pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 28 marca 2019
  • 30 marca 2019
  • wyświetleń: 7614

Chcą zmiany lokalizacji przejścia dla pieszych i utworzenia chodnika

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "przebudowa Skłodowskiej-Curie" podaj

Arkadiusz Gardiasz i Grzegorz Kuczera złożyli interpelację ws. poprawy bezpieczeństwa uczestników ruchu wzdłuż ul. Skłodowskiej w Pszczynie. Radni zwrócili się do burmistrza z prośbą m. in. o zmianę lokalizacji przejścia dla pieszych oraz dobudowanie chodnika w pobliżu nowo powstałego przedszkola.

ulica Skłodowska
Arkadiusz Gardiasz i Grzegorz Kuczera złożyli interpelację ws. poprawy bezpieczeństwa uczestników ruchu wzdłuż ul. Skłodowskiej · fot. Arkadiusz Gardiasz


Złożenie interpelacji radni uzasadnili licznymi zgłoszeniami mieszkańców osiedli Kolonia Jasna oraz Piastów. Wśród ich postulatów znalazła się zmiana organizacji ruchu wzdłuż ul. Marii Skłodowskiej-Curie (na odcinku od ul. Bielskiej do ul. Grzebłowiec) poprzez zastosowanie znaków drogowych pionowych, poziomych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Radni wnoszą także o przeprowadzenie kompleksowej analizy i wdrożenie rozwiązań komunikacyjnych poprawiających bezpieczeństwo na całym odcinku drogi.

Arkadiusz Gardiasz i Grzegorz Kuczera zwrócili także uwagę na konieczność zmiany lokalizacji przejścia dla pieszych przy ul. M. Skłodowskiej-Curie na wysokości kościoła p. w. Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Częstochowskiej w Pszczynie. Jego obecne umiejscowienie narusza bowiem art. 26 pkt 3 kodeksu drogowego "kierującemu pojazdem zabrania się jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych". Przedmiotowe przejście dla pieszych znajduje się na wysokości wjazdu do prywatnej posesji.

ulica Skłodowska
Radni zwrócili uwagę na konieczność zmiany lokalizacji przejścia dla pieszych przy ul. M. Skłodowskiej-Curie · fot. Arkadiusz Gardiasz


Radni zaapelowali również o przebudowę skrzyżowania ul. M. Skłodowskiej-Curie z ul. Księżycową oraz ul. Srebrną. - Z uwagi na duży ruch i notoryczne przekraczanie prędkości przez kierowców wnosimy o opracowanie dokumentacji projektowej i wykonanie w tym miejscu skrzyżowania z wyniesioną powierzchnią. To rozwiązanie charakteryzuje się podniesieniem tarczy skrzyżowania względem drogi, a celem jest ograniczenie prędkości i stworzenie strefy uspokojenia ruchu. Należy podkreślić, iż jest to skrzyżowanie o bardzo dużym natężeniu ruchu samochodowego oraz pieszego pomiędzy osiedlami Kolonia Jasna i Piastów - argumentują.

W interpelacji znalazł się także postulat dotyczący dobudowy chodnika wzdłuż ul. Skłodowskiej na odcinku od ul. Kazimierza Wielkiego do wysokości nowo powstałego publicznego przedszkola przy ul. M. Skłodowskiej-Curie. Powyższe rozwiązanie ma zapewnić pieszym bezpieczne dojście do przedszkola od strony osiedla Piastów. Zdaniem radnych uzasadnione jest również utworzenie aktywnego przejścia dla pieszych w rejonie nowo powstałego publicznego przedszkola.

- Należy podkreślić, iż budując obiekt użyteczności publicznej, zwłaszcza przedszkole, należy bezwzględnie ująć w projekcie układ komunikacyjny z otoczeniem (pełne skomunikowanie) oraz organizację ruchu zapewniającą podopiecznym bezpieczeństwo (urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego). Niestety pomimo oddania obiektu do użytkowania we wrześniu 2018 r. nie zapewniono pieszym (rodzicom, nauczycielom, dzieciom) bezpiecznego dojścia, jak i powrotu z przedszkola - zauważają radni.

ulica Skłodowska
Brak chodnika i przejścia dla pieszych stanowi niebezpieczeństwo dla dzieci uczęszczających do przedszkola przy ul. Skłodowskiej-Curie · fot. Arkadiusz Gardiasz


Ponadto Arkadiusz Gardiasz i Grzegorz Kuczera zawnioskowali o montaż wyświetlaczy prędkości rzeczywistej przy przedszkolu. - Statystyki jednoznacznie pokazują skuteczność tych urządzeń, zwłaszcza w pobliżu placówek oświatowych. Tam, gdzie są montowane, maleją przekroczenia prędkości, a tym samym zmniejsza się zagrożenie wypadkowe - uzasadniają.

Z uwagi na kwestię bezpieczeństwa w ruchu drogowym, radni wnieśli do burmistrza, aby wystąpić o opinię wyżej wymienionych propozycji do Komendy Powiatowej Policji w Pszczynie oraz Starostwa Powiatowego w Pszczynie. Ponadto poprosili o przeprowadzenie wizji w terenie z udziałem przedstawicieli tych urzędów oraz poinformowanie o jego terminie wnioskodawców.

BM / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

przebudowa Skłodowskiej-Curie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "przebudowa Skłodowskiej-Curie" podaj