pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 29 października 2018
  • 12 listopada 2018
  • wyświetleń: 31405

[WIDEO] Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości

100. rocznicę odzyskania niepodległości świętowały w Pszczynie tłumy mieszkańców, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, instytucji i stowarzyszeń oraz pszczyńskich szkół.

Obchody 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości Polski w Pszczynie - uroczysta msza św. za Ojczyznę w kościele Wszystkich Św. w Pszczynie - 11.11 2018 r. · fot. Andrzej Grynpeter


Dokładnie 100 lat temu, po 123 latach niewoli, przelewanej krwi, walki, cierpienia nasz kraj powstał z kolan, a Polacy doczekali się powrotu wolnej, niepodległej Rzeczypospolitej. Własnego państwa.

Obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęto mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele Wszystkich Świętych w Pszczynie. Następnie zgromadzeni goście przemaszerowali w takt muzyki granej przez Orkiestrę Młodzieżową Ogniska Muzycznego w Pszczynie pod pomnik na Placu Zwycięstwa i Wolności. Tam w ramach ogólnopolskiej akcji "Niepodległa do Hymnu" odśpiewano cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego.- Dziś pragniemy złożyć hołd tym, którzy zginęli walcząc o niepodległą Polskę, budowali fundamenty suwerennego państwa - mówił starosta pszczyński, Paweł Sadza, wymieniając przywódców: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wincentego Witosa, czy Wojciecha Korfantego. - Mieli w sobie ogromną mądrość - szukali wspólnej drogi, kompromisu. Dzieliły ich poglądy, ale stworzyli przestrzeń zgody, która pozwoliła budować państwo. Życzmy sobie i dzisiaj takich przywódców. Życzmy sobie takich Polaków. Wyzwania stojące przed demokratycznym państwem domagają się solidarnej współpracy wszystkich, niezależnie od opcji politycznej czy światopoglądu. Powinniśmy pamiętać o tym zwłaszcza dziś, składając hołd naszym przodkom za najcenniejszy dar, jakim jest wolność. Bo powinnością nas wszystkich jest zachowanie jej dla obecnych i przyszłych pokoleń - podkreślał starosta.Burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol przypomniał, że Pszczyna została przyłączona do Polski dopiero w 1922 r. - Historia Górnego Śląska w latach 1918-1922 to czas dążeń do przyłączenia tego terenu do odrodzonej Polski, to czas powstań śląskich i bardzo trudnego plebiscytu. Proces przyłączenia rozpoczął się w 1918 r., a zakończył w 1922 r. - mówił Dariusz Skrobol i wymienił inicjatywy, które na ziemi pszczyńskiej podejmowano dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości.Jednym z takich wydarzeń jest projekt "uRodziny Niepodległej na ziemi pszczyńskiej" wystawa fotografii rodzinnej i społecznej z lat 1918-1939". Ta plenerowa wystawa została otwarta na placu Zwycięstwa i Wolności, zdjęcia można także oglądać na ogrodzeniu Starostwa Powiatowego oraz Muzeum Zamkowego w Pszczynie. Inicjatorem przedsięwzięcia jest "Przeciw Nicości" - Stowarzyszenie Fotograficzne im. Mieczysława Wielomskiego, które zrealizowało projekt wspólnie z powiatem pszczyńskim, a w pomoc zaangażowały się także gminy naszego powiatu. Rodzinne pamiątki, archiwalne zdjęcia z lat 1918-1939, które są bogatym źródłem wiedzy o życiu na ziemi pszczyńskiej w tamtych latach na potrzeby wystawy udostępnili mieszkańcy powiatu pszczyńskiego.

Obchody 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości Polski w Pszczynie - przemarsz pod pomnik na Placu Wolności i Zwycięstwa - 11.11 2018 r. · fot. Andrzej Grynpeter


Maja Kitrasiewicz, wychowanka Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie wykonała utwór "Pieśń Konfederatów". Asystę honorową pod pomnikiem wystawił 18. batalion powietrznodesantowy z Bielska-Białej. Salwę honorową wykonało Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Pszczyny, które tego dnia obchodzi swoje święto.

Obchody 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości Polski w Pszczynie - uroczystości na Placu Wolności i Zwycięstwa - 11.11 2018 r. · fot. Andrzej Grynpeter


Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości
Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości - 11.11.2018 · fot. Thomas Kast


W obchodach wzięły udział poczty sztandarowe z pszczyńskich instytucji, organizacji, inspekcji i straży, parlamentarzyści, samorządowcy, harcerze, bracia kurkowi, przedstawiciele stowarzyszeń, uczniowie klas mundurowych, młodzież i dyrektorzy pszczyńskich szkół oraz mieszkańcy powiatu pszczyńskiego. Delegacje złożyły również kwiaty pod pomnikiem na Placu Zwycięstwa i Wolności.

Obchody 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości Polski w Pszczynie - składanie wieńcy i wiązanek kwiatów pod pomnikiem na Placu Wolności i Zwycięstwa w Pszczynie - 11.11 2018 r. · fot. Andrzej Grynpeter


W ogrodach Starostwa Powiatowego można było poczęstować się rocznicowym tortem i grochówką przygotowaną przez OSP Pszczyna. Z okazji Narodowego Święta Niepodległości organizatorzy uroczystości rozdali mieszkańcom kilkaset biało-czerwonych chorągiewek oraz narodowych kotylionów.

Obchody 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości Polski w Pszczynie - piknik rocznicowy w ogrodach Starostwa Powiatowego w Pszczynie - 11.11 2018 r. · fot. Andrzej Grynpeter


Organizatorami obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości były: Starostwo Powiatowe w Pszczynie oraz Urząd Miejski w Pszczynie.

Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości
Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości - 11.11.2018 · fot. Flyandwatch

ab, BM / pless.pl
źródło: Powiat

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.