pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 29 maja 2018
  • 6 czerwca 2018
  • wyświetleń: 4531

[ZDJĘCIA] Jubileusz 100-lecia OSP Krzyżowice

W niedzielę, 3 czerwca, odbyła się uroczystość stulecia istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzyżowicach.

Jubileusz 100-lecia OSP Krzyżowice - 03.06.2018 · fot. Sabina Bartecka / UG Pawłowice


Po mszy w miejscowym kościele św. Michała Archanioła, strażacy z pocztami sztandarowymi i zaproszonymi gośćmi, z towarzyszeniem orkiestry górniczej KWK "Pniówek" przeszli do Domu Ludowego. Tutaj odbyła się główna część obchodów, podczas której wysłuchano oficjalnych przemówień i wspomnień. W czasie uroczystości wręczono wyróżnienia dla zasłużonych członków jednostki i dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzyżowicach, która decyzją Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej otrzymała Złoty Znak Związku.

Na obchodach nie zabrakło przedstawicieli czeskiej straży z Rychwałdu, z którymi Krzyżowice współpracują od ponad dwudziestu lat organizując zawody sportowe i nie tylko. Na wniosek Zarządu SDH Rychvald, Powiatowe Stowarzyszenie Straży Pożarnej w Karwinie przyznało medale "Za wzorową pracę". Otrzymali je: Aurelia Plinta, Bożena Żylewska, Jan Olbrich, Marek Plinta, Józef Żylewski.
Na mocy uchwały Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Pszczynie odznakę "Strażak Wzorowy" otrzymali: dh Piotr Fizia, dh Beniamin Janiak, dh Jacek Kukla, d-hna Karolina Olbrich, dh Marcin Olbrich, d-hna Marlena Plinta, dh Michał Żylewski. Natomiast Zarząd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Pawłowicach przyznał odznaki "Za wysługę lat", które otrzymali: dh Franciszek Huninik - 50 lat, dh Roman Gąsior - 35 lat, dh Jan Konieczny - 35 lat, dh Józef Żylewski - 30 lat, dh Zdzisław Sekuła - 30 lat, dh Marek Plinta - 25 lat, dh Jan Olbrich - 20 lat, d-hna Bożena Żylewska - 15 lat, d-hna Aurelia Plinta - 15 lat.

Po południu odbył się festyn, w którym udział wzięli mieszkańcy sołectwa i goście spoza Krzyżowic. Strażacy stanęli na wysokości zadania. Były dmuchańce dla dzieci, występy artystyczne, współzawodnictwo sportowe dla rodzin i dzieci, a wieczorem zabawa taneczna na świeżym powietrzu.

Milą pamiątką ze spotkania jest folder wydany z okazji jubileuszu. Na stronach publikacji opracowanej przez Zofię Gawłowską przy współpracy Jana Olbricha i Bożeny Żylewskiej można przeczytać o początkach drużyny, latach powojennych i historii najnowszej. Od 1988 roku OSP Krzyżowice stacjonuje w remizie przy Domu Ludowym i posiada własny sztandar, który uświetnia sołeckie i gminne uroczystości. Od 2015 roku strażacy mają również nowy i nowoczesny wóz bojowy. Młodzieżowe i "dorosłe" drużyny strażackie z Krzyżowic chętnie uczestniczą w zawodach sportowo - pożarniczych na szczeblu gminnym, powiatowym, a nawet wojewódzkim. OSP Krzyżowice zrzesza 33 członków, w tym czterech członków honorowych, 16 przeszkolonych do udziału w akcjach i 13 zwyczajnych. Najważniejszymi akcjami, w jakich przyszło uczestniczyć krzyżowickim strażakom były: gaszenie pożarów lasu w Olkuszu i Kuźni Raciborskiej, ratowanie dobytku, ludzi i zwierząt oraz zabezpieczanie terenu sołectwa podczas powodzi w 1997 roku i w maju 2010 roku, pomoc przy lokalnych podtopieniach, wypadkach drogowych i oczywiście pożary, choć tych, na szczęście, jest nieco mniej niż kiedyś.

new / pless.pl, źródło: UG Pawłowice

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.