pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 19 marca 2019
  • wyświetleń: 8600

Starosta jest rozczarowana opinią kuratora ws. przeniesienia III LO

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "III Liceum Ogólnokształcące w Pszczynie" podaj

"Nie uważam, żeby negatywna opinia kuratora była perspektywicznym dla III LO rozwiązaniem" - tak starosta pszczyński komentuje postanowienie Śląskiego Kuratora Oświaty ws. przeniesienia III LO. Poniżej zamieszczamy pełną treść komentarza Barbary Bandoły.

Reklama

Komentarz starosty Barbary Bandoły do postanowienia kuratora

Po zapoznaniu się z postanowieniem Śląskiego Kuratora Oświaty muszę wyrazić swoje rozczarowanie. Śląski Kurator Oświaty nie uwzględnił potrzeb rozwojowych szkoły podstawowej i żłobka, które również funkcjonują w budynku przy ul. Kazimierza Wielkiego. Nie można powiedzieć, że przeniesienie III Liceum Ogólnokształcącego do odrębnego budynku pogorszy warunki lokalowe, ponieważ w lokalizacji przy ul. Kazimierza Wielkiego rozwijać się będą zgodnie z potrzebami miasta szkoła podstawowa i żłobek. Jak ta decyzja wpłynie na los III Liceum Ogólnokształcącego, trudno mi dzisiaj jest wyrokować, ale nie uważam, żeby negatywna opinia kuratora była perspektywicznym dla III LO rozwiązaniem.

Muszę się natomiast odnieść bardzo krytycznie do fragmentu uzasadnienia postanowienia Śląskiego Kuratora Oświaty o tym, że oprócz deklaracji przeprowadzenia niezbędnego remontu w budynku przy ul. Stefana Batorego 24 w Pszczynie nie podjęto wymiernych działań. Rada Powiatu Pszczyńskiego podjęła uchwałę intencyjną zmierzającą w kierunku przejęcia obiektu oraz prowadzenia szkoły. Bez pozytywnego postanowienia kuratora, które pozwoliłoby na podjęcie właściwej uchwały i ostateczne przejęcie budynku, niemożliwe było angażowanie jakichkolwiek środków na remont obiektu, który wciąż pozostaje w posiadaniu gminy. Uważam, że to jest wiedza niezbędna władzom oświatowym.

Współpraca z gminą Pszczyna w zakresie przejęcia do prowadzenia III LO w budynku przy ul. Batorego jest według mnie ciągle bardzo logiczna i uporządkowałaby sieć szkół średnich prowadzonych przez powiat pszczyński. Dałaby nam również możliwość lepszego kształtowania polityki oświatowej. Tu chodzi o samodzielność III LO, możliwość rozwinięcia skrzydeł w odrębnym, samodzielnym obiekcie. Niestety, taka możliwość została przez Śląskiego Kuratora Oświaty zablokowana. Ewentualne złożenie zażalenia na postanowienie Śląskiego Kuratora Oświaty leży po stronie gminy. Formalnie na tym etapie powiat nie jest stroną w postępowaniu.


BM / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.