pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 2 lipca 2018
  • wyświetleń: 6142

[ZDJĘCIA] Poznaliśmy laureatów nagrody "Miedźniański Ul"

W czwartek, 28 czerwca podczas sesji Rady Gminy Miedźna, która odbyła się w sali widowiskowej Domu Kultury w Woli poznaliśmy Laureatów nagrody Gminy Miedźna ustanowionej przez Radę Gminy za działalność kulturalną, zaangażowanie w pracę na rzecz kultury, jej upowszechnianie i ochronę, którą stanowi statuetka "Miedźniański Ul", dyplom oraz nagroda pieniężna wójta Gminy Miedźna.

Laureaci nagrody gminy Miedźna - „Miedźniański Ul” - 28.06.2018 · fot. UG Miedźna


Wstępem do uroczystości był znakomity występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej "Silenzio" z Woli.

Laureatami tegorocznej nagrody "Miedźniański Ul" zostali:

Maria Grygierzec - Pani Maria bardzo skutecznie zabiegała o budowę domu socjalnego w Grzawie, który do dziś służy społeczności gminy Miedźna jako miejsce spotkań mieszkańców naszej gminy, jak również jako miejsce wielu ważnych wydarzeń kulturalnych. Jako przewodnicząca Komitetu budowy domu socjalnego 25 czerwca 1986r. została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.Już w roku 1977 została przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Grzawie. Mija 41 lat, a pani Maria funkcję przewodniczącej pełni do dnia dzisiejszego. Koło Gospodyń Wiejskich, któremu przewodniczy od wielu lat z dużym powodzeniem propaguje i podejmuje działania na rzecz międzypokoleniowego przekazu śląskiego języka, kultury, obyczajów, potraw czy obrzędów. Pani Maria to kobieta, która oprócz ciężkiej pracy na roli znalazła w życiu czas na krzewienie lokalnych obyczajów, kultury i tradycji, której aktywność wpłynęła w sposób szczególny na integrację i aktywizację kobiet.

Paweł Libera - miłośnik muzyki i pieśni ludowej. Od wielu lat działa na rzecz lokalnej społeczności. Z dużym powodzeniem promuje lokalny folklor ziemi pszczyńskiej. Kierownik Zespołu Śpiewaczego "Górzanie". Członkowie Zespołu oprócz pieśni kościelnych zaczęli do repertuaru włączać również pieśni ziemi pszczyńskiej. Po latach repertuar zaczął się powiększać. Zespół prezentuje folklor śląski ze szczególnym uwzględnieniem pieśni z rejonu powiatu pszczyńskiego. Ze swoim repertuarem występują od lat na Festiwalu Folklorystycznym w Miedźnej, w Przeglądzie Kolęd w Bojszowach, Turnieju Zespołów Ludowych Ziemi Pszczyńskiej w Suszcu, Wojewódzkim Przeglądzie Wiejskich Zespołów Artystycznych w Brennej.

Jerzy Nycz - miłośnik fotografii. Chcąc pokazać piękno miedźniańskiej ziemi oraz jej okolic od lat fotografuje przyrodę, kościoły zabytkowe, przydrożne krzyże i kapliczki. Aby ocalić od zapomnienia utrwala na zdjęciach wiekowe budynki. Na swoich zdjęciach dokumentuje wydarzenia, które mają miejsce w naszej gminie. Jego fotografie pozwalają prowadzić Ochotniczej Straży Pożarnej w Gilowicach kronikę, która nabiera wartości historycznej.

new / pless.pl, źródło: UG Miedźna

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.