pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 19 lipca 2018
  • wyświetleń: 2054

Powiat jeszcze bardziej przyjazny osobom z niepełnosprawnościami

W budynku Starostwa Powiatowego w Pszczynie w Punkcie Obsługi Klienta zamontowano pętlę indukcyjną. Urządzenie służy do wspomagania komfortu słyszenia osób niedosłyszących.

starostwo, powiat, Pszczyna
Powiat jeszcze bardziej przyjazny osobom z niepełnosprawnościami · fot. wiktoria / pless.pl


Teraz, użytkownicy aparatów słuchowych, którzy zgłaszają się po informacje do Punktu Obsługi Klienta w Starostwie Powiatowym w Pszczynie usłyszą znacznie lepiej i wyraźniej. Wszystko dlatego, że zamontowano tam urządzenie do wspomagania słuchu, czyli pętlę indukcyjną. Urządzenie dzięki wykorzystaniu zjawiska indukcji magnetycznej pozwala wyeliminować niekorzystne warunki akustyczne płynące z otoczenia. Pętla umożliwia osobie niedosłyszącej odbiór czystego i wyraźnego dźwięku poprzez cewkę telefoniczną, w którą wyposażony jest już prawie każdy aparat słuchowy. Pętle stosuje się najczęściej w miejscach, gdzie panuje duży hałas lub tam, gdzie potrzebna jest dobra zrozumiałość mowy.

Korzystanie z pętli jest niezwykle proste i dyskretne. Aby uzyskać lepszą jakość dźwięku użytkownicy aparatów słuchowych muszą jedynie przełączyć aparat lub implant na tryb cewki indukcyjnej, czyli z M na T.
Zdaniem Europejskiej Federacji Osób Słabosłyszących, która zrzesza narodowe organizacje osób słabosłyszących w Europie "pętle indukcyjne są najbardziej przyjaznymi i uniwersalnymi systemami umożliwiającymi osobie z aparatem słuchowym lub implantem ślimakowym, prawidłowe słyszenie w sytuacjach społecznych". Niektórzy porównują, że obecność w budynku pętli indukcyjnej jest dla osoby niedosłyszącej tym, czym dla osoby poruszającej się na wózku podjazd czy winda.

Dzięki instalacji pętli indukcyjnej Starostwo Powiatowe w Pszczynie stało się jeszcze bardziej dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Przypominamy w zabytkowym obiekcie jest już winda, która umożliwia poruszanie się po budynku osobom z niepełnosprawnością ruchu. Na początku tego roku zamontowano też tabliczki brajlowskie dla osób niewidomych i niedowidzących. Działa też specjalna witryna internetowa - Powiat bez barier, gdzie można opisywać dostępność obiektów z terenu naszego powiatu pod kątem osób niepełnosprawnych.

new / pless.pl, źródło: Powiat

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.