Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 9 grudnia 2018
  • 12 grudnia 2018
  • wyświetleń: 7061

Historie pszczyńskich kamienic i mieszkańców na kartach albumu

W Biurze Informacji Turystycznej można już nabyć albumowe wydanie książki Joanny Strońskiej-Przybyły, Joanny Szczepańczyk i Małgorzaty Tomczykiewicz "Z dziejów pszczyńskich kamienic i ich mieszkańców 1748-1939".

Opowieść o Pszczynie przez biografie kamienic przynosi mało znane spojrzenie na historię miasta. Odkrywa kulisy codziennego życia dawnej Pszczyny. Pokazuje blisko dwieście lat dziejów miasta poprzez pojedyncze życiorysy, indywidualne losy jej mieszkańców, a także historie rodzinne właścicieli oberży, zajazdów i hoteli, architektów, lekarzy, mistrzów murarskich czy też archiwistów oraz dyrektorów dóbr księcia pszczyńskiego. To oni współtworzyli gospodarcze i kulturowe dziedzictwo Pszczyny, decydowali o jej współczesnym i przyszłym obliczu.

Książka przedstawia okoliczności powstania i dzieje blisko siedemdziesięciu kamienic i willi stojących do dzisiaj na starówce i w śródmieściu (tzw. Nowa Dzielnica). Osobny rozdział został poświęcony budynkom, które wprawdzie fizycznie nie zachowały się do naszych czasów, ale w historii miasta odegrały ważną rolę, jak np. Dom Ludowy czy Szpital Joannitów.

Lektura książki pokazuje, jak zmieniła się Pszczyna, jak topografia miasta wpływała na ludzkie losy. Autorki na nowo nadają życie i tym mieszkańcom i tym miejscom, które kryją się za historiami związanymi z konkretnymi kamienicami czy willami. Dzięki zachowanym dokumentom udało się im wskrzesić świat, którego dzisiaj już nie ma, budząc do życia dawno minioną rzeczywistość miasta.

Album jest rozszerzeniem książki wydanej w roku 2012, która bardzo szybko na pszczyńskim rynku wydawniczym stała się bestsellerem, a także zainspirowała innych badaczy dziejów miasta. Są w nim opisane dodatkowe budynki, osadzone w kontekście biografii miasta i ludzi. Dodatkową wartością są nowe materiały ikonograficzne. Książka zawiera wiele fotografii i pocztówek z archiwów rodzinnych mieszkańców Pszczyny. Część artykułów była pierwotnie drukowana na łamach "Głosu Pszczyńskiego" w cyklu "Dzieje pszczyńskich kamienic". Na potrzeby tej publikacji zostały poszerzone i uzupełnione o nowe fakty i ustalenia.

Wydawcą książki jest Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej. Książkę można kupić w Biurze Informacji Turystycznej w Bramie Wybrańców. Dodatkowo podczas jarmarku książka będzie dostępna na stoisku w namiocie koncertowym, w specjalnej premierowej cenie 59 zł - taka cena obowiązywać będzie tylko do końca grudnia.

"Z dziejów pszczyńskich kamienic i ich mieszkańców

BM / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.