Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 9 września 2018
  • 28 listopada 2018
  • wyświetleń: 1572

Projekt Kulturatrium rezydencja artystyczna w Muzeum Zamkowym

Za nami:

W październiku we wnętrzach Muzeum Zamkowego w Pszczynie będzie można zobaczyć efekty projektu międzynarodowych rezydencji artystycznych - Kulturatrium.

W dniach 19 — 24 sierpnia odbyło się pierwsze spotkanie w ramach Kulturatrium, projektu współpracy regionów partnerskich: Województwa Śląskiego, Nadrenii-Północnej Westfalii oraz Regionu Hauts-de-France. Porozumienie między tymi trzema regionami zakłada współpracę i wymianę dobrych praktyk w trzech głównych obszarach: przekształcaniu gospodarczym, ekologicznym, społecznym i kulturalnym terytoriów, a także mobilności młodych oraz kulturze regionalnej.

Podczas pobytu rezydencyjnego regiony partnerskie reprezentowali: Dominik Ritszel(Polska) oraz Fabien Marques (Francja). We wrześniu odbyła się kolejna rezydencja przedstawicielki Niemiec — Alex Grein.

Artyści we współpracy z Instytucją Kultury Ars Cameralis przygotowują projekty artystyczne dedykowane
Muzeum Zamkowemu w Pszczynie, gdzie 27 października zaprezentowane zostaną w ramach wystawy Mikrogramy - interwencje przestrzenne.

Instalacje artystyczne stworzone przez trzech artystów: Alexa Greina (Niemcy), Fabiena Marquesa (Francja) i Dominika Ritszela odniosą się do dziedzictwa lokalnego, a wynikać będą z sierpniowych i wrześniowych pobytów artystów w Pszczynie i na Śląsku. Kulturatrium to projekt współpracy regionów partnerskich: Województwa Śląskiego, Nadrenii-Północnej Westfalii oraz Regionu Hauts-de-France i jest organizowany przez Instytucję Kultury Ars Cameralis. W tym roku Ars Cameralis zaprosiła do współpracy Muzeum Zamkowe w Pszczynie, gospodarza dawnej rezydencji magnackiej śląskich rodów. Wystawa otwarta od 27 października do 30 listopada.

Instytucja Kultury Ars Cameralis po raz trzeci gości artystów w ramach wspólnego projektu regionów partnerskich Polski, Francji i Niemiec. W październiku 2013 roku odbyła się rezydencja artystyczna, zakończona koncertem trzech muzyków: Macieja Garbowskiego, Petera Orinsa i Jarry’ego Singli. Natomiast w listopadzie 2017 roku odbyła się wystawa Interwencje. Przestrzeń / czas / pamięć będąca efektem rezydencji artystycznej: Frauke Dannert, Davida Leleu oraz Michała Smandka.

O artystach:

Alex Grein
— urodziła się w 1983 roku w Kolonii. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Dusseldorfie u Andreasa Gursky’ego. Jej twórczość prezentowana była m.in. w Dusseldorfie (w KIT — Kumst um Tunnel i Philara Collection) oraz w International Museum Of Modern Art Lanzarote. Brała udział w wystawie "State of The Art Photography" w NRW Forum w Dusseldorfie. W 2016 roku była laureatką stypendium w dziedzinie sztuk wizualnych związku MKK, a w 2018 roku była także beneficjentką Funduszu dla Młodych Artystów Kunststiftung NRW. Od 2018 roku wykłada na Akademii Sztuki Mediów w Kolonii.

Fabien Marques — urodził się w 1982 roku w Pau we Francji, obecnie mieszka i pracuje w Dunkierce. Ukończył Glasgow School of Art i Hogeschool Sint-Lukas w Brukseli. Jego prace prezentowane były na licznych festiwalach i wystawach, m.in. Street Level Photoworks w Glasgow czy Galerie CC w Malmö, był także gościem Kopenhaskiego Festiwalu Fotograficznego i Biennale Sztuk Wizualnych w Glasgow. Jego fotografie ukazały się w angielskim magazynie "Photoworks". W 2017 roku był rezydentem-stypendystą Atelier Wicar w Rzymie. Wykłada na Uniwersytecie w Lille 3 i stale współpracuje ze stowarzyszeniem Fructôse, wspierającym artystów na terenie Dunkierki.

Dominik Ritszel — urodził się w 1988 roku. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach. W 2014 roku był stypendystą Młodej Polski, a rok później został laureatem nagrody głównej Trieste Contemporanea Award. Magazyn Forbes wyróżnił go w plebiscycie 30 under 30 Europe w kategorii Sztuka. Jego prace pokazywane były w ramach międzynarodowych festiwali i przeglądów video takich jak: Les Rencontres Internationales (Gaîté Lyrique, Palais de Tokyo w Paryżu), Proyector, International Video Art Festival czy FIPA 29’ w Biarritz. Brał udział w wystawach grupowych m.in. w Fondazione Pastificio Cerere Un Tale Che Osservo Da Un Po’Di Tempo, Another Vacant Space Metronomics, Miejsce Projektów Zachęty Czekając na lepsze czasy. W 2016 roku reprezentował Polskę podczas Biennale Balticum w Finlandii. Indywidualne wystawy prezentował w najważniejszych galeriach: CSW Kronika w Bytomiu, Baszcie Czarownic w Sopocie, Bank Pekao Project Room w Warszawie czy Studio Tommaseo w Trieście.

BM / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.