pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 29 października 2018
  • wyświetleń: 4098

Mundurowi dowiadywali się jak rozpoznać osobę chorą na cukrzycę

Czym jest cukrzyca i jak rozpoznać jej objawy - to temat spotkania pszczyńskich mundurowych z przedstawicielami stowarzyszenia działającego na rzecz pomocy nastoletnim diabetykom. Policjanci, strażnicy miejscy i młodzież miejscowych klas mundurowych wiedzą już czym jest glukometr, dekstroza oraz jak pomóc diabetykowi w przypadku przecukrzenia (podać insulinę) lub niedocukrzenia (podać glukozę). Uczestnicy nauczyli się również samodzielnie badać poziom cukru we krwi.

Jak rozpoznać osobę chorą na cukrzycę? Warsztaty dla mundurowych - 26.10.2018 · fot. KPP Pszczyna


Policjanci, strażnicy miejscy i przedstawiciele innych służb w każdej chwili mogą spotkać się z osobą, która cierpi na cukrzycę. W takiej sytuacji istotna jest wstępna diagnoza, czyli trafne rozpoznanie charakterystycznych dla danego typu cukrzycy objawów. Przykładowo - drżenie rąk, gwałtowna zmiana nastrojów, chwilowe zaburzenia koncentracji i pamięci, a nawet bełkotliwa mowa i trudności w wysławianiu się - to symptomy niedocukrzenia. Jednak przez osoby nie posiadające odpowiedniej wiedzy, objawy te mogą zostać błędnie ocenione jako stan nietrzeźwości.

O przedstawienie dokładnego opisu symptomów tej coraz częstszej choroby zadbali specjaliści ze stowarzyszenia działającego na rzecz pomocy chorym z cukrzycą. Podczas przygotowanego dla mundurowych wykładu omówili porady praktyczne ułatwiające kontakt z diabetykiem, a przede wszystkim wskazali te, które zapewnią bezpieczeństwo cukrzykowi. Specjaliści podkreślali, że stany przecukrzenia lub niedocukrzenia mogą wystąpić w różnych okolicznościach. Czasami powodem jest nieodpowiednia ilość posiłku, silny stres, infekcja, a niekiedy nawet duży wysiłek fizyczny.

- Dlatego nigdy nie oceniajmy, tylko pomagajmy! Pamiętajmy też, że w sytuacji, kiedy sami nie będziemy mogli lub nie będziemy czuli się na siłach pomóc diabetykowi, wybierzmy numer alarmowy. Wówczas taką osobą będą mogli zająć się specjaliści - apelują mundurowi.

BM / pless.pl, źródło: KPP Pszczyna

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.