pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 11 września 2018
  • wyświetleń: 6496

Co powinno się wiedzieć o kredytach samochodowych?

Artykuł sponsorowany:

Zakup nowego samochodu to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jeżeli ma się zbyt mało oszczędności, można zdecydować się na kredyt samochodowy. Co powinno się wiedzieć o tym produkcie?

Linkhouse


Okres kredytowania
 
Kredyt samochodowy można wziąć z reguły na okres do 10 lat. Dzięki takiemu rozwiązaniu raty są dość niskie, co ułatwia terminowe regulowanie zobowiązań wobec banku, jednak dłuższy czas kredytowania wpływa na podniesienie łącznej kwoty odsetek. Najtańszy kredyt gotówkowy weźmie się na okres krótszy, jednak wyższe oprocentowanie sprawi, że paradoksalnie będzie to rozwiązanie droższe niż kredyt samochodowy. Jeżeli chce się spłacać kupno samochodu dłużej niż przez 120 miesięcy, możliwe jest indywidualne negocjowanie warunków umowy.

Kwota kredytu samochodowego
 
Większość banków oferuje możliwość pożyczenia na zakup samochodu do 50 tysięcy złotych. Jeżeli chce się nabyć droższe auto, powinno się posiadać resztę potrzebnej kwoty. Niektóre banki mogą zgodzić się na udzielenie kredytu na wyższą sumę, jednak będzie się to wiązało ze znacznym podniesieniem wysokości miesięcznych rat. Klienci z niską zdolnością kredytową mogą sobie nie poradzić z ich terminowym spłacaniem i popaść w długi.

Wpłata własna
 
Niewiele banków zgadza się na finansowanie 100 procent wartości wybranego samochodu. Aby wziąć najtańszy kredyt samochodowy, powinno się przygotować co najmniej 10-procentowy wkład własny. Wpłata początkowa może być wyższa - im więcej posiada się oszczędności, tym na niższe oprocentowanie można liczyć.

Wymagane ubezpieczenia
 
Podczas wnioskowania o kredyt na auto powinno się dopytać, jakich ubezpieczeń wymaga bank. Zwykle klient jest zobowiązany do wykupienia auto casco i dokonania cesji polisy na bank. Oznacza to, że w razie wypadku odszkodowanie trafi do banku w celu zabezpieczenia spłaty wierzytelności.
 
Rodzaj zabezpieczeń
 
Każdy bank ustala indywidualnie, jakie zabezpieczenia będą wymagane od danego klienta. W przypadku kredytobiorców wybierających auta osobowe, najczęściej stosuje się zastaw rejestrowy i oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji. Jeżeli wybiera się pojazd, który jest trudniejszy do zbycia, bank może zażądać dodatkowego poręczenia osoby trzeciej.
 
Zdolność kredytowa
 
Aby wziąć kredyt na samochód, należy posiadać odpowiednią zdolność kredytową. Oblicza się ją na podstawie dochodów miesięcznych, a także wysokości dotychczasowych zobowiązań. W celu potwierdzenia wysokości wynagrodzenia, bank może wymagać dostarczenia zaświadczenia o dochodach od pracodawcy.