Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 7 grudnia 2018
  • wyświetleń: 2524

Jak sprawdzić ubezpieczenie samochodu?

Artykuł sponsorowany:

Kupujesz samochód lub miałeś kolizję drogową nie z Twojej winy? A może z innego powodu potrzebujesz sprawdzić ważność polisy OC i historię wybranego samochodu? Podpowiadamy, gdzie szybko i bezpłatnie znajdziesz niezbędne informacje.

silnet


Sprawdzenie dowolnego pojazdu pod kątem aktualnego ubezpieczenia OC nie stanowi obecnie najmniejszego problemu. Wystarczy mieć dostęp do internetu i znać numer rejestracyjny lub VIN samochodu. Informacji udziela Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Na stronie UFG znajdziesz również pomocne wskazówki, które przydadzą Ci się po kolizji lub wypadku.

Kto gromadzi dane o OC?Informacje na temat obowiązkowego ubezpieczenia OC są gromadzone przez uprawnione do tego instytucje, np. towarzystwa ubezpieczeniowe, Inspekcję Ruchu Drogowego, Policję czy Straż Celną. Dane przekazywane są do CEPIK, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców oraz UFG. Gromadzenie danych w UFG dotyczy między innymi:
  • zawartych umów ubezpieczenia komunikacyjnego OC i AC,
  • zdarzeń drogowych skutkujących odpowiedzialnością zakładu ubezpieczeń,
  • odszkodowań, wypłaconych z zawartych umów ubezpieczenia.


Kto może korzystać z danych zebranych w UFG?Dane zebrane w UFG są szczególnie przydatne przy weryfikacji informacji podawanych przez właścicieli pojazdów, podczas zakupu polisy. Towarzystwa ubezpieczeniowe mogą dzięki nim sprawdzić historię ubezpieczenia właściciela auta i na jej podstawie przyznać zniżki (lub zwyżki) z tytułu bezszkodowej jazdy.

Dostęp do bazy UFG ma również każdy obywatel naszego kraju. Za pomocą internetowego formularza dostępnego na stronie UFG, znając tylko numer rejestracyjny pojazdu lub VIN, możemy zweryfikować aktualność OC dowolnego pojazdu na określony dzień. Taka informacja może być potrzebna np., gdy zamierzamy kupić samochód lub byliśmy uczestnikami kolizji i chcemy sprawdzić, czy sprawca posiada aktualne OC.

Niezbędne informacje uzyskamy również zwracając się do Funduszu za pośrednictwem tradycyjnej poczty, faxem lub mailem. Odpowiedź udzielana jest także w siedzibie UFG.

W UFG sprawdzisz swoją historię ubezpieczenia

Właściciele pojazdów mogą również na stronie internetowej UFG sprawdzić historię swoich polis AC i OC. Raport wygenerujemy bezpośrednio po zarejestrowaniu się w serwisie UFG. Znajdziemy w nim historyczne dane o ewentualnych szkodach lub wypłaconych odszkodowaniach. Raport jest bezpłatny, a dzięki niemu można łatwo udowodnić w towarzystwie ubezpieczeniowym prawo do zniżek za bezszkodową jazdę.

Aplikacja od UFG "Na wypadek"

UFG udostępnia także aplikację mobilną ,,Na wypadek", za pomocą której nie tylko sprawdzimy ważność OC dowolnego pojazdu, ale też łatwiej uporamy się ze stresującą sytuacją podczas wypadku lub kolizji drogowej. Aplikacja od UFG to swoisty przewodnik, który poprowadzi krok po kroku kierowców - pomoże im między innymi w procesie dokumentowania zdarzenia, zebraniu informacji o innych osobach uczestniczących w zdarzeniu, znajdzie kontakt do reprezentanta ds. roszczeń, a nawet pomoże w zarządzaniu terminami wykupu AC i OC czy badania technicznego.

UFG to nie tylko baza danychWarto pamiętać, że działalność Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego nie ogranicza się wyłącznie do udzielania informacji na temat ubezpieczenia samochodu. Jego nadrzędną funkcją jest ochrona poszkodowanych w wypadkach lub kolizjach drogowych, których sprawcy nie posiadali wykupionego OC, gdy sprawca jest nieznany lub uciekł z miejsca wypadku. Fundusz kontroluje również, czy właściciele pojazdów spełniają swój ustawowy obowiązek i posiadają ważną polisę OC.

Od stycznia do końca września 2018 roku UFG wysłał 68 tysięcy wezwań do zapłacenia kary za brak ważnego OC.

Z danych internetowego kalkulatora OC najtaniejuagenta.pl wynika, że w pierwszym półroczu br. koszt całorocznej polisy OC wynosił średnio 740 złotych. Tymczasem najwyższa kara za brak OC (za ponad 14 dni bez ubezpieczenia), w przypadku właścicieli samochodów osobowych, opiewa na kwotę 4200 złotych. Wydaje się więc oczywiste, że nie warto unikać opłat za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu.

Warto także podkreślić, że jazda bez OC to nie tylko narażanie się na wysokie kary nakładane przez UFG, ale również perspektywa zapłaty z własnej kieszeni za wszystkie szkody, po spowodowaniu kolizji lub wypadku.