Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 14 stycznia 2019
  • wyświetleń: 7724

Zmarła Lucyna Koczwara-Piłot, lekkoatletka, rekordzistka Polski

11 stycznia zmarła Lucyna Koczwara-Piłot, lekkoatletka Iskry Pszczyna, medalistka i rekordzistka Polski młodziczek w skoku w dal.

Lucyna Koczwara - Piłot
Lucyna Koczwara-Piłot · fot. MORiS Pszczyna


Urodziła się w 1951 roku w Krakowie. Była niewątpliwie najbardziej utalentowaną zawodniczką klubu Iskra Pszczyna w drugiej połowie lat 60-tych. Do uprawiania lekkiej atletyki nakłonił ją trener Sylwester Pala, dzięki któremu oraz swojej pasji i pracy osiągała wspaniałe wyniki na dystansach sprinterskich, płotkarskich i w skoku w dal. To właśnie w skoku w dal w 1966 roku w Zielonej Górze ustanowiła do dziś nie poprawiony Rekord Polski Młodziczek wynikiem 5,95m, a należący wcześniej do Ireny Kirszenstein (5,72m).

Choć jej kariera, z przyczyn rodzinnych, nie trwała długo (1965 - 1969), to dała się poznać jako zawodniczka o świetnym potencjale sportowym. Była medalistką mistrzostw Polski i reprezentantką kraju w zawodach i meczach międzypaństwowych.

"Pozostały wspomnienia, zdjęcia, wycinki prasowe, niezliczone dyplomy i medale, starannie prowadzony dzienniczek treningowy z odnotowanymi zajęciami i wynikami, zawodami, a nawet z wklejonymi weń zdjęciami." - napisała o niej Barbara Solarska w książce "Sport w Pszczynie - Fakty i Ludzie".

Na emeryturze Lucyna Koczwara-Piłot była czynną uczestniczką zawodów sportowych Uniwersytetu Trzeciego Wieku, pasjonatką sportu, a też osobą o duszy malarza. Corocznie była gościem Memoriały Jana Larysza.

Pogrzeb odbędzie się we wtorek o godzinie 9.00 w kościele Wszystkich Świętych w Pszczynie.

new / pless.pl, źródło: MORiS Pszczyna

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.