Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 12 października 2018
  • 16 października 2018
  • wyświetleń: 3554

[FOTO] Urodziny Niepodległej - wystawa archiwalnych zdjęć mieszkańców

W powiecie pszczyńskim 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości świętujemy wyjątkową wystawą "Urodziny Niepodległej na Ziemi Pszczyńskiej".

Wystawa "Urodziny Niepodległej na Ziemi Pszczyńskiej" - 13.10.2018 · fot. Powiat


13 października w Galerii Fotografii Piktorialnej "Weranda" w Goczałkowicach-Zdroju odbył się wernisaż wystawy fotografii rodzinnej i społecznej z lat 1918 - 1939. Wystawa jest wyjątkowa, bo tworzona przez mieszkańców powiatu pszczyńskiego.

Pomysłodawcą wystawy z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości był Mieczysław Wielomski, prezes Stowarzyszenia Fotograficznego "Przeciw Nicości", który niestety zmarł 4 marca tego roku. Stowarzyszenie "Przeciw Nicości", które obecnie nosi imię Mieczysława Wielomskiego we współpracy z powiatem pszczyńskim zrealizowało jego pomysł do końca, a w tworzenie wystawy zaangażowały się również gminy powiatu pszczyńskiego.

Wystawa "Urodziny Niepodległej na Ziemi Pszczyńskiej" - 13.10.2018
Wystawa "Urodziny Niepodległej na Ziemi Pszczyńskiej" - 13.10.2018 · fot. Powiat


- Pisząc ten projekt ryzykowaliśmy, bo nie wiedzieliśmy, jaki będzie odzew mieszkańców na nasz apel. Bez wsparcia mieszkańców, którzy podzielili się z nami swoimi cennymi pamiątkami - rodzinnymi zdjęciami, ta wystawa nigdy by nie powstała - mówiła Lucyna Romańska, ze stowarzyszenia "Przeciw Nicości". - Efekt jest wspaniały. Każdy, kto udostępnił nam swoje zdjęcia, zafundował swoim przodkom niejako drugie życie, bo te fotografie zobaczy wiele osób. Są tutaj zdjęcia sprzed 100 lat. Dla ludzi wtedy zrobienie fotografii nie było czymś powszechnym. I teraz po 100 latach możemy na nich popatrzeć, zastanowić się nad ich życiem, historią. Stare fotografie mają aurę, której nie można dodać u fotografa. Aurę dodaje tylko i wyłącznie czas - mówiła Lucyna Romańska.

Wystawę w galerii "Weranda" w goczałkowickim Uzdrowisku (ul. Uzdrowiskowa 54, pawilon V uzdrowiska nad jaskinią solną) można oglądać do 29 listopada. Po tym czasie fotografie będzie można zobaczyć w kolejnych gminach naszego powiatu. Ponadto 11 listopada na Placu Zwycięstwa i Wolności otwarta zostanie plenerowa wystawa archiwalnych zdjęć mieszkańców. Zdjęcia prezentowane będą zarówno na Placu, a także na ogrodzeniach Starostwa Powiatowego w Pszczynie oraz Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

Wystawa "Urodziny Niepodległej na Ziemi Pszczyńskiej" - 13.10.2018
Wystawa "Urodziny Niepodległej na Ziemi Pszczyńskiej" - 13.10.2018 · fot. Powiat


Podczas wernisażu zaprezentowany został także album ze zdjęciami rodzinnymi przekazanymi przez mieszkańców. Wszystkie fotografie - także te, które nie zmieściły się w albumie i na wystawie zostały zamieszczone na stronie internetowej, która stanowi wirtualną wystawę: urodzinyniepodleglej.pl/

Jeżeli ktoś z Państwa posiada w swoich zbiorach archiwalne fotografie i chciałby się nimi jeszcze podzielić, serdecznie zachęcamy - zostaną one zamieszczone na tej właśnie stronie internetowej.

Patronat nad inicjatywą objął starosta pszczyński, Paweł Sadza.

Projekt "uRodziny Niepodległej na Ziemi Pszczyńskiej - wystawa fotografii rodzinnej i społecznej z lat 1918-1939" dofinansowywany jest ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa" oraz budżetu Powiatu Pszczyńskiego.

new, BM / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.