pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 7 września 2018
  • 8 września 2018
  • wyświetleń: 11223

Miedźna: nie będzie pozalekcyjnych zajęć, zamiast tego jest msza

Wśród ogłoszeń duszpasterskich parafii Matki Bożej Piekarskiej w Woli pojawiła się informacja, że od tego roku szkolnego w czwartki w szkołach nie będą organizowane zajęcia popołudniowe, a tym samym dzieci tego dnia są zapraszane na mszę świętą szkolną. Tematem zajął się ogólnopolski portal OKO.press, sprawdzając czy i w jaki sposób kościół ingeruje w zajęcia pozalekcyjne uczniów.

Kościół Matki Bożej Piekarskiej w Woli
Kościół Matki Bożej Piekarskiej w Woli · fot. Google Street View


W skład Dekanatu Miedźna wchodzą: Parafia św. Marcina w Ćwiklicach, Parafia NMP Królowej Wszechświata we Frydku, Parafia św. Barbary w Górze, Parafia Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Grzawie, Parafia św. Izydora w Jankowicach Pszczyńskich, Parafia św. Klemensa Papieża w Miedźnej, Parafia św. Jana Chrzciciela w Studzienicach, Parafia św. Urbana Papieża i Męczennika w Woli i Parafia Matki Bożej Piekarskiej w Woli-Osiedlu.

"Począwszy od tego roku szkolnego Msze święte szkolne będą odprawiane we wszystkich kościołach dekanatu Miedźna w czwartki. Dzieci nie będą miały w tym dniu żadnych zajęć popołudniowych w szkole. A zatem wszystkie dzieci zapraszamy na Mszę świętą szkolną, w czwartek o godz. 18.00." - ogłoszenie tej treści nadal dostępne jest na stronie internetowej parafii Matki Bożej Piekarskiej w Woli.

Następnie na stronie Uczniowskiego Klubu Sportowego SPS Wola pojawiło się ogłoszenie: "ze względu na rozporządzenie władz kościelnych dotyczących zakazu prowadzenia zajęć pozalekcyjnych w czwartki podczas mszy szkolnej następują zmiany godzin treningowych". Wpis ten jednak został później usunięty.

Sprawą zajęli się dziennikarze ogólnopolskiego portalu OKO.press. Skontaktowali się z wikariuszem miejscowej parafii, który w rozmowie z redakcją miał twierdzić, że nie ma mowy o zakazach czy rozporządzeniu, natomiast w sprawie zajęć pozalekcyjnych w czwartki kościół porozumiał się ze szkołami. - Nikt nikogo do niczego nie zmusza. Po prostu poprosiliśmy o to, żeby móc realizować swoje zadania duszpasterskie - czytamy wypowiedź wikariusza.

Dziennikarze śledczy OKO.press rozmawiali również z dyrektorką Zespołu Szkół w Woli, Teresą Kaczor, która przedstawiła inną wersję wydarzeń. Jej zdaniem to rodzice bezpośrednio wystąpili do szkoły z prośbą o to, żeby w tym terminie nie organizowano zajęć. Nie wspomina natomiast o żadnej umowie z parafią.

Artykuł "Parafia odwołuje czwartkowe zajęcia w szkołach, bo dzieci mają chodzić na mszę" znajduje sie pod adresem oko.press/nie-zagrasz-w-pilke-bo-parafia-kaze-isc-na-msze/

new / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.