pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 20 października 2018
  • 21 października 2018
  • wyświetleń: 7967

Wybory samorządowe: jak głosować, aby nasz głos był ważny?

Mieszkańcy powiatu pszczyńskiego w tym roku wybierają samorządowców. Jak będzie przebiegać głosowanie, co koniecznie trzeba zabrać ze sobą, a także czym będą różniły się karty do głosowania? O tym wszystkim poniżej.Wybory samorządowe odbędą się 21 października. Głosować będzie można od godziny 7.00 rano do godziny 21.00 w specjalnie przygotowanych obwodowych komisjach wyborczych na terenie całego powiatu. Idąc głosować, koniecznie trzeba ze sobą zabrać dowód tożsamości ze zdjęciem. Na jego podstawie zostaną wydane karty do głosowania.

Podczas wyborów samorządowych odbywa się kilka głosowań. Wyborcom przypominają o tym różne kolory kart. Wybieramy radnych różnych szczebli samorządu terytorialnego oraz wójtów i burmistrza.

Na karcie różowej będziemy wybierać burmistrza (w Pszczynie) lub wójta (w Goczałkowicach-Zdroju, Kobiórze, Miedźnej, Pawłowicach i Suszcu). W przypadku tej ostatniej gminy - w związku z tym, że zgłoszony został tylko jeden kandydat - na karcie pojawi się pytanie, na które będzie można odpowiedzieć twierdząco lub przecząco.

W wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast do otrzymania mandatu wymagana jest bezwzględna większość głosów (50% + 1 głos). Jeżeli żaden kandydat jej nie uzyskał, do drugiej tury przechodzą dwie osoby z najlepszymi wynikami.Karta biała dotyczy wyboru do rady miejskiej (w Pszczynie) i rad gmin (w pozostałych gminach powiatu pszczyńskiego). Radni w gminach do 20 tys. mieszkańców (w Goczałkowicach-Zdroju, Kobiórze, Miedźnej, Pawłowicach i Suszcu) wybierani są w wyborach większościowych w okręgach jednomandatowych (JOW). Nie ma tu drugiej tury, a mandat otrzymuje osoba z najlepszym wynikiem. System nie przewiduje "nagród pocieszenia", a duża liczba głosów oddanych przez wyborców jest "marnowana" - nie przekłada się na mandaty. Przegrani - nawet jeśli zdobywają po 20-30% głosów w swoich okręgach, nie mogą liczyć na mandat.

Co tyczy się wyboru osób do rady miejskiej, obowiązuje tu ordynacja proporcjonalna. Pozwala ona zdobywać mandaty z jednego okręgu wyborczego różnym komitetom, przez co dokładniej odwzorowuje preferencje wyborców.

Na żółtych kartach wypisane zostaną imiona i nazwiska kandydatów do rady powiatu. Ostatnia karta, w kolorze niebieskim, służy do głosowania na kandydatów do sejmiku wojewódzkiego. W obu przypadkach głosowanie odbywa się w dotychczasowej formie, a mandaty radnych zdobędzie kilku kandydatów (liczba zależna od okręgu).

W każdym z powyższych głosowań, aby głos był ważny, można zaznaczyć "X" tylko przy jednym z kandydatów.Reguły organizowania i przeprowadzania wyborów samorządowych zmieniły się na początku tego roku w związku z uchwaleniem Ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych.

Ustawa ta wprowadziła m.in.
  • pięcioletnią (zamiast czteroletniej) kadencję władz samorządowych,
  • dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów (liczoną od tegorocznych wyborów),
  • rezygnację z jednomandatowych okręgów wyborczych w gminach pow. 20 tys. mieszkańców (zostaną zastąpione systemem proporcjonalnym, tak jak było w 2010 r.),
  • zakaz "podwójnego kandydowania", czyli ubiegania się jednocześnie o mandat wójta oraz radnego (poza funkcją radnego w tej samej gminie).

BM / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.