Wiadomości
- 27 czerwca 2018
- wyświetleń: 2092
Wakacyjna praca w Niemczech - porady i wskazówki
Materiał partnera:
Wakacje to nie tylko czas przerwy od nauki i wypoczynku, ale też dobra okazja na zarobienie dodatkowych funduszy. Przerwę, jaką mamy w tym okresie, można przeznaczyć na wyjazd do pracy do Niemiec. To bardzo popularny kierunek z racji panujących tam wysokich stawek, bliskości i dobrych warunków socjalno-pracowniczych. Jak znaleźć wakacyjną pracę w Niemczech ? Na co warto zwrócić uwagę przy okazji wyjazdu ? Odpowiedzi na te wszystkie pytania przedstawiamy poniżej oraz podajemy kilka dodatkowych przydatnych porad, które sprawią, że wyjazd będzie bezpieczny, udany i przyniesie dobry zarobek.
Jak znaleźć oferty pracy wakacyjnej?
Na rynku pracy tymczasowej — a zwłaszcza w okresie wakacyjnym znaleźć możemy ogromną liczbę ogłoszeń pracy tymczasowej. Najlepszym miejscem do poszukiwań jest internet. Znajdziemy tam liczne portale ogłoszeniowe, ogłoszenia prywatne lub firmy pośredniczące w zatrudnieniu. Jeśli chcemy osobiście załatwić tę sprawę, możemy w sieci znaleźć adresy najbliższych pośredników i udać się do placówki osobiście. Jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie, ponieważ namacalnie możemy sprawdzić, czy firma naprawdę istnieje i porozmawiać z doradcą. Firmy pośredniczące mają też najwięcej ofert i miejsc pracy.
Ogłoszenia prywatne mogą być równie lub nawet bardziej atrakcyjne niż oferty firm specjalizujących się w pośrednictwie pracowników. W Niemczech w tym okresie wiele pensjonatów lub restauracji prywatnie poszukuje pracowników z Polski. W takim przypadku zalecana jest znajomość języka niemieckiego, gdyż w razie jakichkolwiek problemów jesteśmy zdani sami na siebie. Nauka niemieckiego jest możliwa nie tylko poprzez kursy językowe, ale także online poprzez liczne aplikacje i korepetycje.
Jednym z najpopularniejszych portali, który zawiera oferty agencji oraz prywatne jest Poloniusz. Anonse. Weryfikacja firmy pośredniczącej oraz pracodawcy w Niemczech jest bardzo ważnym elementem, który należy wykonać. Jeśli sprawdzimy, czy dana firma rzeczywiście istnieje, możemy zaoszczędzić sobie nieprzyjemnej niespodzianki. Dobrym sposobem na to jest przeczytanie opinii w internecie o firmach, sprawdzenie na mapach Google czy faktycznie pod tym adresem znajduje się dana firma lub w rejestrach, czy taka firma działa legalnie. Spis pośredników można znaleźć pod adresem: http://www.stor.praca.gov.pl.
Jaką pracę wybrać?
Niemiecki rynek jest bardzo duży i posiada wiele ofert pracy wakacyjnej. Najpopularniejszymi są prace bez wymaganych kwalifikacji i języka. Możemy do nich zaliczyć prace na produkcji np. przy pakowaniu czekoladek czy sałatek, prace na zmywaku, sprzątanie np. w hotelach czy pracę w sadownictwie przy zrywaniu warzyw i owoców. Dla osób, które znają język niemiecki — dodatkowo możliwa jest praca lepiej płatna jako kelner, obsługa parków rozrywki czy praca w hotelach jako rezydent. Wszystkie prace są równie wymagające, więc nie ma lżejszych lub łatwiejszych. Jedyną podpowiedzią może być wybór pracy w zamkniętych pomieszczeniach. Jest tam zazwyczaj klimatyzacja i nie jesteśmy narażeni na warunki atmosferyczne takie jak deszcz czy słońce.
Warunki pracy
Istnieją różne praktyki, które stosują firmy pośredniczące lub firmy bezpośrednio z Niemiec. Przed wyjazdem oprócz spraw zawodowych trzeba jasno zapytać o warunki socjalne. Należą do nich nocleg, wyżywienie, dojazdy do pracy czy opłaty. Istnieje pewien standard, który przestrzega większość firm i który jest najkorzystniejszy dla pracownika. Pierwszą taką sprawą jest dojazd z Polski do Niemiec. Zdecydowana większość firm pozostawia ten problem po stronie pracownika, który musi na własny koszt znaleźć się w konkretnym miejscu. Dobrą praktyką jest organizowanie transportu przez firmy, za który płacimy lub zostaje on nam potrącony z pierwszej pensji. Takie rozwiązanie ma duży plus, gdyż nie musimy martwić się o jego zorganizowanie. Jeśli sami chcemy pojechać do Niemiec, to najtańszym sposobem są busy i autokary. Czas podróży to od kilku do nawet 30 h. Jeśli wybieramy się do zachodnich landów, warto rozważyć transport lotniczy — jest on w porównywalnej cenie. Dojazdy do pracy powinni zapewniać pracodawcy lub odliczać go nam od pensji.
Nocleg to kolejny element, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Istnieją dwa jego sposoby rozliczania. Najlepszym jest darmowe miejsce noclegowe, a standardowym — odliczanie opłaty od pensji. Ceny nie powinny przekraczać 200 euro miesięcznie za miejsce w pokoju wieloosobowym, a 300 w pojedynczym. Firmy, które oferują nocleg, za który trzeba zapłacić z góry, nie są do końca przyjazne i korzystne dla pracownika z Polski. Warto poszukać innych, gdyż z łatwością znajdziemy firmy, które proponują darmowy pokój lub opłata potrącana jest z pensji.
Wyżywienie przeważnie pozostaje po stronie pracownika. Jeśli natomiast pracodawca oferuje darmowy obiad lub posiłki za kilka euro dziennie warto z nich skorzystać. W Niemczech mogłoby się wydawać — jest znacznie drożej niż w Polsce, ale to tylko połowiczna prawda. Liczne dyskonty czy fast foody oferują podobne ceny i przy odrobinie chęci można napełnić lodówkę za przyzwoite pieniądze.
Płaca to jeden z tych czynników, które decydują o wyjeździe do Niemiec. W tym kraju nie obowiązują stawki minimalne czy kodeks pracy, który reguluje zatrudnienie i relacje na linii pracownik - pracodawca. Umowny minimalny poziom oscyluje w okolicach ok. 1000 euro na rękę za miesiąc pracy w pełnym wymiarze godzin, ale i 1500 lub 2000 euro za bardziej wymagające zajęcia takie jak zbiory warzyw czy praca jako kelner z nadgodzinami nie są wykluczone.
Niemiecka lub polska umowa o pracę
Najważniejszą rzeczą, której należy bezwzględnie dopilnować to podpisanie umowy. Praca na czarno i możliwość popadnięcia w konflikt z prawem niemieckim to nie najlepsza droga do rozpoczęcia wakacyjnej pracy. Umowa może być podpisana bezpośrednio z niemieckim pracodawcą na niemieckich prawach lub jako umowa polska o pracę tymczasową z oddelegowaniem za granicę. Niemiecka umowa ma jednak większe plusy. Pracodawca odprowadza dużo większą zaliczkę na podatek i świadczenia socjalne. Spowoduje to, że po powrocie do kraju otrzymamy zwrot podatku w dużo wyższej sumie.
Negatywnych konsekwencji, które towarzyszą pracy bez umowy — jest wiele. Pierwszą z nich jest pensja, a raczej jej brak lub trudności z wypłatą. Jeśli nie mamy umowy, pracodawca mimo wcześniejszych zapewnień może wypłacić nam znacznie mniej i uważać, że na tyle się zgodziliśmy. W razie całkowitego braku wypłaty wynagrodzenia koszty i trudność działania np. kancelarii prawnej czy pozwu sądowego mogą wielokrotnie przekroczyć nasz zarobek. Brak umów to także brak ubezpieczenia w Niemczech. O ile mamy polskie ubezpieczenie to nie musimy martwić się o sprawy zdrowotne, ale za to nie dostaniemy zwrotu nadpłaty podatku. Jest on znacznie większy niż w Polsce. Praca na czarno to też ryzyko konfliktu z prawem i wpisania nas do niemieckich rejestrów np. policji co w przyszłości może powodować trudności z przeprowadzką czy uzyskaniem obywatelstwa.