pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 3 lipca 2018
  • 22 lipca 2018
  • wyświetleń: 3816

Inhalatorium walczy o tytuł Najlepszej Przestrzeni Publicznej

Za nami:

Do końca lipca internauci mogą głosować w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2018. Wśród realizacji znalazł się projekt "Budowa inhalatorium wraz z rewitalizacją zabytkowego parku w Pawłowicach".

Rusza plebiscyt publiczności, w którym wybierać można najlepsze realizacje zgłoszone do konkursu. Głosowanie będzie trwało do końca lipca i polega na przyznaniu punktów trzem wybranym inwestycjom. Najpopularniejsza realizacja wśród biorących udział w głosowaniu zostanie uhonorowana Nagrodą Internautów, a wśród osób biorących udział w głosowaniu internetowym rozlosowane zostaną nagrody rzeczowe.

Do tegorocznej, 19. edycji konkursu zgłoszono 26 realizacji, które znajdują się na terenie 18 gmin województwa. 17 realizacji zostało zgłoszonych przez gminy, natomiast 9 zgłoszeń dokonały inne podmioty (inwestorzy i projektanci). Większość realizacji ma charakter rekreacyjno-sportowy z elementami edukacyjnymi, sprzyjający wypoczynkowi, aktywności rodzinnej i integracji społecznej. W konkursie o tytuł najlepszych stanęły zarówno przebudowane, zmodernizowane istniejące już obiekty i przestrzenie, którym nadane zostały nowe funkcje, jak również nowe inwestycje.

Inhalatorium i rewitalizacja zabytkowego parku w Pawłowicach · fot. NPP 2018


Z Pawłowic do plebiscytu zakwalifikował się projekt "Budowa inhalatorium wraz z rewitalizacją zabytkowego parku w Pawłowicach". Jego celem było udostępnienie mieszkańcom i turystom miejsca rekreacji, wypoczynku i edukacji, a także ograniczenie degradacji zabytkowego parku w części należącej do gminy Pawłowice. Park o powierzchni 2,1 ha jest częścią kompleksu zespołu pałacowo - parkowego. Część parku należąca do gminy Pawłowice reprezentują dwa siedliska: cieniste zadrzewienie i otwarta łąka. Teren objęty jest nadzorem konserwatora zabytków, dlatego wszelkie działania były realizowane zgodnie z jego wytycznymi.

W ramach robót w pierwszym etapie uporządkowano alejki i wysypano je szarym drobnym kamieniem. Wzdłuż alejek zamontowano oświetlenie, postawiono ławki i kosze na śmieci. Wyremontowano również znajdujący się wśród drzew zbiornik wodny. Ostatnim etapem rewitalizacji było zagospodarowanie zieleni poprzez odtworzenie roślinności nawiązującej do XIX wiecznej świetności parku. W głębi parku pojawiły się urządzenia do ćwiczeń rekreacyjnych. Wytyczona została ścieżka zdrowia. W parku znajduje się zabytkowy budynek, willa przedwojennych właścicieli tego terenu, w której obecnie funkcjonuje ośrodek zdrowia, niepubliczna poradnia pedagogiczno-psychologiczna oraz dzienny dom opieki dla osób starszych. Dlatego właśnie to miejsce wydawało się idealne na budowę inhalatorium - obiektu spełniającego funkcje profilaktyczne, zdrowotne i relaksacyjne, szczególnie ważne dla osób pracujących w dużym zapyleniu i temperaturze (górnicy), z objawami alergii, osłabioną odpornością i chorobami układu oddechowego.

Elementem charakterystycznym budowli jest przeszklona ściana i wieża nad głównym wejściem, doświetlająca wnętrze i nawiązująca do architektury regionu. Kolorystyka jest utrzymana w tonacji biało - szarej. W inhalatorium znajdują się drewniane ławki i trzy drewniane leżaki oraz miejsce do zabawy dla najmłodszych. W podziemnym zbiorniku mieści się 10 metrów sześciennych solanki, która jest rozpylana w powietrzu z fontanny za pomocą specjalnych dysz i krąży w obiegu zamkniętym. Obiekt ma powierzchnię 250 m2 i jest dostosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Wewnątrz znajdują się sanitariaty i poidełko z wodą ze studni głębinowej. Kompozycja parku w połączeniu z inhalatorium i ośrodkiem sprawia, że miejsce to sprzyja zarówno relaksowi jak i aktywnemu wypoczynkowi na świeżym powietrzu.

Inhalatorium i rewitalizacja zabytkowego parku w Pawłowicach
Inhalatorium i rewitalizacja zabytkowego parku w Pawłowicach · fot. NPP 2018


We wrześniu planowana jest ocena zgłoszonych realizacji przez jury konkursowe złożone z członków Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej, które nominuje, a następnie wybierze laureatów tegorocznej edycji konkursu. Wyniki plebiscytu publiczności nie mają wpływu na werdykt jury. Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się podczas konferencji organizowanej w ramach Forum Przestrzeni 17 października.

BM / pless.pl, źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.