pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 3 lipca 2018
  • wyświetleń: 4622

Dwie seniorki nie dały się oszukać fałszywym wnuczkom

Policyjne pogadanki, apele i komunikaty w prasie, a także publikacje w sieci na temat tzw. "oszustw na wnuczka", mają pomóc seniorom i ustrzec ich dorobek życia przed bezwzględnymi przestępcami. O tym, że oszuści nie cofną się przed niczym i wykorzystując wiek swoich ofiar, będą chcieli zagarnąć ich wszystkie oszczędności, przekonały się ostatnio dwie mieszkanki gminy Miedźna. Żadna nauka nie idzie jednak w las i obydwie panie, dzięki swojej czujności i posiadanej wiedzy, nie uległy oszustom.

Na stronach internetowych policji wielokrotnie ukazywały się komunikaty, przestrzegające osoby starsze przed oszustami. Szczególnie apelowano do seniorów, którzy zamieszkują sami i ze względu na swój wiek, mogą mieć problem z realną oceną sytuacji.

Widać takiego problemu nie miały dwie mieszkanki gminy Miedźna. 74 i 85-latka nawet przez sekundę nie uwierzyły w przedstawioną im przez oszustkę historię. Dzwoniąca do nich kobieta opowiadała o wypadku drogowym. Mówiła, że niezbędne są pieniądze na adwokata i kaucję. Zwracała się do seniorek w taki sposób, jakby była członkiem ich rodziny. One jednak nie uległy prośbom i manipulacjom oszustki. Obydwie panie utrzymują bowiem słały kontakt z rodziną i przez to doskonale wiedzą, kto z ich bliskich ewentualnie potrzebuje pomocy. Finał był taki, że zakończyły rozmowę telefoniczną i rozłączyły się, a następnie o całym zajściu powiadomiły miejscową policję.

- Nadal przestrzegamy przed tym zagrożeniem. Apelujemy o rozwagę i ostrożność. Bądźmy podejrzliwi, gdy ktoś prosi nas o pożyczkę. Osoby starsze i samotnie mieszkające są szczególnie narażone na próby oszustwa na tzw. "wnuczka". Radzimy, aby w razie jakichkolwiek wątpliwości sprawdzić wiarygodność rozmówcy i skontaktować się z rodziną. W przypadku obaw i podejrzeń co do próby oszustwa, należy niezwłocznie powiadomić policję - zaleca Komenda Powiatowa Policji w Pszczynie.

new / pless.pl, źródło: KPP Pszczyna

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.