pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 7 marca 2019
  • 10 marca 2019
  • wyświetleń: 7203

Powiat przekaże fundusze na prace w zabytkowych kościołach i skansenie

Powiat pszczyński przekaże dotacje na remonty w zabytkowych kościołach oraz w pszczyńskim skansenie.

dotacje na zabytki
Powiat pszczyński przekaże dotacje na remonty w zabytkowych kościołach oraz w pszczyńskim skansenie · fot. Powiat


Ustawa o ochronie zabytków daje samorządom możliwość finansowania prac w obiektach zabytkowych. Powiat pszczyński od wielu lat przeznacza środki na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach. O wsparcie można ubiegać się w formie dotacji.

- W tym roku na konkurs wpłynęło wyjątkowo dużo wniosków, wszystkie były zasadne, dlatego Zarząd Powiatu zdecydował o podziale zabezpieczonej w budżecie kwoty w wysokości 59 tys. zł na wszystkie wnioskowane zadania. Co roku na prace w obiektach zabytkowych przeznaczamy wyższą kwotę i tę tendencję będziemy starali się utrzymać - mówi starosta pszczyński, Barbara Bandoła.

Umowy na przekazanie dotacji podpisali starosta Barbara Bandoła, wicestarosta Damian Cieszewski, proboszczowie parafii, które starały się o środki, a także zarządzający skansenem.

Kościół w Wiśle Małej w trakcie remontu - 6.03.2019 · fot. pless.pl


Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jakuba Starszego Apostoła w Wiśle Małej otrzyma 19 tys. zł na dofinansowanie wymiany pokrycia dachowego na sobotach wokół remontowanej wieży w kościele.

Dotację w wysokości 10 tys. zł Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Mikołaja w Łące przeznaczy na dofinansowanie prac konserwatorskich i restauratorskich krzyża z wieży dzwonnicy i wieży kościoła.

Dotację otrzyma również Parafia Rzymskokatolicka pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Brzeźcach (10 tys. zł) na dofinansowanie prac konserwatorskich zespołu brzmieniowego organ pneumatycznych - etap I.

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jadwigi Śląskiej w Pszczynie - Starej Wsi otrzyma 10 tys. zł na dofinansowanie remontu dachu w budynku zabudowań plebańskich przy kościele.

Kościół p.w. św. Mikołaja w Łące - 6.03.2019 · fot. pless.pl


Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Marcina w Ćwiklicach 5 tys. zł przeznaczy na dofinansowanie prac konserwatorskich figur aniołów przy ołtarzu głównym.

Dotację otrzyma także Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej (5 tys. zł) na dofinansowanie prac konserwatorskich przy spichlerzu z Rudołtowic w Skansenie-Zagroda Wsi Pszczyńskiej.

Warto dodać, że podczas ostatniej sesji radni zasygnalizowali, że kwoty przekazywane na prace konserwatorskie są zbyt niskie. Komisja Gospodarki Rolnictwa i Ochrony Środowiska Rady Powiatu sformułowała wniosek, aby w tegorocznym budżecie, w miarę możliwości, zwiększyć środki na dofinansowanie ochrony zabytków. Do apelu przyłączył się również Krzysztof Spyra. - Apeluję, żeby możliwie szybko, jeszcze w tym roku, ogłosić kolejny konkurs prac konserwatorskich z przyzwoitą pulą pieniędzy, np. zbliżoną do tej, która była przeznaczona w pierwszym konkursie - mówił radny.

BM / pless.pl, źródło: Powiat

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.