LGD Ziemia Pszczyńska w projekcie Bee Friends - przyjaciele pszczół

Lokalna Grupa Działania Ziemia Pszczyńska oraz Lokalna Grupa Działania "Żywiecki Raj" są w trakcie realizacji projektu współpracy Bee Friends - przyjaciele pszczół. Projekt realizowany jest wraz z partnerami z Chorwacji i dotyczy pszczelarstwa naszych terenów.

LGD Ziemia Pszczyńska w projekcie Bee Friends - przyjaciele pszczół · fot. Tomasz Donocik


W ostatnich dekadach nastąpił w Europie drastyczny spadek liczebności pszczół i innych owadów zapylających. Wg szacunków Polskiego Związku Pszczelarzy w ostatnich latach w Polsce wymarło ok. 20% rodzin pszczelich. Zjawisko to dotyczy również innych owadów zapylających m.in. trzmieli i pszczół samotnych. Wśród przyczyn tego stanu rzeczy wymienia się: zanik siedlisk roślin kwiatowych, nadmierne stosowanie pestycydów, mechanizacja prac polowych, likwidacja zróżnicowanego krajobrazu. Tymczasem pszczoły i inne owady zapylające zapylają 90% roślin i odgrywają kluczową rolę w rolnictwie, produkcji żywności i zachowaniu bioróżnorodności.

Wśród mieszkańców LGD "Ziemia Pszczyńska" oraz LGD "Żywiecki Raj", zrodziła się potrzeba realizacji projektów, związanych z tematyką ekologii, w tym pszczelarstwa. Zarówno teren Ziemi Pszczyńskiej, jak również obszar działania LGD "Żywiecki Raj", to obszary, na których od pokoleń działalność ta była realizowana i w dalszym ciągu jest kontynuowana.

Wszystko to pokazuje, że tematyka pszczelarstwa jest dalej żywa na tych obszarach, a zwiększanie świadomości mieszkańców w zakresie bioróżnorodności i ekologii, wymaga podejmowanych działań, celem szerokiego oddziaływania na społeczność lokalną oraz jej otoczenie.

LGD Ziemia Pszczyńska w projekcie Bee Friends - przyjaciele pszczół
LGD Ziemia Pszczyńska w projekcie Bee Friends - przyjaciele pszczół · fot. Tomasz Donocik


Do uczestnictwa w projekcie zaproszono 2 Lokalne Grupy Działania z Chorwacji (LAG Moslavina oraz LAG 5). Rocznie w Chorwacji produkuje się około 6 tysięcy ton miodu, pochodzących z pół miliona pasiek. To jedna z najprężniej rozwijających się gałęzi rolnictwa. Chorwaci aż 1/3 produkcji eksportują do innych krajów Unii Europejskiej, a produkowany w Chorwacji miód szałwiowy zdobywa nagrody w międzynarodowych konkursach. Chorwacja dla pszczelarzy może być wzorem do naśladowania i krajem dobrych praktyk.

- Do tej pory w ramach projektu "Bee Friends - Przyjaciele pszczół" mieliśmy okazję gościć na terenie LGD Ziemia Pszczyńska oraz LGD Żywiecki Raj naszych parterów z Chorwacji. Zaplanowaliśmy szereg atrakcji w tym m. in. spotkania integracyjne, warsztaty, szkolenia udział w Jarmarku Bożonarodzeniowym w Pszczynie oraz szereg niespodzianek. Oprócz partnerów z Chorwacji w wydarzeniu uczestniczyli też pszczelarze z naszych terenów - informują członkowie projektu.

Ciekawe rozmowy w celu wymiany poglądów i doświadczeń na temat pszczelarstwa, wizyty w pasiekach, wykłady m. in. o pszczelarstwie w mieście i warsztaty jak stworzyć formę do świecy z wosku; wszystko to sprawiło, iż wizyta była niezwykle udana.

W programie, jaki przygotowano dla uczestników, każdy może znaleźć coś interesującego dla siebie. Współpraca międzynarodowa pokazała jak wiele mamy wspólnego z pszczelarstwem w Chorwacji, ale także jak dużo możemy się też nauczyć.

LGD Ziemia Pszczyńska w projekcie Bee Friends - przyjaciele pszczół
LGD Ziemia Pszczyńska w projekcie Bee Friends - przyjaciele pszczół · fot. Tomasz Donocik


W dniach 7-10 lutego pięćdziesięcioosobowa grupa udała się na wyjazd studyjny do Kutiny - miejscowości należącej do obszaru działania LAG Moslavina - jednego z partnerskich stowarzyszeń z Chorwacji, z którym pszczyńska LGD, wspólnie z LGD "Żywiecki Raj" oraz LAG "5" realizują projekt. Wśród uczestników wyjazdu zdecydowaną większość stanowili pszczelarze z obszaru działania obu LGD.

W ramach bogatego programu, uczestnicy mieli okazję poznać partnerów projektu oraz główne założenia tego wspólnego, międzynarodowego działania. - Po porcji turystycznych ciekawostek, mając już pełniejsze wyobrażenie tego, w jakim miejscu się znajdowaliśmy i co przez lata budowało ten obszar, przyszedł czas na spotkania związane z głównym celem naszego pobytu - zagadnieniami pszczelarskimi realizowanymi w kraju gospodarzy. Wzięliśmy udział w spotkaniu szkoleniowym, podczas którego omawiano m.in. zagadnienia związane ze zwalczaniem pszczelich chorób oraz prawne regulacje, jakie Chorwacja wprowadzała m.in. aby chronić lokalnych producentów miodu, przed nieuczciwą konkurencją. Spotkanie było także okazją do degustacji lokalnych miodów, w tym miodu kasztanowego - relacjonują członkowie LGD Ziemia Pszczyńska.

- Podczas Międzynarodowych Targów Pszczelarskich w miejscowości Gudovac, mogliśmy promować projekt, na naszym stoisku "Bee Friends". Polskie materiały promocyjne - w tym specjalnie przygotowane miodki, cieszyły się sporym zainteresowaniem odwiedzających - dodają.

Wyjazd ten był jednym z dwóch zaplanowanych w ramach projektu wyjazdów na teren Chorwacji. Kolejny planowany jest w terminie 10-14 kwietnia. Dodatkowo, podnosząc innowacyjność działań, zostaną zakupione miodomaty, czyli specjalnie zaprojektowane maszyny, w których będzie można kupić regionalne miody, dostarczane przez naszych pszczelarzy.

Zapraszamy serdecznie na strony internetowe LGD, gdzie można uzyskać dodatkowe informacje o projekcie.

BM / pless.pl, źródło: LGD Ziemia Pszczyńska

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.