pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 22 marca 2019
  • wyświetleń: 7106

Burmistrz rozmawiał ze związkowcami o strajku

Z inicjatywy burmistrza Pszczyny Dariusza Skrobola odbyło się w Urzędzie Miejskim spotkanie z przedstawicielami związków zawodowych zrzeszających nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi zatrudnionych w szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych.

burmistrz, znp
Burmistrz rozmawiał ze związkowcami o strajku · fot. UM Pszczyna


W spotkaniu udział wzięli Alina Michalak, prezes Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Pszczynie, Gabriela Wiencek, przewodnicząca MKPO NSZZ "Solidarność", dyrektor Pszczyńskiego Zarządu Edukacji Marian Grygier oraz Sławomir Kowalski, naczelnik Wydziału Edukacji.

Związki zawodowe robią wszystko, aby nauczyciele i pracownicy oświaty w całym kraju mogli godnie żyć i pracować. W związku z zapowiedzianym na 8 kwietnia strajkiem, zagrożone są egzaminy.

- Nikt nauczycielom nic nie narzuca w sprawie strajku. Mają wolną rękę - informuje Gabriela Wiencek , która twierdzi, że problemem są rażąco niskie i niesprawiedliwe płace nauczycieli i pracowników oświaty.

W dniach 10-12 kwietnia jako pierwsi do egzaminu powinni przystąpić uczniowie wygaszanych gimnazjów. W pszczyńskich szkołach jest ich 521. Trzy dni później powinny odbyć się egzaminy w Szkołach Podstawowych. Na terenie gminy Pszczyna obecnie jest 580 uczniów ósmych klas. Ostatnim egzaminem są matury. Egzamin dojrzałości powinien rozpocząć się 6 maja. Nie wiadomo jednak, czy będą one przeprowadzone w terminie. Związkowcy prowadzą rozmowy z przedstawicielami rządu.

burmistrz
Burmistrz rozmawiał ze związkowcami o strajku · fot. UM Pszczyna


- Już 4 marca ZNP zapowiedział termin strajku. Nauczyciele i pracownicy oświaty są zdeterminowani i tym razem nie odpuszczą. To, czy egzaminy zewnętrzne odbędą się w terminie, zależy dziś od decyzji rządu. Termin strajku ogłosiliśmy z dużym 35-dniowym wyprzedzeniem, by dać rządowi czas na spełnienie postulatów. Nikogo nie zaskakujemy, chcemy rozmawiać. Strajk będzie trwał od 8 kwietnia aż do odwołania. Z inicjatywy ZNP zostało zwołane posiedzenie Rady Dialogu Społecznego. Prezydium RDS zbierze się w poniedziałek, 25 marca w Warszawie. Wezmą w nim udział ministrowie: pracy, edukacji i finansów oraz przedstawiciele trzech reprezentatywnych związków zawodowych działających w oświacie. Jest to spotkanie ostatniej szansy. Na dzień dzisiejszy brak konkretnej propozycji rządowej - poinformowała uczestników spotkania Alina Michalak.

- Komisja Krajowa Oświatowej Solidarności prowadzi rozmowy rządem, w przypadku niestatysfakcjonujących rozwiązań solidarność planuje zaostrzyć protest. Oświatowa Solidarność weszła w spór zbiorowy z dyrektorami szkół i przedszkoli - dodaje Gabriela Wiencek

Burmistrz Dariusz Skrobol zwołał spotkanie ponieważ chciałby znać zagrożenia jakich może spodziewać się organ prowadzący. - Jestem za tym, żeby nauczyciele lepiej zarabiali. Jako organ prowadzący chcę wiedzieć, czego można spodziewać się od 8 kwietnia. Dzisiejsze rozmowy pokazują, że sytuacja jest bardzo dynamiczna i będzie się zmieniała. Rozmowy prowadzone są w Warszawie. Bez względu na ich efekt gmina będzie przygotowana do przeprowadzenia egzaminów. Natomiast czy nauczyciele będą tego dnia obecni w szkole zależeć będzie od rozmów prowadzonych przez związkowców ze stroną rządową - dodaje burmistrz.

Pszczyński Oddział ZNP przeprowadził referenda strajkowe we wszystkich szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych objętych działaniem oddziału. Wyniki głosowania poznamy 25 marca 2019 r. W tym samym dniu zakończą się referenda przeprowadzane w innych placówkach na terenie całego kraju.

Wynagrodzenia nauczycieli na etacie netto:
  • Stażysta - 1920,00 zł
  • Kontraktowy - 2090,00 zł
  • Mianowany - 2538,23 zł
  • Dyplomowany - 3150,27 zł


Gmina Pszczyna zatrudnia 937 nauczycieli oraz 484 pracowników administracji i obsługi.

ab / pless.pl, źródło: UM Pszczyna

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.