Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 10 października 2018
  • 13 października 2018
  • wyświetleń: 16343

Policja ostrzega: młodzież z Pszczyny coraz częściej sięga po alkohol!

Policjanci z pszczyńskiej komendy zajmujący się problemami nieletnich od dwóch lat obserwują pogłębiające się zjawisko nadużywania alkoholu wśród młodzieży.

alkohol
Policja ostrzega: młodzież z Pszczyny coraz częściej sięga po alkohol!


- Młodzi ludzie coraz częściej tracą kontrolę nad ilością spożywanego alkoholu. Piją bowiem przy każdej nadarzającej się okazji, na przykład podczas spotkania ze znajomymi, urodzin kolegi, świąt czy po prostu w każdej wolnej chwili. Piją wysokoprocentowe trunki, niekoniecznie w ukryciu i tylko w weekendy - alarmują mundurowi z Pszczyny.

Jak podkreślają policjanci, alkohol stał się tak powszechny na spotkaniach towarzyskich młodzieży, że zaczął wręcz wyznaczać obowiązujące trendy. - Jest to wielkie zagrożenie dla młodych ludzi, ponieważ w tak młodym wieku mogą oni łatwo popaść w nałóg - ostrzegają.

Policjanci podobne sytuacje tłumaczą coraz większą ilością gotówki wśród młodzieży. - Niestety, nie zawsze wydają ją tak, jakby tego sobie życzyli ich rodzice, czyli na książki i drożdżówki do szkoły. Za swoje kieszonkowe kupują wódkę - już nie piwo czy popularną nalewkę, jak to było dawniej. I bez szczególnej okazji wypijają ją z rówieśnikami - przestrzegają funkcjonariusze z pszczyńskiej komendy.

Mundurowi ubolewają, że młodzież nie widzi w tej "krzywej normie" niczego złego: - Według większości z nich jest rzeczą oczywistą, że skoro mają już swoje lata, tu kierują się raczej wyglądem zewnętrznym, bo z pewnością nie dojrzałością emocjonalną, to mogą już co nieco wypić. I tu pojawia się duży problem. Po pierwsze, ów "krzywa norma" zaczyna być postrzegana przez nich jako coś zupełnie normalnego, a po drugie, z chwilą kiedy uzależniają się od alkoholu zostaje wstrzymany ich rozwój emocjonalny.

Policja informuje, że nie jest to jedynym zagrożeniem związanym z tym nałogiem. Skutków nadużywania alkoholu przez młodzież jest bowiem znacznie więcej. Należą do nich następstwa psychologiczne destrukcyjnego działania alkoholu na ośrodkowy układ nerwowy. Wymienić należy: zaburzenia osobowości i charakteru, obniżoną aktywność psychiczną, brak sprawności intelektualnej, koncentracji, umiejętności zapamiętywania i zwiększoną nadpobudliwości. - Taka młodzież od razu nie stwarza rodzicom problemów. Złe wyniki w szkole i niezdyscyplinowanie na lekcjach oraz w domu pojawiają się z czasem. Najczęściej, kiedy do sądu kierowany jest już wniosek o wszczęcie postępowania o demoralizacji takiego nieletniego. Niestety, w tym momencie najczęściej jest już wymaga interwencja specjalisty z zakresu uzależnień - biją na alarm policjanci.

Kropką nad "i" w problemie nadużywania alkoholu są zaburzenia uczuciowe. Z każdym wypitym kieliszkiem młodzi ludzie oddalają się od empatii i altruizmu, tak niezbędnych w ich procesie socjalizacji. - Prowadzi to do zaniku u nich "hamulców wewnętrznych", co objawia się lekceważeniem wszelkich norm społecznych. Towarzyszy temu również obojętność wobec osób najbliższych, a nawet samych siebie. Nie dążą oni do zdobycia wykształcenia, zawodu czy w późniejszym czasie pracy. W takich okolicznościach wypracowanie przez nich poczucia własnej tożsamości jest znacznie utrudnione. To pociąga za sobą brak rozwoju i awansu życiowego skazując taką młodzież na degradację społeczną.

Policjanci podkreślają, że opisywany problem, nie dotyczy tylko nastolatków z rodzin wykluczonych społecznie. Nic bardziej mylnego. - Nadużywają alkoholu 14-, 15-, 16- i 17-latkowie z tzw. dobrych rodzin. Zresztą, to z jakiej rodziny pochodzi dziecko przestaje mieć znaczenie. Po prostu, dorastająca młodzież przestała wyobrażać sobie spotkania z rówieśnikami bez jakiegokolwiek trunku. Jak mówią: "bez alkoholu nie ma dobrej zabawy".

By poprzeć swoje obserwacje Komenda Powiatowa Policji przytacza kilka przykładów wniosków do sądu o rozważenie wszczęcia postępowań o demoralizacji nastolatków. W ostatni wtorek kwietnia u 16-letniego mieszkańca Pszczyny policjanci stwierdzili przeszło promil alkoholu w organizmie, a u jego młodszej o rok sąsiadki, niewiele poniżej promila. W maju do sądu trafił wniosek z sprawie nagannego zachowania 17-letniego pszczynianina. Nastolatek podczas jednego z badań wydmuchał przeszło promil alkoholu.

We wrześniu w okolicach szkoły świętowanie spotkania przyjaciół zakończyło się interwencją policji. U 16-latki z Jankowic badanie wskazało ponad promil alkoholu w organizmie, a u dwójki pozostałych nastolatków (14-latki z Żor i 16-latka z Pszczyny) około pół promila zabronionego trunku.

- Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi mówi o zakazie sprzedaży i podawania napojów alkoholowych osobom do lat 18. W przypadku wątpliwości co do pełnoletności kupującego alkohol, sprzedawca ma prawo żądać okazania dokumentu stwierdzającego wiek nabywcy. Dodatkowo, art 208 kodeksu karnego przewiduje karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności na 2 lata w przypadku osoby rozpijającej małoletniego - przypominają policjanci.

new / pless.pl, źródło: KPP Pszczyna

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.