pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 8 lipca 2018
  • wyświetleń: 6978

Pociągiem do Pawłowic? Chcą przywrócić połączenie kolejowe

Gmina Pawłowice wspólnie z miastami: Jastrzębie-Zdrój, Żory, Łaziska Górne, Mikołów i Czerwionka-Leszczyny połączyły siły, aby przywrócić połączenia kolejowe i poprawić dostępność komunikacji.W minioną środę w jastrzębskim magistracie odbyło się spotkanie, którego tematem przewodnim była idea przywrócenia linii kolejowej na trasie Jastrzębie-Zdrój - Pawłowice - Katowice, z możliwością dojazdu do Rybnika. Przy współudziale Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi, wójt Gminy Pawłowice Franciszek Dziendziel oraz włodarze miast Jastrzębia-Zdroju, Żor, Łazisk Górnych, Mikołowa i Czerwionki-Leszczyn zdecydowali się podjąć wspólne działania, mające doprowadzić przywrócenia połączenia kolejowego. Efektem spotkania było podpisanie listu intencyjnego, w którym sygnatariusze wyrazili wolę oraz chęć współdziałania na rzecz odtworzenia linii kolejowej z Jastrzębia-Zdroju do Katowic.

W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele PKP PLK oraz dyrektor Wydziału Komunikacji Urzędu Marszałkowskiego.

Podpisanie listu intencyjnego ws. przywrócenia połączenia kolejowego do Pawłowic - 06.2018 · fot. UG Pawłowice


- Cieszę się, że samorządowcy coraz częściej dostrzegają potencjał kolei. Kolej to nie tylko czas, to także jakość i komfort podróży i jestem głęboko przekonany, że współpraca samorządów sprawi, że za kilka lat będziemy wspólnie otwierać tę linię - mówił marszałek Wojciech Saługa.

- Wszystkim nam zależy, żeby dbając o aspekt ekologiczny, stworzyć takie warunki, by mieszkańcy mogli bez przeszkód dotrzeć do stolicy województwa. Przed nami dużo pracy, w zespołach roboczych i przy przygotowaniu studium wykonalności dla tego projektu, ale zdajemy sobie sprawę, że to szansa dla nas wszystkich, dlatego warto podjąć to wyzwanie wspólnie - przekonywała prezydent Jastrzębia-Zdroju Anna Hetman.

Kolejnym krokiem będzie opracowanie przez zespół roboczy, składający się z przedstawicieli wszystkich gmin, dokumentu umożliwiającego stworzenie wytycznych do stadium wykonalności. Zgodnie z założeniami studium wykonalności projektu powinno być gotowe w 2022 roku, aby w 2024 roku kolej powróciła do naszego regionu.

BM / pless.pl, źródło: UG Pawłowice, Urząd Marszałkowski

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.