pless.pl

Wiadomości

  • 28 października 2018
  • wyświetleń: 3145

Sposób na ból dziąseł? Dokładne badania!

Materiał partnera:

Częste bóle lub krwawienia dziąseł sugerują, że kondycja zębów wymaga natychmiastowej poprawy i konsultacji lekarskiej. Rzadko zdarza nam się myśleć, że problem nie leży w jamie ustnej! Warto wiedzieć, że bolące dziąsła mogą być zwiastunem chorób zlokalizowanych w zupełnie innych częściach ciała. Jedną z nich jest reumatoidalne zapalenie stawów, które objawia się, m.in. nawracającym bólem dziąseł.

silnet


Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba, na którą z roku na rok zapada coraz więcej osób. Schorzenie daje liczne objawy. Wiele z nich może mylić zarówno pacjentów, jak i doświadczonych lekarzy. Jeśli jednak od dawna cierpisz na stany zapalne i inne dolegliwości jamy ustnej, a twój dentysta rozkłada bezradnie ręce, zalecając ci kolejny żel na dziąsła, zrób kompleksowe badania. Być może twoim prawdziwym problemem jest reumatoidalne zapalenie stawów.

Co to jest reumatoidalne zapalenie stawów?Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest chorobą zapalną o charakterze przewlekłym, która dotyka stawy i narządy wewnętrzne, powodując ich zniekształcenia oraz usztywnienia. Schorzenie przyczynia się do uszkodzenia chrząstek, kości, ścięgien i więzadeł. Zmianom chorobowym towarzyszy silny ból oraz obrzęk, które stają się trudne do zniesienia dla pacjenta. Trzeba wiedzieć, że nieleczone reumatoidalne zapalenie stawów może prowadzić do nie tylko do niesprawności fizycznej, ale także do poważnego uszkodzenia narządów wewnętrznych, a w rezultacie - do śmierci.

Przyczyny RZS nie są jednoznaczne. Trwające wciąż badania nad tym schorzeniem sugerują wiele czynników mogących wpływać na rozwój choroby. Do najczęściej wymienianych należą obciążenia genetyczne oraz nieprawidłowa praca układu immunologicznego. Trzeba jednak pamiętać, że reumatoidalne zapalenie stawów występujące u rodzica nie musi oznaczać, że choroba bezpośrednio zaatakuje także dzieci. Zwiększa się natomiast ryzyko pojawienia się schorzenia, jeśli na RZS chorowało więcej członków rodziny. Badacze zauważają, że ważnymi czynnikami wywołującymi reumatoidalne zapalenie stawów mogą być silny stres oraz uzależnienie od papierosów. Przeprowadzane badania dowodzą także, że rozwojowi choroby sprzyjają niektóre wirusy oraz bakterie, dlatego ważne jest, by nie bagatelizować nawet pozornie błahych infekcji.

Jakie są objawy RZS?Do najbardziej charakterystycznych objawów reumatoidalnego zapalenia stawów należą stany podgorączkowe i gorączkowe, ból, obrzęk, zniekształcenia i zesztywnienia (ograniczenia ruchomości) stawów oraz przewlekły stan zapalny dotykający przede wszystkim stawy śródręczno-palcowe, nadgarstkowe, śródstopno-palcowo-łokciowe, kolanowe albo barkowe. Zdarza się, że chorobie towarzyszą częste zwichnięcia i zesztywnienia, a także symptomy pozornie niezwiązane ze schorzeniem, jak np. wcześniej wspomniane bóle i stany zapalne dziąseł.

Co łączy ból dziąseł i reumatoidalne zapalenie stawów?

Specjaliści zajmujący się pacjentami dotkniętymi RZS zauważyli, że wielu chorych skarży się także na dolegliwości ze strony jamy ustnej. Znane powszechnie sposoby na ból dziąseł (żel na dziąsła - dobry preparat na częste dolegliwości www.protefix.pl/produkty/protect-zel-kojaco-regenerujacy-do-dziasel/) nie pomagały, dlatego postanowiono przyjrzeć się problemowi dokładniej. Naukowcy z Instytutu Badań Medycznych Nizam w Hyderabad (Indie) zbadali ponad dziewięćdziesięciu dorosłych, u których zdiagnozowano reumatoidalne zapalenie stawów oraz podobną grupę zdrowych osób dobranych odpowiednio pod względem płci i wieku. Wyniki badań pozwoliły specjalistom przypuszczać, że choroby dziąseł mogą być jedną z przyczyn RZS. Dzieje się tak dlatego, że stany zapalne w organizmie mogą rozprzestrzeniać się na kolejne narządy.

Najnowsze prace zwracają uwagę na paradontozę, czyli zapalną chorobę dziąseł i przyzębia, jako na potencjalny czynnik wywołujący reumatoidalne zapalenie stawów. Głównymi podejrzanymi są bakterie Porphyromonas gingivalis wywołujące zmiany w jamie ustnej, które mogą atakować także inne części ciała, w tym stawy. Przeprowadzone badania dowiodły także, że prawie dwie trzecie pacjentów z RZS miało objawy paradontozy, podczas gdy w grupie kontrolnej ten odsetek był znikomy. Według badaczy osoby cierpiące na RZS był aż cztery razy bardziej narażone na stany zapalne dziąseł, a schorzenia jamy ustnej przebiegały w sposób bardziej nasilony niż w przypadku osób niechorujących na reumatoidalne zapalenie stawów. Badacze są zatem przekonani, że paradontoza częściej (i mocniej) jest problemem chorych na RZS. W ich opinii choroby przyzębia i dziąseł mogą być też czynnikiem wywołującym zapalenie stawów. Niewykluczone jednak, że to paradontoza jest wynikiem stanu zapalnego stawów. Niektórzy uczeni uważają bowiem, że zesztywnienia stawów prowadzą do pogorszenia sprawności i osłabienia chwytu, a co za tym idzie - niewłaściwej higieny jamy ustnej, co z kolei prowadzi do stanów zapalnych jamy ustnej. Czytaj więcej o sposobach na ból dziąseł www.protefix.pl/wiedza-i-porady/bol-dziasla-krwawienie-stany-zapalne-co-stosowac/.

Mimo coraz lepszej i bardziej świadomej higieny jamy ustnej, choroby dziąseł są problemem dużej liczby osób. Dzieje się tak z wielu powodów. Jednym z nich może być przesadna higiena i zbyt częste szczotkowanie zębów skutkujące uszkodzeniem delikatnego nabłonka. Nie należy jednak zapominać, że nawracające bóle dziąseł mogą sygnalizować stany zapalne w organizmie, dlatego wymagają niezwłocznej konsultacji ze specjalistą. Problemy ze strony jamy ustnej mogą bowiem oznaczać poważną chorobę, np. reumatoidalne zapalenie stawów, które bagatelizowane prowadzi do niesprawności, a nawet śmierci. Warto więc regularnie odwiedzać gabinety specjalistów, robić wszelkie niezbędne badania. Konsultacje specjalisty nie tylko pomogą w uniknięciu poważnych schorzeń, ale z pewnością złagodzą ich przebieg, jeśli problemowi nie uda się zapobiec. Nie bez znaczenia jest również to, że wczesne podjęcie leczenia pozwoli na ustrzeżenie się przed skomplikowanymi powikłaniami. Pamiętajmy zatem, by często badać stan naszego zdrowia!

Źródła: