pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 14 października 2018
  • wyświetleń: 965

Ekolaur 2018 Polskiej Izby Ekologii dla gminy Pawłowice

Gmina Pawłowice została doceniona za całokształt działań na rzecz ochrony środowiska.

Ekolaur 2018 Polskiej Izby Ekologii dla gminy Pawłowice - 09.10.2018 · fot. UG Pawłowice


9 października wójt Franciszek Dziendziel w Katowicach odbierał nagrodę - Ekolaur 2018 Polskiej Izby Ekologii (PIE). Kapituła Konkursu, której przewodniczył Czesław Śleziak - Przewodniczący Rady PIE, doceniła działania gminy dotyczące różnych obszarów środowiska, m. in. ochrony wody powierzchni ziemi, powietrza, energooszczędności i efektywności energetycznej.

- Celem działania lokalnego samorządu jest równowaga pomiędzy ekologią a innymi działaniami warunkującymi rozwój. Dzisiaj gmina Pawłowice może pochwalić się m. in. siecią kanalizacyjną obejmującą prawie 100 % mieszkańców, własnymi ujęciami wody pitnej i własnym centrum przesiadkowym oraz systemem komunikacji lokalnej. Jednym z nowatorskich rozwiązań jest produkcja energii na potrzeby budynków użyteczności publicznej poprzez montaż instalacji fotowoltaicznych. Projekt ten jest ciągle rozwijany - przedstawiono gminę podczas wręczania nagrody - statuetki z liśćmi laurowymi umocowanymi na podstawie z kamienia.

Konkurs miał zasięg ogólnopolski i był skierowany do przedsiębiorstw, instytucji, organizacji pozarządowych i samorządów, które przyczyniły się do znacznej poprawy stanu środowiska naturalnego, a patronat honorowy nad Konkursem objęli: Sławomir Mazurek - Podsekretarz Stanu Ministerstwa Środowiska, Wojciech Saługa - Marszałek Województwa Śląskiego, Marcin Krupa - Prezydent Miasta Katowice oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach. Kryteria i zasady oceny wniosków dotyczyły m .in. uzyskanego efektu ekologicznego i społecznego , efektywności ekonomicznej, wpływu na środowisko jako całość, ze szczególnym uwzględnieniem ponadregionalnego oddziaływania na środowisko, innowacyjności, nowoczesności, oryginalności, i uniwersalności wprowadzonych rozwiązań.

Nagroda dla gminy nie była jedynym pawłowickim akcentem podczas wczorajszej gali. Podczas wręczania wyróżnień dla firm w konkursie kotłów grzewczych na paliwa stałe nagrodę odebrał Mirosław Klimosz - właściciel firmy Klimosz Sp. z o.o. za kocioł grzewczy Klimosz LE 20, który tym samym został ujęty na liście TOPTEN najbardziej efektywnych kotłów roku 2018 w kategorii kotłów z automatycznym podawaniem stałego biopaliwa o mocy cieplnej do 50 kW.

new / pless.pl, źródło: UG Pawłowice

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.