pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 31 października 2018
  • wyświetleń: 2087

Czy istnieje dokładny kalkulator dni płodnych? Jak obliczyć owulację?

Materiał partnera:

Planowanie macierzyństwa nie jest łatwe. Każda z nas zna dobrze swoje ciało, jednak bardzo często reaguje ono nieco inaczej na stres czy infekcję, a przecież te czynniki mają bardzo duży wpływ na przebieg każdej z faz cyklu miesięcznego. Czy da się obliczyć dni płodne tak, aby z jak największym prawdopodobieństwem zajść w ciążę po odbyciu stosunku?

silnet


Co do dniaDni płodne to okres około owulacyjny, czyli mający miejsce zarówno tuż przed, jak i tuż po jajeczkowaniu, natomiast dzień owulacji wypada na 14 dni przed kolejną miesiączką. Znając dokładnie datę rozpoczęcia miesiączki możemy bardzo dokładnie określić, kiedy on przypada. Nie co miesiąc jednak nasze ciało reaguje tak samo. Choroby, lekkie infekcje, zwiększony poziom stresu - wszystkie te czynniki wpływają na rozregulowanie faz cyklu. Na szczęście sam organizm pomaga nam ustalić, kiedy zbliżają się dni płodne, a ponadto, w którym ich momencie najpewniej liczyć możemy na zapłodnienie uwolnionej komórki jajowej. Objawy takie jak zwiększona temperatura ciała, bóle dolnej partii brzucha czy zmiany w konsystencji i zabarwieniu śluzu w pochwie oznajmiają, że właśnie jesteśmy w fazie owulacji. Dużo przydatnych porad i artykułów na ten temat zajdziemy na portalu kobiecosc.info.

Kalkulator dni płodnychDni płodne możemy wyliczyć same, ale możemy też zdać się na gotowe kalkulatory, których w sieci nie brakuje. Jest to najszybszy sposób na sprawdzenie, kiedy te dni przypadają. Istnieje też wiele aplikacji na smartfony z gotowymi kalkulatorami, jednakże w obu tych przypadkach nie należy traktować ich jako wyniki pewne na 100%. Każda kobieta jest inna, na każdą też inaczej wpływa stres, choroby, pożywienie, leki, klimat. Regułą wyliczeń w przypadku gotowych kalkulatorów są dane "modelowe", czyli zakładające, że pełen cykl zawsze trwa 27-28 dni i nie wystąpiły żadne czynniki mogące wpłynąć na jego zaburzenie. Wyliczeniu dni płodnych trudno więc w pełni zaufać, o stosowaniu ich jako metody antykoncepcji nie wspominając.

PlanowanieAnalizowanie możliwości zajścia w ciążę na podstawie kalkulatora dni płodnych może się sprawdzić jako metoda pomocnicza, ale nie podstawowa. Najpewniejsza jest obserwacja własnego ciała i kierowanie się jego wskazówkami. Pomocny jest fakt, że plemniki żyją nieco dłużej, dlatego mamy kilka dni w okresie owulacyjnym, kiedy komórka jajowa może zostać zapłodniona.