pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 26 października 2018
  • wyświetleń: 1837

Jak przygotować zwierzęta na zimę?

Artykuł sponsorowany:

Zima daje się we znaki nie tylko ludziom, ale też ich najlepszym przyjaciołom. Udomowione zwierzęta także należy chronić przed wychłodzeniem i z troską podchodzić do kwestii ich samopoczucia. Niekorzystne warunki atmosferyczne często uniemożliwiają czworonogom wyjście na powietrze i spalenie niespożytej energii, jaką dysponują. Posiadając psa lub kota warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pozwolą skutecznie przygotować się do zimy.

kody-rabatowe


Ciepłe schronienie

Zwierzęta uwielbiają przebywać na świeżym powietrzu. Mają wtedy możliwość spędzania czasu w dowolny sposób i na aktywność w dogodnym dla siebie momencie. Niestety, wraz z przyjściem zimy nie wszystkie czworonogi radzą sobie z ochłodzeniem równie dobrze. Wiele psów strażniczych, zamieszkujących poczciwą budę, bardzo cierpi. Ich futro potrafi w naturalny sposób ochronić przed zimnem, ale i to czasem nie wystarcza.

Przywiązane łańcuchem psy powinny mieć skórzaną obrożę, ponieważ kontakt ze zmarzniętym metalem jest dla czworonogów bardzo bolesny i grozi poważnym odmrożeniem skóry. Gdy psy trzymane są na podwórzu, warto zainwestować przed okresem zimowym w ocieplenie budy. Wystarczy obłożyć dach starym kocem oraz pamiętać, że psi dom nie może stać bezpośrednio na ziemi. Rozwiązaniem jest podłożenie pod małe zabudowanie palety, drewnianych klocków lub cegieł. Warto także zadbać o szczelność i odporność na wodę. Psy zasługują na ciepło tak samo jak człowiek, więc muszą mieć przytulne posłanie. Świetnie sprawdza się wyścielenie podłogi budy słomą. Tak przygotowane domostwo zapewnia ochronę nawet przy silnych mrozach.

Należy pamiętać także o konsekwencji. Pies przyzwyczajony do mieszkania na zewnątrz, nie może być często wpuszczany do nagrzanych pokojów. Konsekwencje termicznej huśtawki są o wiele poważniejsze, niż jednodniowe wychłodzenie. Przy ekstremalnie niskiej temperaturze zwierzę powinno być wpuszczane do domu, ale do chłodniejszych pomieszczeń - przedsionka, werandy itp. Tak samo jest w przypadku kotów, którym warto uchylić drzwi do piwnicy lub starej spiżarni.

Udomowionym kotom grozi przegrzanie, lecz nie w wyniku huśtawki termicznej. Jak wiadomo te uparte i niezależne zwierzęta nie tak szybko chcą zrezygnować ze swoich przyzwyczajeń. Wylegujący się na kaloryferze kot jest jednak w dużym niebezpieczeństwie. Zbytnie przegrzanie organizmu może wpłynąć niekorzystnie na kondycję mruczków. Należy zatem, w miarę możliwości, próbować przepędzać koty z grzejników. Jeśli ulubieniec wyjątkowo upatrzył sobie to miejsce i nie zamierza z niego zrezygnować, rozwiązaniem jest dbanie o nie odkręcanie kaloryfera do maksimum. Pomysłowym sposobem jest także wyłożenie poduszki lub koca, które w pewnym stopniu zablokują nadmierną emisję ciepła.

Pożywny posiłek

Oprócz dbałości o zapewnienie czworonogom właściwych warunków mieszkalnych, warto pomyśleć o odpowiedniej diecie. To często bagatelizowana, lecz wbrew pozorom kluczowa kwestia do uwzględnienia przy przygotowaniach do zimy. Dzikie zwierzęta same gromadzą w norach i jamach zapasy lub dzięki życiu w stadzie udaje im się przetrwać. Udomowione zwierzęta są pozbawione tej możliwości, a tym samym uzależnione od działania właścicieli. Każdy szanujący się miłośnik psów czy kotów powinien więc zainwestować w pełnowartościową karmę dla swojej pociechy.

Wybór właściwego pokarmu jest trudną sztuką. Producenci oferują wiele rodzajów wysokokalorycznych mieszanek składników, lecz większość z nich jest poza zasięgiem finansowym przeciętnego śmiertelnika. Warto zatem, po zasięgnięciu opinii weterynarza, zestawić ofertę lokalnego sklepu zoologicznego z asortymentem dostępnym w Internecie. Niejednokrotnie ceny na stronach sklepów zoologicznych są znacznie niższe, zwłaszcza po skorzystaniu ze specjalnych kodów rabatowych. Ponadto w ofercie internetowej znajduje się o wiele bogatszy wybór specjalistycznych karm, które łączą w sobie wyśmienity smak i dobroczynne właściwości zdrowotne.

Jaka powinna być dieta zwierząt w zimie? Na pewno dobrze jest przyjrzeć się karmie o wzbogaconej zawartości witaminy A, D i E i o podwyższonej wartości kalorycznej. Mroźne powietrze wysusza skórę, dlatego o jej kondycję dbają preparaty zawierające witaminę B i nienasycone kwasy tłuszczowe. Nie zdziwi na pewno zalecenie, że psy i koty powinny przyjmować ciepłe posiłki, rozłożone na dwie lub trzy porcje w ciągu dnia. Nie trzeba się zamartwiać wzrostem wagi ciała, ponieważ to normalne, że zwierzęta zwiększają masę na zimę. Dobrze odżywiony czworonóg, który zamieszkiwał ciepłe pomieszczenie, z pewnością w mig spali całą nadwagę podczas dalekich, wiosennych spacerów!