pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 9 października 2018
  • 10 października 2018
  • wyświetleń: 2884

Wykład o Donnersmarckach w pszczyńskim ratuszu

O rodzie Hochbergów słyszał prawie każdy Pszczyniak. Losy rodziny Henckel von Donnersmark są mniej znane wśród mieszkańców naszego miasta, a to przecież swego czasu, najbogatszy ród na Śląsku, którego korzenie wychodzą się z Węgier. Jego dzieje przybliżał 9 października dr Arkadiusz Kuzio- Podrucki na kolejnym wykładzie otwartym w Urzędzie Miejskim.

Wykład o Donnersmarckach w pszczyńskim ratuszu
Wykład o Donnersmarckach w pszczyńskim ratuszu · fot. M-PBP Pszczyna


Jedne z pierwszych wzmianek o rodzie pojawiają się w związku z soborem w Konstancji w 1417 roku, kiedy to magnaci otrzymali swój herb. W XVII wieku ród przeniósł swoją siedzibę ze Spiszu na Śląsk. Przyczynili się do tego Łazarz I Stary i Łazarz II Młodszy. Wtedy rodzina zyskała takie ziemie jak Bytomska, Bogumińska i Tarnogórska. Ród Henckel von Donnersmack działał prężnie dla rozwoju przemysłu. Dzięki Hucie Laura Siemianowice zyskały prawa miejskie. Za czasów Hogona I połączono ją z Hutą Królewską w Chorzowie. Były to największe i najnowocześniejsze, prywatne huty w regionie. W Zabrzu powstała Huta Donnersmarck. Jak widać, spory udział w ziemiach bytomskich (2/3 powiatu należał do rodziny) sprzyjały inwestycjom przemysłowym.

Jednak na tym nie kończyła się działalność von Donnersmarcków. Rodzina prowadziła aktywność socjalną. Zbudowano wiele osiedli patronackich, z myślą o robotnikach m. in. Kolonia Wandy i Hugona w Siemianowicach, czy inne w Rybniku, Świętochłowicach. Hugo I przyczynił się o założenia pierwszej Kasy Emerytalnej. Tworzono zaplecza edukacyjne, kulturalne, sportowe. Rodzina Henckel von Donnersmarck sumiennie wypełniała również tzn. obowiązki patronackie, wspierając finansowo utrzymanie i rozbudowy kościołów na Śląsku. W 1916 powstała również Fundacja Księcia Donnersmarcka, z myślą o rannych podczas I wojny światowej. Aktywnie działa do dziś w zakresie rehabilitacji, turystyki, organizacji wolnego czasu, kształcenia i doradztwa dla osób niepełnosprawnych.

new / pless.pl, źródło: M-PBP Pszczyna

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.