pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 5 października 2005
  • wyświetleń: 1676

DZ: Mistrz Agroligi mieszka w Porębie

Rodzinne gospodarstwo Klimczyków z Poręby wygrało wojewódzkie eliminacje Agroligi - pisze Dziennik Zachodni. Konkurs ma charakter ogólnopolski. Organizuje go redakcja czasopisma rolniczego „AgroBazar” wespół z Redakcją Audycji dla Wsi i Rolnictwa I programu TVP.

Zanim dojdzie do wyłaniania finalistów na szczeblu krajowym, Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego spośród najlepszych gospodarstw wybierają to, które staje się reprezentantem regionu. A Klimczykowie mają się czym pochwalić. Obszarowo gospodarstwo nie jest duże, bo ma zaledwie 70 hektarów. Ale, jak się okazuje, nawet na takim areale można prowadzić hodowlę, która przynosi wspaniałe efekty i sprawia, że do Poręby coraz to zjeżdżają goście, a Księga Pamiątkowa gospodarstwa puchnie od wpisów pełnych komplementów i gratulacji. Ostatnio – od grupy farmerów amerykańskich, którym specjalnie podobało się to, że Klimczykowie traktują swoje zwierzęta „jak ludzi”.

Faktycznie. Dom, w którym mieszkają gospodarze ma kilkadziesiąt lat. Obora – zaledwie dwa. Kiedy ją oddawano do użytku, była jedną z pięciu tak nowoczesnych w Polsce. Krowy (jest ich już pełna obsada – 56 sztuk) warunki mają tu komfortowe: olbrzymią powierzchnię, po której mogą „spacerować”, komputer, który podaje im paszę treściwą, „stół” wzdłuż całej obory, zastawiany mieszanką paszową i trawą. Mają nawet swój „kącik piękności”, gdzie mogą poczochrać grzbiet o wielką szczotkę.

Więcej czytaj w Dzienniku Zachodnim.

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.