pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 20 września 2018
  • wyświetleń: 20806

[ZDJĘCIA] Ziemia Pszczyńska przedstawiła kandydatów

"Twoje potrzeby, nasze zadania" - z takim hasłem do wyborów samorządowych wystartował Komitet Wyborczy Wyborców Ziemia Pszczyńska. W środę na oficjalnym spotkaniu przedstawieni zostali kandydaci do Rady Miejskiej oraz Rady Powiatu. Poznaliśmy również program wyborczy, a na koniec zebrani mieli okazję posłuchać wspólnego muzycznego występu starosty Pawła Sadzy i zastępcy burmistrza - Grzegorza Wanota.

Spotkanie przedwyborcze KWW Ziemia Pszczyńska - 19.09.2018 · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


- Zgromadzili się tu Państwo, którzy kochają ziemię pszczyńską, tworzą ją, wyrośli na niej i chcą na tej ziemi zostać, tworzyć ją dalej i iść w przyszłość - przedstawił zebranych Wojciech Lala, który poprowadził środowe spotkanie wyborcze.

- Cieszę się, że jesteście tutaj - przywitał gości Paweł Sadza. - Cieszę się, że zechcieliście tworzyć tę drużynę. Samemu, doskonale wiecie, nie jesteśmy w stanie zrobić zbyt wiele, natomiast połączonymi siłami, razem, my, wspólnie - to słowo ma wartość i wydźwięk. I tak jak przez ostatnie 8 lat i przy tych wyborach i - miejmy nadzieję - kolejne pięć, może dziesięć, chciałbym, żeby to "my" w nas wszystkich bardzo mocno wybrzmiało! Jesteśmy zespołem, jesteśmy drużyną - zwrócił się do kandydatów Ziemi Pszczyńskiej.

Następnie uczestnikom spotkania pokazany został film nakręcony z udziałem kandydatów na radnych, ukazujący inwestycje i te działania, które leżą przede wszystkim w gestii Starostwa Powiatowego, którym kieruje lider Ziemi Pszczyńskiej.

Loading...


- O tym, że potrafimy zmieniać nasz powiat na lepsze udowodniliśmy już niejednokrotnie. Mówię my, nie tylko radni, zarząd, nie ja, nie burmistrz Grzegorz Wanot (obecny na sali - przyp. red.), tylko my razem, bo to my nawzajem musimy się w siebie wsłuchiwać - rozpoczął podsumowanie ostatnich ośmiu lat starosta pszczyński.

- 240 zrealizowanych inwestycji i projektów mniejszych i większych o łącznej wartości 175 milionów złotych - mówił i dodał, ze obecnie powiat pszczyński jest liderem w województwie śląskim, wśród powiatów ziemskich, jeśli chodzi o pozyskanie środków zewnętrznych. - 148 milionów złotych udało nam się pozyskać, aby nam wszystkim w tym powiecie żyło się lepiej.

Paweł Sadza przedstawił zakres wykonanych w tym czasie prac: - Wyremontowaliśmy aż 70 kilometrów powiatowych dróg, wyremontowaliśmy lub wybudowaliśmy 40 kilometrów chodników, 19 mostów i przepustów. Od 2011 roku powiat pszczyński na remonty i przebudowę infrastruktury drogowej wydał 114 milionów złotych - wyliczył.

- Jedną z najważniejszych inwestycji ostatnich lat była przebudowa ulic Zdrojowej w Pszczynie i Jeziornej w Goczałkowicach-Zdroju. Ten projekt też pokazuje jak dobrym elementem w samorządzie jest współpraca - wskazał na współdziałanie powiatu z gminami. Wspomniał również o inwestycjach koniecznych, którymi były remonty w ramach usuwania skutków powodzi. - To ponad 50 inwestycji. Koszt wszystkich zrealizowanych zadań wyniósł ponad 22 miliony złotych, jednak ponad 18 milionów udało się pozyskać jako dotację z budżetu państwa

- Rok 2018 był rekordowy na drogach powiatowych. Wydamy aż 20 ml zł, z czego aż 15 mln zł pochodzić będzie ze źródeł zewnętrznych - podsumował ostatnie miesiące.

Starosta opisał również prowadzoną budowę zintegrowanego centrum przesiadkowego w Pszczynie. - Dziś możemy zobaczyć pracujące maszyny, mnóstwo ludzi, którzy są zaangażowani w ten projekt, tuż przy dworcu kolejowym, w XIX-wiecznej dzielnicy Pszczyny. Tę inwestycje realizujemy z gminą Pszczyna. Będzie tam punkt obsługi podróżnych, poczekalnia, będzie można tam nabyć bilet na komunikację gminną i powiatową, będzie można tam zostawić samochód, wypożyczyć rower. Wartość całej inwestycji to ponad 43,6 mln zł.

Paweł Sadza wspomniał także o inwestycjach w oświatę i powiatowych szkołach, coraz chętniej wybieranych przez młodzież w dalszej drodze kształcenia.

Spotkanie przedwyborcze KWW Ziemia Pszczyńska - 19.09.2018
Paweł Sadza przedstawił listę zadań zrealizowanych przez ostatnie osiem lat. · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


- Powiat pszczyński jako jeden z pierwszych podjął się organizacji komunikacji zbiorowej. Widzimy, że z roku na rok pasażerów przybywa. Dobry transport to szybsza dynamika każdej gminy i samorządu. Dobra komunikacja i mobilność mieszkańców są podstawą do szybkiego rozwoju - zwrócił się do zebranych.

Przypomniał, że ważnym elementem obecnej kadencji jest poprawa stanu bezpieczeństwa na drogach. - Na powiatowych drogach zamontowaliśmy mierniki prędkości rzeczywistej. Montujemy je na drogach powiatowych, liczymy, że gminy zrobią to na gminnych. Statystyki pokazują, że wpływają one na bezpieczeństwo - mówił Paweł Sadza. - Przy 20 przejściach dla pieszych, gdzie nie ma oświetlenia ulicznego, za które odpowiedzialne są gminy, zamontowaliśmy w pełni samowystarczalne oświetlenia LED-owe zasilane bateriami słonecznymi lu wiatrakiem - nadmienił i dodał, że powiat prowadzi kampanię, podczas której rozdał już prawie 50 tys. odblasków, a przed wakacjami kierowcy mogą bezpłatnie sprawdzić stan techniczny pojazdu na wybranych Stacjach Kontroli Pojazdów.

Paweł Sadza wspomniał także o batalii w sprawie pszczyńskiego szpitala. - Udało nam się wszystkim! Pierwszy pacjent przyszedł 5 minut przed północą, to pokazuje jak ważny jest ten szpital dla nas. Udało aie Mimo wielu przeszkód, mimo kłód często rzucanych pod nogi. Dziś mamy jeszcze większe zadania do wykonania. Musimy sprawić, aby ten szpital był lepiej wyposażony i lepiej zarządzany.

Kolejnym punktem spotkania było przedstawienie kandydatów do Rady Powiatu Pszczyńskiego.

Kandydaci KWW Ziemia Pszczyńska dla powiatu:

Spotkanie przedwyborcze KWW Ziemia Pszczyńska - 19.09.2018
Kandydaci KWW Ziemia Pszczyńska dla powiatu · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


Okręg nr 1 (Suszec, Goczałkowice, Kobiór)
1. Wojciech Lala (Suszec)
2. Andrzej Babiński (Goczałkowice)
3. Renata Sekta (Kobielice)
4. Irena Musiał (Kobiór)
5. Agata Lisowicz-Wala
6. Damian Gruszka (Kryry)
7. Marcin Parma (Radostowice)

Okręg nr 2 (Miedźna)
1. Barbara Bandoła (Wola)
2. Andrzej Stańczyk (Wola)
3. Beata Komandera (Miedźna)
4. Kazimierz Ligęza (Góra)
5. Teresa Sochacka (Frydek)

Okręg nr 3  (Pszczyna - miasto)
1. Paweł Sadza
2. Damian Cieszewski
3. Barbara Foltyn
4. Witold Wiktorczyk
5. Maria Kaczyńska-Kapusta
6. Zuzanna Wilczek
7. Marian Szwarc

Okręg nr 4 (Pszczyna - sołectwa)
1. Grzegorz Wanot (Piasek)
2. Michał Pudełko (Jankowice)
3. Renata Nowok (Ćwiklice)
4. Wioletta Bienioszek (Studzionka)
5. Joanna Brożek (Brzeźce)
6. Artur Pławecki (Wisła Wielka)
7. Janusz Orlik (Wisła Mała)
8. Paweł Przybyła (Łąka)

Okręg nr 5 (Pawłowice)
1. Roman Bańczyk (Pawłowice)
2. Andrzej Pilis (Pielgrzymowice)
3. Joanna Słowińska (Pawłowice)
4. Marek Kret (Warszowice)
5. Sylwia Kolankowska (Krzyżowice)
6. Marzena Zielińska (Pawłowice)


- 33 kandydatów. 15 kobiet, 18 mężczyzn. Najmłodsza kandydatka ma 20 lat. Najstarsi kandydaci są po 40. Niemal połowa z tych osób jest lub była radnymi powiatowymi lub gminnymi. To są ludzie, którzy samorząd tworzyli, znają się na samorządzie, tego samorządu mogą uczyć młodszych. Nasza drużyna do powiatu to idealna mieszanka młodości i doświadczenia. To synteza kreatywności nowych pomysłów i wiedzy, jak je realizować - przedstawił kandydatów Paweł Sadza. - Nasze hasło wyborcze to: "Twoje potrzeby, nasze zadania". Jesteśmy dla mieszkańców, chcemy im służyć, dla nich pracować, by żyło im się w sołectwach, na osiedlach, w gminach i powiecie jak najlepiej. Świetnie znamy potrzeby powiatu i jego mieszkańców, ale wiemy też, które są realne do spełnienia - nie obiecujemy gruszek na wierzbie. I dlatego tak powstał nasz program KWW Ziemia Pszczyńska dla powiatu pszczyńskiego.

Starosta pszczyńskim przedstawił zakres priorytetów w kilku dziedzinach. W pierwszej kolejności skupił się na temacie zdrowia. - Utworzymy oddział szybkiej diagnostyki w szpitalu powiatowym. Wyremontujemy i wyposażymy w nowoczesny sprzęt oddział ginekologiczno-położniczy i chirurgiczny. Chcemy uruchomić oddział pediatryczny w naszym szpitalu - uda nam się, zobaczycie - zapewniał. Dodał, że rolę komitetu widzi także w aktywnej walce ze smogiem i że będzie kontynuował działania związane z przeniesieniem zespołu orzekania ds. osób niepełnosprawnych z Rybnika do Pszczyny.

Spotkanie przedwyborcze KWW Ziemia Pszczyńska - 19.09.2018
Paweł Sadza przedstawił program KWW Ziemia Pszczyńska dla powiatu · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


Zaręczył, że remonty na drogach powiatowych będą przeprowadzane według harmonogramu i w najbliższych latach inwestycje będą prowadzone na ul. Rodzinnej w Kobiórze, ulicach Pawiej i Jedności w Wiśle Małej i Studzionce, ulicy Szkolnej w Porębie, ulicy św. Jana Pawła II w Studzienicach, a także ulicach Studzienickiej i Dworcowej w Piasku, Złote Łany w Jankowicach, Miodowej we Frydku, Pszczyńskiej w Woli i Wodzisławskiej w Pawłowicach. Wspomniał, że wspólnie z gminami chce wykonywać chodniki i tam, gdzie pozwala metraż, również asfaltowe ścieżki rowerowe. Nie rezygnuje również z trasy wzdłuż Jeziora Goczałkowickiego.

W kontekście dróg planuje także zakup urządzenia do malowania oznakowania poziomego i prowadzenie starań na rzecz budowy południowej obwodnicy Pszczyny, która od 20 lat jest w dokumentacji urbanistycznej. Paweł Sadza wspomniał również o powołaniu patroli gminno-powiatowych, których zadaniem będzie dbanie o czystość i stan dróg.

Dodał, że sporo wciąż należy zrobić w oświacie. W programie Ziemi Pszczyńskiej jest budowa kompleksu sportowego przy Powiatowym Zespole Szkół nr 2 w Pszczynie oraz remont istniejącego przy placówce basenu. Zagwarantował również rozmowy z kolejnymi przedsiębiorcami, którzy mogliby dać uczniom szanse na atrakcyjne staże, a nawet zatrudnienie.

Ważnym elementem programu komitetu dla powiatu jest komunikacja. W planie jest utworzenie nowych linii komunikacyjnych z gminami Goczałkowice-Zdrój, Kobiór i Miedźna, utworzenie dworca centralnego dla komunikacji powiatowej i gminnej (przy centrum przesiadkowym w Pszczynie). Starosta zapowiedział także montaż kolejnych mierników prędkości przy drogach. Mówiąc o bezpieczeństwie mówił o konieczności budowy magazynu przeciwpowodziowego w Pszczynie, a także zakupie sprzętu ratowniczego i przeciwpowodziowego we współpracy z jednostkami straży pożarnej.

Następnie przedstawieni zostali kandydaci KWW Ziemia Pszczyńska do Rady Miejskiej w Pszczynie.

Kandydaci KWW Ziemia Pszczyńska do Rady Miejskiej w Pszczynie:

Spotkanie przedwyborcze KWW Ziemia Pszczyńska - 19.09.2018
Kandydaci KWW Ziemia Pszczyńska do Rady Miejskiej w Pszczynie · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


Okręg 1 (osiedla: Stare Miasto, Piłsudskiego, Daszyńskiego, Podstarzyniec, Polne
Domy, Powstańców Śl., Kępa, Stara Wieś)

1. Maciej Stieber (os. Daszyńskiego)
2. Ryszard Baron (os. Stara Wieś)
3. Marek Dutkowski (os. Powstańców Śląskich)
4. Ewa Chwedyna (os. Stara Wieś)
5. Bogusława Pochyły (os. Stare Miasto)
6. Joanna Kędzior (os. Stare Miasto)
7. Aleksandra Jarczok (os. Daszyńskiego)
8. Bernadeta Sojka-Jany (os. Powstańców Śląskich)

Okręg nr 2 (os. Śródmieście, Siedlice, Kolonia Jasna, Piastów)
1. Arkadiusz Gardiasz (os. Kolonia Jasna)
2. Tomasz Niesyto (os. Śródmieście)
3. Grzegorz Kuczera (os. Kolonia Jasna)
4. Elżbieta Jasińska (os. Piastów)
5. Halina Stoppa (os. Piastów)
6. Daniel Osiński (os. Siedlice)
7. Katarzyna Granda (os. Śródmieście)

Okręg nr 3 (Czarków, Piasek, Jankowice, Studzienice, Ćwiklice, Rudołtowice)
1. Renata Dyrda (Jankowice)
2. Marek Głombek (Piasek)
3. Mariusz Stencel (Studzienice)
4. Wanda Wyroba (Ćwiklice)
5. Michał Niedziela (Ćwiklice)
6. Bożena Sodzawiczny (Czarków)

Okręg nr 4 (Poręba, Brzeźce, Łąka, Wisła Wielka, Wisła Mała, Studzionka)
1. Marta Wojciechowska-Smolarz (Wisła Mała)
2. Kamil Łysień (Łąka)
3. Walenty Ryguła (Brzeźce)
4. Magdalena Lazar (Wisła Wielka)
5. Marzena Stebel (Studzonka)
6. Jacek Indeka (Studzionka)
7. Jolanta Operchalska (Łąka)


- 28 kandydatów. 14 kobiet, 14 mężczyzn. Dwa okręgi otwierają mężczyźni, dwa kobiety. To jest parytet! Ośmioro kandydatów z doświadczeniem w roli radnego. Siedmioro w obecnej kadencji - przedstawił kandydatów Grzegorz Wanot.

Zastępca burmistrza Pszczyny powiedział, że wśród kandydatów komitetu Ziemia Pszczyńska są wyróżniający się radni, którzy często zabierają głos w sprawach i inicjatywach ważnych dla mieszkańców, którzy potrafią dogadać się w najważniejszych dla gminy sprawach. - Zgłosili najwięcej interpelacji i zapytań - wiem, bo nieraz sam na nie odpowiadałem - zażartował.

Grzegorz Wanot nawiązał również do obietnic złożonych dzień wcześniej przez Pszczyńskie Porozumienie Samorządowe. - Nie będziemy licytować się na kwoty. Tam ich padło wiele. Wiemy, że niestety budżet miasta różny się od linii prostej tym, ze jest ograniczony. To co zostało wczoraj pokazane to maksymalne kwoty jakie można wypracować na inwestycje, pomoc społeczną i inne dziedziny naszego życia. Skupmy się na tym, co chcielibyśmy w Radzie Miejskiej osiągnąć - odpowiedział na program PPS.

Spotkanie przedwyborcze KWW Ziemia Pszczyńska - 19.09.2018
Grzegorz Wanot przedstawił program KWW Ziemia Pszczyńska dla gminy Pszczyna. · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


W pierwszej kolejności Grzegorz Wanot zwrócił uwagę na konieczność podjęcia działań związanych z ochroną środowiska. Na liście zadań pojawiły się: ograniczenie niskiej emisji, zwiększenie kwoty dopłat do wymiany pieców na naprawdę ekologiczne paliwa i ocieplenia domów, posadzenie nowych drzew, wprowadzenie niskoemisyjnej komunikacji publicznej, uporządkowanie gospodarki wodnej, a także przystąpienie do budowy kanalizacji w sołectwach lub dofinansowania przydomowych oczyszczalni, gdzie to jest niemożliwe. Zapowiedział także założenie plantów miejskich.

Utworzenie nowych linii autobusowych, żeby skomunikować wszystkie sołectwa i osiedla, wprowadzenie darmowych przejazdów dla każdego mieszkańca, budowa dróg, chodników oraz tras rowerowych - to niektóre z celów jakie wyznaczył sobie komitet Ziemia Pszczyńska w sferze inwestycji związanych z komunikacją. - Marzy mi się, aby zorganizować brygadę remontową do utrzymania dróg, rowów, odśnieżania, dbającej o czystość i stan infrastruktury towarzyszącej - dodał Grzegorz Wanot. Zastępca burmistrza dostrzega również konieczność ograniczenia barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych i rodziców z dziećmi. Wspomniał, że gmina powinna również skupić się na dofinansowaniu budowy prawoskrętu łączącego ul. Bielską z Drogą Krajową nr 1, a także budowie południowo-zachodniego odcinka obwodnicy Pszczyny.

W programie Ziemi Pszczyńskiej jest także przeprowadzenie referendum w sprawie przystąpienia gminy Pszczyna do Metropolii, co ma przynieść wymierne korzyści, m.in. możliwość czerpania z funduszu spójności, zwiększenie częstotliwości połączeń komunikacyjnych i większy dostęp do miejsc pracy.

Grzegorz Wanot widzi również potrzebę realizacji inwestycji związanych z oświatą. Wśród tych są: zapewnienie bezpłatnych przedszkoli, budowa nowego żłobka, rozbudowa i unowocześnienie szkół, rozwój bazy sportowej. - Będziemy dążyć do tego, aby uczniowie mieli podręczniki w domach i z lekkimi plecakami chodzili do szkoły, w której będą korzystać z podręczników na szkolnych tabletach - zapowiedział. W programie jest też wyeliminowanie zmianowości w placówkach edukacyjnych i uczenia się do późnych godzin popołudniowych.

Spotkanie przedwyborcze KWW Ziemia Pszczyńska - 19.09.2018
Spotkanie przedwyborcze KWW Ziemia Pszczyńska - 19.09.2018 · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


Istotnym punktem w programie komitetu Ziemia Pszczyńska dla gminy jest także kwestia opieki zdrowotnej. Zdaniem kandydatów samorząd gminny powinien wspierać działalność Szpitala Powiatowego w Pszczynie, a także utworzyć dom opieki dla osób starszych. Działania powinny być również ukierunkowane na zwiększenie dostępności do usług rehabilitacyjnych dla mieszkańców i eliminację kolejek oraz zwiększenie nakładów na programy profilaktyczne.

Samorządowcy z Ziemi Pszczyńskiej zapewniają też o czynieniu starań na rzecz budowy nowej hali widowiskowo-sportowej oraz nowoczesnej biblioteki, stworzenia parku tematycznego na osiedlach i w sołectwach, a także modernizacji stadionu miejskiego i bazy sportowej w sołectwach. Zabiegać będą także o utworzenie stref rekreacji w Parku Zwierzyniec oraz miejsc spotkań, kształcenia i aktywizacji społecznej dla seniorów.

Grzegorz Wanot obiecał również poprawę komunikacji z urzędem. - Wprowadzimy aplikację, która umożliwi zgłaszanie bieżących problemów i nieprawidłowości związanych np. z oświetleniem, stanem dróg, rowów, mieszkań komunalnych, zanieczyszczaniem i zatruwaniem środowiska.

Podobnym prospołecznym elementem ma być Karta Mieszkańca, oferująca ulgi i udogodnienia w korzystaniu z usług publicznych i gminnych atrakcji.

Po przedstawieniu programu o wystąpienie został poproszony Sławomir Kowalski. - Drodzy przyjaciele, szanowni państwo, w drużynie jest zawsze najpiękniej, najlepiej, w takiej drużynie, w której się zna, którą się podziwia, którą się zawsze popierało. Program, który pokazali pan starosta i pan burmistrz jest kompatybilny z tym, co Koalicja Obywatelska chce robić w Urzędzie Marszałkowskim. mam nadzieję, że uda nam się dalej współpracować - powiedział, nawiązując do własnego startu w wyborach samorządowych do Sejmiku Województwa Śląskiego.

Spotkanie przedwyborcze KWW Ziemia Pszczyńska - 19.09.2018
Wspólny występ muzyczny Pawła Sadzy i Grzegorza Wanota · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


Spotkanie wyborcze komitetu Ziemia Pszczyńska zwieńczył koncert gitarowy w wykonaniu starosty Pawła Sadzy oraz Grzegorza Wanota, zastępcy burmistrza Pszczyny. Samorządowcy, a jednocześnie politycy zaśpiewali dla osób na sali specjalnie napisany na tę okazję utwór do melodii z piosenki "W wielkim mieście".

Oskar Piecuch / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.