pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 26 marca 2019
  • 8 kwietnia 2019
  • wyświetleń: 4837

[ZDJĘCIA] W Pszczynie dyskutowali o rolnictwie w Polsce i UE

Ponad 160 osób uczestniczyło w Dialogu Obywatelskim poświęconym wspólnej polityce rolnej UE po roku 2020, który po raz pierwszy został zorganizowany w Pszczynie.

W Pszczynie dyskutowali o rolnictwie w Polsce i UE - 5.04.2019 · fot. UM Pszczyna


Wydarzenie zostało zorganizowane 5 kwietnia w Urzędzie Miasta z inicjatywy Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce we współpracy z burmistrzem Pszczyny Dariuszem Skrobolem. Gośćmi Dialogu Obywatelskiego byli między innymi dyrektor generalny DG AGRI w Komisji Europejskiej - Jerzy Plewa, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce - Marek Prawda, Przewodnicząca ds. rolnictwa w Europarlamencie - Izabela Kloc, starosta Pszczyny - Barbara Bandoła oraz gospodarz - burmistrz Pszczyny - Dariusz Skrobol. W wydarzeniu udział wzięli także przedstawiciele rolników oraz organizacji branżowych.

- Polityka rolna powinna być wspólnotowa, a rozwiązania zawsze dyskutowane wśród państw członkowskich. Są to kluczowe elementy reformy, która planowana jest na kolejne lata - podkreślał dyrektor generalny DG AGRI Jerzy Plewa.

365 mld euro to budżet przeznaczony sektorowi rolnictwa na lata 2021-2027 przez Komisję Unii Europejskiej. Dodatkowo UE przeznacza 10 mld euro na badania naukowe oraz innowacje rolnicze. Są to pieniądze, o których przeznaczeniu coraz mocniej decydować będą poszczególne państwa członkowskie.

W Pszczynie dyskutowali o rolnictwie w Polsce i UE - 5.04.2019
W Pszczynie dyskutowali o rolnictwie w Polsce i UE - 5.04.2019 · fot. UM Pszczyna


Należy pamiętać, że rolnictwo jest ogromną i wymagającą docenienia gałęzią gospodarki, w której łańcuchu dostaw żywności istnieje 44 mln miejsc pracy. 48% wszystkich istniejących gruntów w Unii Europejskiej to grunty rolnicze i powinno się dobrze je gospodarować, dlatego Komisja Europejska stawia na zachowanie wspólnotowego charakteru państw członkowskich.

Głównymi tematami Dialogu Obywatelskiego w Pszczynie były też dofinansowania Unii Europejskiej, przepisy prawne dotyczące gospodarowania środkami w sektorze rolnictwa oraz zagadnienia dotyczące płatności bezpośrednich dla rolników.

Według Jerzego Plewy Polska z roku na rok cieszy się wzrostem efektywności gospodarki rolnej, a w wielu kwestiach plasujemy się w czołówce działań na terenie Unii Europejskiej. Jesteśmy wśród państw członkowskich, które pokonały kryzys rolny, dlatego ogólny budżet przeznaczony na kolejne 7 lat przez Komisję Europejską jest mniejszy, a finansowanie rolnictwa w coraz większej mierze będzie zależało od rządu.

W Pszczynie dyskutowali o rolnictwie w Polsce i UE - 5.04.2019
W Pszczynie dyskutowali o rolnictwie w Polsce i UE - 5.04.2019 · fot. UM Pszczyna

BM / pless.pl, źródło: UM Pszczyna

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.