pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 15 listopada 2018
  • wyświetleń: 3402

[ZDJĘCIA] Gra historyczna w SP nr 8 w Rudołtowicach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szkoła Podstawowa im. Józefa Weszki w Rudołtowicach" podaj

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 w Rudołtowicach już od dłuższego czasu przygotowywali się do uczczenia 100-lecia uzyskania przez Polskę Niepodległości. Ponad setka uczniów ćwiczyła grę na przeróżnych instrumentach, po to, by podczas piątkowej, uroczystej akademii odśpiewać Hymn Narodowy przy akompaniamencie ponad stu instrumentów (09.11.2018 r.)

Reklama

Gra historyczna w SP8 Rudołtowice - 09.11.2018 · fot. SP nr 8 w Rudołtowicach


W czwartek 08.11.2018 r. przenieśliśmy się natomiast w czasie do dnia 6 października Roku Pańskiego 1918, by pomóc polskim patriotom w odzyskaniu niezwykle ważnego dokumentu, jakim jest "Deklaracja Niepodległości". Rada Regencyjna opracowała odezwę do Narodu Polskiego, która miała się ukazać w Monitorze Polskim następnego dnia. Niestety, Tajni Agenci Tajnego Państwa napadli na kuriera, który wiózł jedyny egzemplarz maszynopisu dokumentu. Maszynopis ten został przewieziony do Rudołtowic w celu bezpowrotnego zniszczenia.

Cała odpowiedzialność za odzyskanie dokumentu spoczęła na nas - uczniach szkoły. Dzieci w trybie pilnym zostały wcielone do Wojska Polskiego i w dwunastu patrolach wojskowych poszukiwały kryjówki Tajnego Agenta. Każdy członek miał swoją funkcję i rolę do spełnienia.

Oczywiście wszystkiemu towarzyszył żołnierski ład i porządek. Patrole miały swojego dowódcę i musztrowego, którzy dbali o przestrzeganie reguł gry i meldowali zespoły przy kolejnych zadaniach. Kryptolodzy i Łamacze Kodów odpowiedzialni byli za rozszyfrowanie trudnych kryptonimów, natomiast Znając Liczby, Znający Nuty i Znający Twarze rozwiązywali logiczno-historyczne zagadki. Tropiciele, odpowiedzialni za odnajdywanie punktów na planie budynku również nie mogli zawieść.

Rekruci skanowali z pomocą aplikacji telefonicznych, kody QR, które wskazywały im miejsce kolejnych wyzwań. Pomieszczenia szkolne zmieniły się w Salę Ojców Wolności, Komnatę Muzycznych Wyznań, Zaułek Szyfrów czy Kwaterę Główną Agentów Tajnego Państwa. Orientację ułatwiał plan szkoły w jaki młodzi żołnierze zostali zaopatrzeni. Zadania jakim musieli sprostać nie były łatwe. Trzeba było między innymi odszyfrować pisma kodowane alfabetem Morse’a i wskazać pierwszego polskiego króla, złamać kod kłódki, wykorzystując znajomość dat z dziejów Polski, dopasować zdjęcia polskich patriotów do ich nazwisk, rozpoznać melodię pieśni patriotycznych, granych przez nauczyciela muzyki na pianinie. Ostatecznie doszło do odnalezienia Głównej Kwatery Tajnego Agenta przez wszystkie patrole. Odzyskanie od niego "naszego" dokumentu nie było jednak proste. Aby się z nim spotkać, trzeba było odszyfrować i podać specjalne hasło, które brzmiało: "Wybiła Godzina Wolności". Młodzież musiała też udowodnić, że rzeczywiście na tą wolność jako naród zasłużyliśmy. Agent w końcu wydał dokument, jednak pocięty na kawałki - uczniowie musieli go złożyć w całość. "Deklaracja" została szybko wysłana do Rady Regencyjnej i jak wiemy 7 października 1918 roku opublikowano ją w Monitorze Polskim jako "Odezwę do Narodu Polskiego", nazywaną również deklaracją niepodległości Polski. Co prawda mało które źródło historyczne wspomina o skromnym wkładzie uczniów z Rudołtowic w odzyskanie przez Polskę Wolności, ale... wystarczy, że my wiemy jak to było naprawdę:)

Opracowanie: Elżbieta Konieczny - nauczyciel SP8

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Szkoła Podstawowa im. Józefa Weszki w Rudołtowicach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szkoła Podstawowa im. Józefa Weszki w Rudołtowicach" podaj