Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 16 stycznia 2019
  • wyświetleń: 5029

Nadciśnienie tętnicze. Kiedy wybrać się do specjalisty? Lekarz w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Specjalistyczny Gabinet Hipertensjologiczny lek. Barbara Trojanowska" podaj

Artykuł sponsorowany:

Szacuje się, że nadciśnienie dotyczy 29% Polaków, z których leczy się mniej niż połowa. Tymczasem jest to główna przyczyna zgonów w krajach wysoko rozwiniętych, częstsza niż hipercholesterolemia i palenie papierosów. Zachęcamy do skorzystania z fachowej opieki lekarza specjalisty od nadciśnienia tętniczego w Pszczynie!

ciśnieniomierz


Szacuje się, że nadciśnienie dotyczy 29% Polaków, z których leczy się mniej niż połowa. Powszechność tej choroby prowadzi do jej normalizacji w świadomości społecznej i wiele osób bagatelizuje podwyższone ciśnienie, ponieważ dotyczy ono wielu krewnych i znajomych, którzy na pierwszy rzut oka cieszą się dobrym zdrowiem.Tymczasem jest to najczęstsza przyczyna zgonów w krajach wysoko rozwiniętych - częstsza niż hipercholesterolemia i palenie papierosów. Nadciśnienie tętnicze, zwane także hipertensją lub hipertonią, jest chorobą będącą często pierwotną przyczyną powikłań sercowo-naczyniowych takich jak zawał serca czy udar mózgu.

Konieczność specjalistycznego leczenia i profilaktyki nadciśnienia tętniczego spowodowała wyodrębnienie w 2006 roku nowej specjalizacji szczegółowej, tj. hipertensjologii, czyli potocznie lekarza od nadciśnienia tętniczego. Dla pacjentów oznacza to możliwość fachowej opieki w przypadkach trudnych, jak nadciśnienie tętnicze wtórne, ale także w diagnostyce i leczeniu powszechnych problemów z nadciśnieniem zarówno u dorosłych jak i młodzieży. Specjalizacja z hipertensjologii tym samym wkracza na równi do kręgu innych specjalizacji, z których każda do tej pory zajmowała się również nadciśnieniem: kardiologii, diabetologii, endokrynologii, ginekologii i nefrologii. W 2017 zarejestrowanych było w naszym kraju ok. 400 specjalistów hipertensjologów. Jednym z nich jest specjalista hipertensjolog lek. Barbara Trojanowska, przyjmująca w Pszczynie-Ćwiklicach. (Adres i numer telefonu znajdą Państwo na końcu artykułu.)

Podstawą skutecznego leczenia jest współpraca pacjenta polegająca na stałym przyjmowaniu leków i regularnym monitorowaniu ciśnienia własnym aparatem. Ciśnienie mierzone w warunkach domowych nie powinno przekroczyć 135/85 mmHg. Do prawidłowego wykonania badania pacjent powinien być spokojny i odprężony, najlepiej jest odpocząć 5 minut przed wykonaniem pomiaru. Oprócz przyjęcia prawidłowej pozycji należy pamiętać także aby nie wykonywać pomiaru bezpośrednio po wysiłku fizycznym, wypiciu kawy lub intensywnym stresie. Pomiary powinny być usystematyzowane: wykonywane o tej samej porze dnia i powtórzone dwukrotnie w ciągu 1 do 3 minut - jako wynik przyjmujemy średnią z obu pomiarów.

Nadciśnienie często przebiega bezobjawowo. Nierzadko pacjent dowiaduje się o podwyższonym ciśnieniu dopiero przy okazji badań okresowych. Trzeba pamiętać, że utrzymujące się podwyższone ciśnienie powoduje przyzwyczajenie organizmu i możemy czuć się zupełnie dobrze. Tymczasem zachodzić mogą uszkodzenia w układzie sercowo-naczyniowym, nerkach czy mózgu. Zdarza się również, że pacjent wykazuje skłonność do skoków ciśnienia. Wtedy objawy, na które należy zwrócić uwagę, to rozdrażnienie i ból głowy, szczególnie w okolicy potylicy.

Na nadciśnienie można zachorować już w młodym wieku. Zdecydowana większość przypadków nadciśnienia ma swoje źródło w stylu życia. Do najczęstszych przyczyn należą: palenie papierosów, siedzący tryb życia, otyłość i nieprawidłowa dieta. U niektórych pacjentów chorobę można złagodzić poprzez zmianę nawyków, lecz wielu wymaga specjalistycznego leczenia. Niestety jest to choroba na całe życie i dlatego wymaga stałej kontroli. Specjalista hipertensjolog lek. Barbara Trojanowska zaprasza do skorzystania z opieki specjalistycznej wszystkich pacjentów, u których zdiagnozowano nadciśnienie tętnicze. Fachowa, aktualna i ciągle rozwijana wiedza o nowoczesnych metodach leczenia zapewnia właściwe podejście dostosowane do indywidualnego przypadku.

Specjalistyczny gabinet hipertensjologiczny lek. Barbary Trojanowskiej znajduje się w Pszczynie-Ćwiklicach przy ul. Obrońców Pokoju 37.

Godziny otwarcia:
  • poniedziałek: 10:00-12:00;
  • czwartek: 17:00-18:00;

po uprzednim umówieniu wizyty drogą telefoniczną.

Numer telefonu do umawiania wizyt: 602 380 812.

Adres internetowy: barbara-trojanowska.business.site/

Profil lek. Barbary Trojanowskiej na portalu Znany Lekarz: www.znanylekarz.pl/barbara-trojanowska-2/hipertensjolog/katowice

Specjalistyczny Gabinet Hipertensjologiczny lek. Barbara Trojanowska

43-229 Ćwiklice
ul. Obrońców Pokoju 37

tel. 602380812
kom. 602380812