pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 11 października 2018
  • 14 października 2018
  • wyświetleń: 8765

[ZDJĘCIA] Gminy dołożą pieniądze na rozwój pszczyńskiego szpitala

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szpital w Pszczynie" podaj

We wtorek, 9 października w pszczyńskim starostwie odbył się konwent Starosty, Burmistrza i Wójtów Powiatu Pszczyńskiego. Na spotkaniu m.in. padły deklaracje o chęci wsparcia finansowego dla rozwoju pszczyńskiego szpitala.

Konwent Starosty, Burmistrza i Wójtów Powiatu Pszczyńskiego - 9.10.2018 · fot. Powiat


Konwent Starosty, Burmistrza i Wójtów Powiatu Pszczyńskiego to cykliczne spotkanie, podczas którego włodarze wypracowują wspólne stanowiska i podejmują inicjatywy mające na celu rozwiązywanie najbardziej nurtujących mieszkańców problemów.

Ostatnie w tej kadencji spotkanie poświęcone było m.in. kwestii utworzenia na terenie powiatu noclegowni lub ogrzewalni. Jak pokazują statystyki, obecnie na terenie powiatu pszczyńskiego zarejestrowanych jest 86 bezdomnych. Zgodnie z nowymi zapisami, gminy muszą posiadać wyłonione cztery formy schronienia dla bezdomnych. Są różne możliwości rozwiązania tej kwestii, jednak najlepiej byłoby, gdyby gminy w tym zakresie działały wspólnie. Na terenie jednej z gmin mogłaby zostać utworzona noclegownia lub ogrzewalnia, w której utrzymaniu partycypowałyby wszystkie samorządy na podstawie porozumienia.

- Powiat nie ma możliwości prawnej, żeby wziąć ten obowiązek na siebie, natomiast jeżeli będzie taka zgoda, jesteśmy w stanie przekazać na ten cel budynek - zadeklarował starosta Paweł Sadza.

Konwent Starosty, Burmistrza i Wójtów Powiatu Pszczyńskiego - 9.10.2018
Konwent Starosty, Burmistrza i Wójtów Powiatu Pszczyńskiego - 9.10.2018 · fot. Powiat


Jednym z głównych tematów poruszonych przez samorządowców był rozwój i działalność pszczyńskiego szpitala. - W ciągu ośmiu tygodni działania szpitala zrealizowaliśmy 1400 hospitalizacji, z kolei na Izbie Przyjęć porady uzyskało 2000 ludzi. To pokazuje, jak bardzo ten szpital w tym powiecie był potrzebny. Ale dla lepszego zabezpieczenia doraźnych potrzeb pacjentów naszego powiatu niezbędne jest ponowne uruchomienie poradni specjalistycznych w szpitalu - mówił dyrektor szpitala, dr n. med. Marcin Leśniewski. - Pieniądze z kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia muszą wystarczyć na bieżącą działalność szpitala, pensje pracowników czy zakup leków. W kwestii remontów w budynku czy inwestycji w zakresie sprzętu, który ciągle trzeba rozwijać i unowocześniać, potrzebne będzie wsparcie. To nie jest szpital jednego miasta czy gminy. To jest szpital dla wszystkich, których boli, a boli każdego tak samo - podkreślał.

Na spotkaniu wsparcie finansowe dla szpitala i zabezpieczenie na ten cel środków w budżetach zadeklarował już wójt gminy Miedźna, Bogdan Taranowski (200 tys. zł), burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol (300 tys. zł) oraz wójt gminy Suszec, Marian Pawlas (200 tys. zł).

Konwent Starosty, Burmistrza i Wójtów Powiatu Pszczyńskiego - 9.10.2018
Konwent Starosty, Burmistrza i Wójtów Powiatu Pszczyńskiego - 9.10.2018 · fot. Powiat


Podczas konwentu starosta podsumował również dotychczasową współpracę z gminami. - Zadania inwestycyjne na drogach powiatowych w 32% finansują gminy, a w 32% powiat, co jest dużym sukcesem, że potrafimy podzielić koszty tych inwestycji po połowie. Ponadto dużą część pieniędzy udaje nam się pozyskać ze środków zewnętrznych - 26% ze skarbu państwa, 8% ze środków europejskich i 2% z kopalni w ramach usuwania skutków działalności górniczej - mówił starosta Paweł Sadza. - Dziękuję za dotychczasową współpracę. Te wszystkie zadania, które udało nam się zrealizować pokazują, że kluczem do sukcesu jest działanie wspólne - podkreślał.

W latach 2011-2018 powiat wspólnie z gminą Goczałkowice-Zdrój zrealizował inwestycje i remonty o łącznej wartości prawie 18 mln zł - 3 mln zł pochodziło z budżetu gminy, a aż 11 udało się pozyskać ze źródeł zewnętrznych. W gminie Pawłowice wspólne inwestycje kosztowały prawie 26,5 mln zł. Współpraca dobrze rozwijała się także w gminie Miedźna, gdzie inwestycje wyniosły łącznie prawie 12,5 mln zł, a w gminie Kobiór 500 tys. zł. Rekordowe inwestycje powiat zrealizował wspólnie z gminą Pszczyna - ich łączna wartość to prawie 41 mln zł.

Konwent Starosty, Burmistrza i Wójtów Powiatu Pszczyńskiego - 9.10.2018
Konwent Starosty, Burmistrza i Wójtów Powiatu Pszczyńskiego - 9.10.2018 · fot. Powiat


Na konwencie włodarze poruszyli jeszcze m.in. temat wspólnego zakupu energii elektrycznej, komunikacji zbiorowej czy harmonogramu realizacji kolejnych inwestycji drogowych.

Starosta Paweł Sadza wręczył włodarzom gmin naszego powiatu specjalne podziękowania.

BM / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Szpital w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szpital w Pszczynie" podaj