Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 2 listopada 2018
  • wyświetleń: 3320

[ZDJĘCIA] Uczczono pamięć bohaterów września 1939 r.

Jak co roku w przededniu Wszystkich Świętych w powiecie pszczyńskim uczczono pamięć bohaterów września 1939 r. Przedstawiciele śląskich placówek i instytucji złożyli kwiaty pod pomnikiem na cmentarzu wojennym "Pod Trzema Dębami" i pod pomnikiem Powstańców Śląskich oraz zapalili znicze.

Uczczono pamięć bohaterów września 1939 r. - 31.10.2018 · fot. Powiat


Na cmentarzu wojennym "Pod Trzema Dębami" w pszczyńskim parku znajduje się pomnik upamiętniający 205 żołnierzy Wojska Polskiego, którzy oddali życie w walce z wojskiem niemieckim 1 i 2 września 1939 roku oraz 20 Powstańców Śląskich i harcerzy z Pszczyny, którzy zostali rozstrzelani 4 września 1939 roku przez niemieckiego najeźdźcę. To tam przedstawiciele administracji rządowej, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, dyrektorzy, nauczyciele oraz uczniowie pszczyńskich szkół złożyli kwiaty oraz zapalili znicze.

- Sto lat temu odrodziła się Niepodległa i utrzymała się do dzisiaj właśnie dzięki takim bohaterom, jak tutaj pochowani. To miejsce łączy różne historie i wielki ból rodzin, ale też wielkie szczęście ojczyzny - podkreślał I wicewojewoda śląski, Jan Chrząszcz.

- Bardzo ważne jest, abyśmy przechodząc przez to miejsce, zawsze pomyśleli z refleksją o przeszłości, która tę ziemię dotknęła. Pamiętajmy o pomordowanych żołnierzach, powstańcach i harcerzach, a także o śp. Janie Roehrichu, którego szczątki zostały tutaj trzy lata temu pochowane. Chciałbym, aby uczniowie wracając do szkół i rozmawiając ze swoimi kolegami, mówili o tych wydarzeniach. Niech to miejsce będzie zawsze w waszej pamięci - mówił wicestarosta pszczyński, Krystian Szostak.

BM / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.