pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 10 stycznia 2019
  • 11 stycznia 2019
  • wyświetleń: 29313

Po 20 latach III LO żegna się z osiedlem Piastów w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "III Liceum Ogólnokształcące w Pszczynie" podaj

Od nowego roku szkolnego uczniowie rozpoczynający naukę w III Liceum Ogólnokształcącym nie będą uczęszczać do obiektu przy ul. Kazimierza Wielkiego. 1 września nową siedzibą szkoły stanie się budynek dawnego Gimnazjum nr 1, przy ulicy Batorego.

III Liceum Ogólnokształcące w Pszczynie - 11.01.2019
Po 20 latach III LO żegna się z osiedlem Piastów w Pszczynie · fot. pless.pl


Reforma systemu edukacji, wprowadzona 1 września 2017 roku, przywróciła 8-letnie szkoły podstawowe i rozpoczęła wygaszanie gimnazjów. Skutkiem tego działania są podwójne roczniki, które w roku szkolnym 2019/2020 będą wybierać szkołę średnią. I tak, w roku 2019 na terenie powiatu pszczyńskiego gimnazjum ukończy 1174 uczniów, zaś szkoły podstawowe - 1235 uczniów. To łącznie 2409 uczniów.

- Zdublowanie się roczników stanowi bardzo poważny problem w postaci zabezpieczenia miejsc dla naszych uczniów w szkołach średnich. Gmina Pszczyna prowadzi jedno Liceum w ZS nr 1 na osiedlu Piastów, do którego uczęszcza 349 uczniów. To liceum dzisiaj jeszcze jest zlokalizowane w wygaszanym gimnazjum, ale również już istniejącej szkole podstawowej. Jednocześnie w tym budynku jest żłobek. Mamy potężny budynek, w którym mamy wszystkie etapy kształcenia. Dlatego podjęliśmy rozmowy, aby tę sytuację ujednolicić, a jednocześnie rozwiązać problem brakujących miejsc dla naszych uczniów w szkołach średnich - poinformował podczas spotkania z dziennikarzami burmistrz Dariusz Skrobol.

Spotkanie ze starostą i burmistrzem ws. zmian w oświacie w powiecie pszczyńskim - 9.01.2019 · fot. BM / pless.pl


Coroczne analizy wskazują, że średnio 50% absolwentów gimnazjów z terenu powiatu pszczyńskiego wybiera szkoły prowadzone przez powiat pszczyński. W roku szkolnym 2018/2019 do klas I powiatowych szkół przyjętych zostało 613 chętnych uczniów (gimnazja w powiecie ukończyło 1115 absolwentów).

- W roku szkolnym 2019/2020 musimy się przygotować na ok. 600 dodatkowych miejsc. Musimy jednak traktować tę liczbę bardzo ostrożnie, gdyż może się okazać, że dużo większa liczba dzieci będzie szukała miejsc u nas, ponieważ ta reforma dotyczy całego kraju i problem z zapewnieniem miejsc będą miały również powiaty ościenne - mówiła starosta Barbara Bandoła. - Musimy przygotować te miejsca równolegle dla dwóch roczników, co oznacza, że nabór będzie prowadzony osobno dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych. Oba te roczniki realizują zupełnie inną podstawę programową.

Budynek szkoły przy ul. Batorego w Pszczynie (dawne Gimnazjum nr 1) - 11.01.2019
Budynek przy ul. Batorego (dawniej Publiczne Gimnazjum nr 1) w Pszczynie · fot. pless.pl


Antidotum na tę sytuację ma być, zdaniem włodarzy, przekazanie III Liceum Ogólnokształcącego w ręce powiatu. Od 1 września uczniowie rozpoczynający naukę w szkole średniej mieliby uczęszczać do budynku przy ul. Batorego (dawne Gimnazjum nr 1). Natomiast licealiści z klas drugich i trzecich mają dokończyć edukację w obiekcie przy ul. Kazimierza Wielkiego.

- Cały dorobek, który dzisiaj jest, zarówno kulturowy, naukowy, wszystko to, co przez lata nauczyciele i dyrekcja wypracowali, chcemy aby zostało to przeniesione do indywidualnego budynku przy ul. Batorego - zapowiedział burmistrz. - Decyzja ta jest bardzo trudna dla nas, ponieważ zawsze to się wiąże z niepewnością. Temat ten przeanalizowaliśmy dokładnie z Zarządem Powiatu. Skonsultowaliśmy go również z organem wiążącym, tj. kuratorium, które wyraziło się bardzo pozytywnie co do dwóch aspektów: zabezpieczenia ilości miejsc dla młodzieży, ale również to, że potrafimy jako gmina i powiat znaleźć rozwiązanie wspólnie. Co ważne, bardzo mocno regulujemy w ten sposób zapisy ustawy oświatowej, ponieważ organem prowadzącym dla szkół średnich powinien być powiat - tłumaczył.

Spotkanie ze starostą i burmistrzem ws. zmian w oświacie w powiecie pszczyńskim - 9.01.2019
Spotkanie ze starostą i burmistrzem ws. zmian w oświacie w powiecie pszczyńskim - 9.01.2019 · fot. BM / pless.pl


Burmistrz i starosta zwrócili również uwagę na korzyści wynikające ze zmian. Należą do nich:
  • uporządkowanie zadań przypisanych gminie i powiatowi w zakresie prowadzenia placówek oświatowych,
  • oddzielenie uczniów szkoły podstawowej od młodzieży licealnej,
  • możliwość zwiększenia ilości miejsc w żłobku miejskim,
  • samodzielność organizacyjna liceum,
  • lokalizacja w centrum miasta, bliskość centrum przesiadkowego i dworca PKP.


Warto również podkreślić, że do tej pory III LO prowadziło nabór do 4 oddziałów klas I. Dzięki przejęciu szkoły przez powiat oraz prowadzeniu jej w budynku przy ul. Batorego nabór może zostać przeprowadzony do 12 oddziałów (6 oddziałów po gimnazjum oraz 6 oddziałów po szkole podstawowej).

Spotkanie ze starostą i burmistrzem ws. zmian w oświacie w powiecie pszczyńskim - 9.01.2019
Damian Cieszewski przez 14 lat pełnił funkcję dyrektora III LO · fot. BM / pless.pl


- Widzę sens wyciągnięcia III Liceum, pilnowania, żeby funkcjonowało w innym budynku. Do tej pory rywalizowaliśmy z innymi liceami, w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Szukaliśmy nowych kierunków, pomysłów dla dzieci. Bardzo będę chciał zachować te relacje - skomentował wicestarosta Damian Cieszewski, który przez 14 lat był dyrektorem III LO. - Dzisiaj stoję na stanowisku, że mogę zadbać o to, by dzieci miały miejsce w szkole, by nauczyciele mieli pracę. Bo tych nauczycieli chcemy zabrać do szkoły na Batorego. Chcemy stworzyć dobre miejsca pracy. To rozwiązanie niesie za sobą wiele komplikacji i wątpliwości. Mam nadzieję, że te wątpliwości uda się w najbliższym czasie rozwiać - dodał.

Na temat powyższych zmian przedstawiciele władz rozmawiali już z nauczycielami. W przyszłym tygodniu sprawa ma być konsultowana z radą rodziców. Na najbliższych sesjach decyzję o przekazaniu III LO w ręce powiatu wraz z budynkiem przy ul. Batorego podejmą radni miejscy i powiatowi. Po wszystkich zatwierdzeniach prawnych, na przełomie 1 i 2 kwartału możemy się spodziewać konkursu na dyrektora III LO.

BM / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.