pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 18 września 2018
  • 19 września 2018
  • wyświetleń: 20410

[ZDJĘCIA] PPS jako pierwszy oficjalnie przedstawił kandydatów i program

We wtorek wieczorem Pszczyńskie Porozumienie Samorządowe jako pierwsze zorganizowało spotkanie wyborcze, na którym przedstawiło kandydatów do Rady Miejskiej, a także - przede wszystkim - oficjalnie potwierdziło start Dariusza Skrobola na burmistrza Pszczyny.

Spotkanie przedwyborcze KWW Pszczyńskie Porozumienie Samorządowe - 18.09.2018 · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


30 kandydatów na radnych zgłosiło Pszczyńskie Porozumienie Samorządowe. Po raz pierwszy wyłącznie do Rady Miejskiej w Pszczynie. W gronie kandydatów znalazło się kilka nowych twarzy, są jednak i obecni samorządowcy, między innymi radni kadencji 2014-2018.

- Są wśród nas przedstawiciele służby zdrowia, przedsiębiorcy, członkowie organizacji pozarządowych, doświadczeni samorządowcy, a także osoby, które nie mają nic wspólnego z samorządem, natomiast mają zapał i determinację. Śmiało możemy powiedzieć dzisiaj: jesteśmy pierwsi, inaugurujemy kampanię wyborczą, mamy silny zespół, jesteśmy gotowi - zapowiedział wyjście na scenę Piotr Łapa, który prowadził wtorkowe spotkanie.

Tak przedstawia się kompletna lista kandydatów Komitetu Pszczyńskie Porozumienie Samorządowe:

Kandydat na burmistrza Pszczyny: Dariusz Skrobol


Kandydaci do Rady Miejskiej w Pszczynie:

Okręg nr 1 (Osiedle Stare Miasto, osiedle Józefa Piłsudskiego, osiedle Ignacego Daszyńskiego, osiedle Podstarzyniec, osiedle Polne Domy, osiedle Powstańców Śląskich, osiedle Kępa, osiedle Stara Wieś):

Spotkanie przedwyborcze KWW Pszczyńskie Porozumienie Samorządowe - 18.09.2018
Kandydaci KWW PPS w okręgu nr 1 · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


1. Marcelina Leki
2. Maria Szostak
3. Roman Urbańczyk
4. Janusz Ziernicki
5. Grzegorz Cempura
6. Monika Kiełkowska
7. Jacek Kobyliński
8. Barbara Szmajduch

Okręg nr 2 (Osiedle Śródmieście, osiedle Siedlice, osiedle Kolonia Jasna, osiedle Piastów)

Spotkanie przedwyborcze KWW Pszczyńskie Porozumienie Samorządowe - 18.09.2018
Kandydaci KWW PPS w okręgu nr 2 · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


1. Barbara Sopot-Zembok
2. Krystyna Fuławka
3. Roman Piesiur
4. Ryszard Dudek
5. Janusz Chudy
6. Ewa Kołodziejczyk
7. Monika Rąba

Okręg nr 3 (Sołectwo Czarków, sołectwo Piasek, sołectwo Jankowice, sołectwo Studzienice, sołectwo Ćwiklice, sołectwo Rudołtowic)

Spotkanie przedwyborcze KWW Pszczyńskie Porozumienie Samorządowe - 18.09.2018
Kandydaci KWW PPS w okręgu nr 3 · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


1. Leszek Szczotka
2. Andrzej Wojtanowicz
3. Renata Kordasiewicz
4. Katarzyna Pławecka
5. Piotr Wieczorek
6. Magdalena Pitala
7. Mirosław Kozik
8. Jerzy Ceglarek

Okręg nr 4 (Sołectwo Poręba, sołectwo Brzeźce, sołectwo Łąka, sołectwo Wisła Wielka, sołectwo Wisła Mała, sołectwo Studzionka)

Spotkanie przedwyborcze KWW Pszczyńskie Porozumienie Samorządowe - 18.09.2018
Kandydaci KWW PPS w okręgu nr 4 · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


1. Dariusz Skrobol
2. Stanisław Goraus
3. Ireneusz Gruszka
4. Teresa Kuś
5. Bartłomiej Dzida
6. Sylwia Kołodyńska
7. Barbara Uszok


- Nie byłoby nas gdyby nie jedna osoba, która wiele lat temu zadecydowała o powołaniu pszczyńskiego stowarzyszenia, które od samego początku istnienia samorządu ma swoich przedstawicieli w radzie miejskiej i radzie powiatu - podkreślił Dariusz Skrobol, prosząc na scenę Józefa Tetlę, któremu wręczył symboliczny bukiet.

Spotkanie przedwyborcze KWW Pszczyńskie Porozumienie Samorządowe - 18.09.2018
Dariusz Skrobol podziękował Józefowi Tetli, założycielowi PPS. · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


- Raduję się, widząc kandydatów, że chcecie kontynuować pracę. Cieszę się, że burmistrz bardzo profesjonalnie do tego podchodzi. Jestem dumny, że poszło to w takie dobre ręce i życzę dalszych sukcesów - odpowiedział Józef Tetla.

Burmistrz Dariusz Skrobol zaznaczył, że PPS chce kontynuować działania bez polityki i konfliktów. Hasło tegorocznej kampanii Pszczyńskiego Porozumienia Samorządowego to "Z mieszkańcami i dla mieszkańców". - Dla nich jesteśmy dla nich pracujemy - przypomniał Dariusz Skrobol i przedstawił zadania wykonane podczas kończącej się kadencji, między innymi wykonane inwestycje drogowe, przebudowę rynku, przedsięwzięcia w parku. Dodał, że obecna kadencja to także uruchomienie komunikacji gminnej, wykonaniu częściowo kanalizacji sanitarnej i deszczowej. Lata 2014-2018 to także wsparcie dla rodzin i najuboższych, wykonanie planów zagospodarowania przestrzennego, działania mające zwiększyć liczbę mieszkań w Pszczynie. Obecny burmistrz opisał też inwestycje w sport i aktywność fizyczną, a także w oświatę.

Spotkanie wyborcze było jednak przede wszystkim okazją do przedstawienia planów i zamierzeń na kolejną kadencje. Burmistrz wspomniał, że najbliższa kadencja będzie dłuższa niż dotychczasowa. - Przed nami 5 lat, będziemy mieli o wiele większe możliwości strategiczne, będziemy mogli prowadzić inwestycje, których nie trzeba rozkładać na okres 4 lat, ale 5 - powiedział i przedstawił główne założenia. Te zostały podzielone na kilka działów.

Pierwszy z nich to "Drogowa Pszczyna". Za tym hasłem kryją się obietnice związanie z budową i remontami dróg, parkingów, ścieżek rowerowych, rozbudową systemu rowerów miejskich. Burmistrz po raz wtóry zapowiedział, że celem jego i PPS jest umożliwienie seniorom i młodzieży nieodpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej. Tu także wspomniał o uruchomieniu kolejnych połączeń autobusowych. Z punktu widzenia kierowców, zapowiedział wsparcie przebudowy skrzyżowania DK1 z DW933 i rozładowanie korków.

Kolejnym elementem programu jest "Obywatelska Pszczyna", czyli zwiększenie budżetu obywatelskiego do 3 milionów, utworzenie Centrum Organizacji Pozarządowych oraz finansowanie w formie grantów inicjatyw stowarzyszeń i organizacji w zakresie kultury, sportu, pomocy społecznej.

Ważnym elementem programu jest też oświata. W programie znalazły się między innymi takie elementy jak: wprowadzenie lekcji edukacji regionalnej, uruchomienie systemu stypendiów dla najlepszych uczniów i nagradzania wyróżniających się nauczycieli, realizacja programów sportowych, premiowanie najlepszych sportowców i trenerów oraz inwestycje: rozbudowa SP 2 w Pszczynie, SP w Piasku, budowa przedszkoli w Czarkowie i Studzienicach, budowa sali gimnastycznej w Porębie.

Spotkanie przedwyborcze KWW Pszczyńskie Porozumienie Samorządowe - 18.09.2018
Burmistrz Dariusz Skrobol przedstawił plan działań na kolejną kadencję. · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


Dariusz Skrobol zapowiedział także dopłatę do żłobków niepublicznych (500 zł na każde dziecko), miejsce dla każdego dziecka w przedszkolu gminnym, dopłaty do przedszkoli prywatnych, a także lekcje angielskiego w każdym przedszkolu.

Sporą część burmistrz poświęcił również seniorom. Profilaktyka zdrowotna 60+, karta seniora, pełnomocnik ds. seniorów, dofinansowanie Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz organizacji zrzeszających seniorów, ,spartakiada dla Seniorów, utworzenie Pszczyńskiego Centrum "Złoty wiek" i kulturalne czwartki dla seniorów w różnych punktach gminy.

Hasło "Zdrowa i aktywna Pszczyna" to z kolei zbiór zadań związanych z finansowaniem programów profilaktyki zdrowotnej, przebudową stadionu miejskiego, doposażeniem boisk w sołectwach, rozbudową skate parku, a także budową wodnego placu zabaw i pływalni.

Dariusz Skrobol zwrócił także uwagę na potrzebę walki o czyste powietrze i zapowiedział działania proekologiczne. Te mają przede wszystkim polegać na edukacji ekologicznej, kontynuacja programów dofinansowujących wymianę źródeł ciepła i docieplania budynków, monitorowanie zanieczyszczeń i udział w rządowym programie termomodernizacji. W ślad za tym pójść mają inwestycje w zieleń na ulicach oraz zagospodarowanie rond. Burmistrz zapowiedział też kolejne etapy rewitalizacji zabytkowego parku.

Powołanie Muzeum Miejskiego, dofinansowanie sołeckich domów kultury, rozwój biblioteki miejsko-powiatowej, budowa sali widowiskowej, ogólnogminny dzień dziecka na plaży, koncerty na początek roku szkolnego - to cele dotyczące kultury. Natomiast budowa domu komunalnego i domu socjalnego w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, budowa osiedla Luizy w ramach dofinansowania rządowego programu i podjęcie starań o pozyskanie środków na zadania związane z kolejnym etapem kanalizacji - to planu z zakresu polityki komunalnej.

Na zakończenie każdy z kandydatów otrzymał indywidualny kubek. Te mają przynieść startującym szczęściem i być talizmanem przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi.

Oskar Piecuch / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.