pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 17 lutego 2019
  • 19 lutego 2019
  • wyświetleń: 14254

Tereny Pszczyny i okolic na historycznych mapach Habsburgów

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Zastanawialiście się jak wyglądały tereny dzisiejszego powiatu pszczyńskiego 200, a nawet 250 lat temu? Z odpowiedzią przychodzi serwis internetowy mapire.eu prezentujący mapy wykonane w okresie panowania w Europie dynastii Habsburgów.

Historyczna mapa Pszczyny i okolic
Historyczna mapa Pszczyny i okolic · fot. mapire.eu


O serwisie mapire.eu już pisaliśmy, ale niedawno pojawiło się w nim kilka kolejnych sporządzonych parę wieków temu map. Parę z nich przedstawia Pszczynę, a inne również doskonale pokazują dokąd sięgała zabudowa w wielu okolicznych miejscowościach. Co więcej, porównując każdy kolejny plan można zaobserwować w jakim kierunku rozwijały się miasta, gdzie budowano szlaki kolejowe i dokąd prowadziły wówczas drogi. Wielu z Was może zainteresować jak wyglądały miejsca, gdzie dziś mieszkacie, pracujecie lub spędzacie wolny czas.

Z racji tego, że stara mapa w serwisie nakładana jest na aktualną, to pozwala również bezpośrednio porównać dzisiejszy zasięg miast z ich historycznymi granicami. Na przykładzie naszego miasta można na przykład zauważyć zupełnie inny przebieg dzisiejszej ulicy Korfantego lub sprawdzić jak wyglądały tereny, gdzie dziś znajdują się największe w naszym regionie zbiorniki wodne: Łąka i Jezioro Goczałkowickie.

Zachęcamy do eksploracji: mapire.eu/en/ (strona w języku angielskim, dostępne są jeszcze niemiecki i węgierski).

new / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Odkurzamy ciekawe fakty o Ziemi Pszczyńskiej sprzed lat, szukamy starych fotografii. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj