pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 20 maja 2018
  • 21 maja 2018
  • wyświetleń: 3579

Podskok nowym członkiem stada żubrów w rezerwacie w Jankowicach

"Polskie Lasy dla Żubra" - tak oznakowaną ciężarówką do rezerwatu "Żubrowisko" w Jankowicach przyjechał samiec imieniem Podskok.

Podskok nowym członkiem stada żubrów w rezerwacie w Jankowicach - 05.2018 · fot. A. Tarkowska / Nadleśnictwo Kobiór


Czteroletni byk o numerze rodowodowym 1285, urodzony w zagrodzie przy Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie, został starannie wybrany spośród byków żyjących w krajowych ośrodkach. Podskok będzie pełnił rolę reproduktora w jankowickim stadzie, wzbogacając dotychczasową pulę genową potomstwa żubrów w rezerwacie. Ostatnim samcem nie spokrewnionym z osobnikami z hodowli w Jankowicach był sprowadzony w 2000 roku z niemieckiego Stendal - Ramon.

- Przemieszczenia żubrów między stadami są konieczne, by nie dopuścić do kojarzenia blisko spokrewnionych zwierząt. W tej chwili na 42 żyjące w rezerwacie żubry aż 22 osobniki są potomstwem samca o imieniu Pludar. Podskok ma zatem bardzo ważne zadanie do spełnienia - tłumaczą pracownicy Nadleśnictwa Kobiór.

Program przemieszczeń jest częścią projektu "Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe".

BM / pless.pl, źródło: Nadleśnictwo Kobiór

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.