Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 19 grudnia 2018
  • wyświetleń: 4241

Żaden lód nie zatrzyma dostaw wody do picia z Jeziora Goczałkowickiego

Na razie śląskie morze opiera się zimie a mróz skuł lodem taflę jeziora tylko na pierwsze grudniowe dni, temperatura wody wynosi zero stopni Celsjusza, wystarczą jednak dwa bezwietrzne dwa dni, żeby Jezioro Goczałkowickie zamarzło aż do wiosny.

jezioro goczałkowickie, lód, lodowisko
Żaden lód nie zatrzyma dostaw wody do picia z Jeziora Goczałkowickiego. · fot. pless.pl


- Zwykle w grudniu śląskie morze zamarza do głębokości pół metra. Dlatego najbardziej wrażliwe na mróz -piezometry okryte zostały kopcami ze słomy, uruchomiono też specjalny unikatowy system pneumatycznego mieszania wody, który nie dopuszcza do jej zamarzania przy koronie zapory, w miejscach najważniejszych dla prawidłowego jej funkcjonowania. To urządzenia, które nie mogą zamarznąć i przez cały rok muszą być gotowe do otwarcia - informuje Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów w Katowicach, które zarządza zbiornikiem.

Jak podaje spółka, ważne, że nawet przy suchej i bardzo mroźnej zimie, nic nie grozi bezpieczeństwu dostaw wody. Ujęcie wody do picia dla miliona sześciuset tysięcy mieszkańców śląskiej aglomeracji znajduje się na bezpiecznej głębokości 9 metrów.

new / pless.pl, źródło: Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.