Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 20 marca 2019
  • 22 marca 2019
  • wyświetleń: 3424

"Mój dziadek był powstańcem" - Muzeum Zamkowe szuka pamiątek

W 2018 r. Sejm przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Powstań Śląskich, chcąc w ten sposób wyrazić wdzięczność za wkład pokoleń ludu śląskiego w walkę o niepodległość Rzeczypospolitej, a potem Jej odbudowę, oraz za wywarcie istotnego wpływu na kształt granic odrodzonego i niepodległego państwa polskiego. Muzeum Zamkowe w Pszczynie zaplanowało na rok 2019 wiele przedsięwzięć upamiętniających te wydarzenia.

W uchwale czytamy, że dzięki zrywom powstańców śląskich, na których czele stali Wojciech Korfanty oraz Alfons Zgrzebniok, ich determinacji oraz hojnej daninie krwi znacząca część Górnego Śląska została w 1922 r. ostatecznie włączona do odradzającej się II Rzeczypospolitej. W dokumencie tym podkreślono również, iż Powstania Śląskie stanowią jedną z najpiękniejszych kart w dziejach narodu polskiego, a patriotyzm powstańców, ich umiłowanie polskości, rozsądek oraz hart ducha tworzą ciągle aktualny wzorzec do naśladowania.

Muzeum Zamkowe w Pszczynie zaplanowało na rok 2019 wiele przedsięwzięć upamiętniających te wydarzenia. Jednym z nich jest projekt "Mój dziadek był powstańcem". - W ramach jego realizacji pragniemy zebrać wśród mieszkańców ziemi pszczyńskiej fotografie ich krewnych powstańców lub związane z powstaniami pamiątki, które następnie zostaną pokazane na wystawie czasowej. W ten sposób chcemy opowiedzieć o powstańczym zrywie i jego uczestnikach za pośrednictwem indywidualnych historii. Zgromadzone materiały zostaną także opublikowane na naszej stronie internetowej w specjalnie stworzonej zakładce - informują pracownicy Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

Kontakt:
  • e-mail: edukacja@zamek-pszczyna.pl
  • tel. (32) 449-35-70
  • kom. 601-225-894


Muzeum Zamkowe

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.