Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 1 stycznia 2019
  • 6 stycznia 2019
  • wyświetleń: 8444

[ZDJĘCIA] Kościół p.w. Matki Bożej Szkaplerznej w Brzeźcach ma 110 lat

W 2019 roku minie 110 lat od poświęcenia kościoła p.w. Matki Bożej Szkaplerznej w Brzeźcach. Obecną, murowaną świątynię w stylu neogotyckim poświęcił 11 lipca 1909 roku ks. prałat Antoni Philippi. Jest to już trzecia świątynia w Brzeźcach. Wcześniej parafianie modlili się w kościołach drewnianych. Drugi z nich rozebrano w roku 1907. Zachowała się jego fotografia.

Kościół p.w. Matki Bożej Szkaplerznej w Brzeźcach ma 110 lat · fot. Jacek Cisło / jacekcislo.pl


Parafia w Brzeźcach jest jedną z najstarszych w archidiecezji katowickiej. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z roku 1327. Parafia trzykrotnie zmieniała wezwanie. Do XVI wieku nosiła imię świętych Jakuba i Filipa, w czasach Reformacji - Ducha Świętego, a od I połowy XVIII stulecia - Matki Bożej Szkaplerznej. Kult Matki Bożej Szkaplerznej w parafii w Brzeźcach trwa już od kilkuset lat. Pierwszy wpis do bractwa szkaplerznego pochodzi z roku 1740. W murach tej świątyni znajduje się skarb średniowiecza - tryptyk "Sancta Conversatione - Święta Rozmowa" z 1475 roku.

Niewielu dzisiaj pamięta, że znany profesor Uniwersytetu Muzycznego im. Chopina w Warszawie był organistą w kościele MB Szkaplerznej w Brzeźcach. Prof. zw. dr hab. Bogdan Gola, bo o nim mowa, współpracował m.in. z Kazimierzem Kutzem, Krzysztofem Pendereckim, Placido Domingo. Kierował tez chórem Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Zasłynął jako dyrygent Chóru Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie.

Najtragiczniejszym etapem w historii obecnego neogotyckiego kościoła w Brzeźcach była II wojna światowa. W wyniku ostrzału przez artylerię niemiecką poważnym zniszczeniom uległ kościół. Ogromnie ucierpiała też wieża kościelna. Parafianie robili co w ich mocy, by jak najszybciej naprawić wyrządzone przez hitlerowców szkody. Po latach jednak okazało się, że cały kościół, a szczególnie wieża wymagają pilnego remontu. Stan wieży pogarszał się z dnia na dzień. W ostatniej chwili uniknięto katastrofy budowlanej. Dla parafii ratowanie neogotyckiej świątyni stało się więc priorytetem. By jednak nie zaprzepaścić wielkiego wysiłku włożonego w dotychczasowe prace remontowe i restauratorskie przy brzeskim kościele prace remontowe muszą być jak najszybciej kontynuowane.

BM / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.