pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 17 maja 2018
  • wyświetleń: 3641

Parafia w Wiśle Małej otrzyma środki na zabezpieczenie wieży kościoła

Za środki przekazane przez powiat pszczyński parafia pw. św. Jakuba St. Apostoła zakupi impregnaty do zabezpieczenia konstrukcji drewnianej wieży kościoła.

Kościół, Wisła Mała
Elewacja północna z dzwonnicą · fot. nadesłane przez czytelnika


Kościół w Wiśle Małej to jeden z najcenniejszych zabytków powiatu pszczyńskiego. Przepiękny drewniany budynek został wzniesiony w XVIII wieku i znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. To unikatowy zabytek ze względu na jego walory artystyczne, jest jedną z głównych atrakcji turystycznych ziemi pszczyńskiej. Jako miejsce kultu jest udostępniany wiernym podczas mszy oraz uroczystości kościelnych. Niestety coraz częściej jego stan przypomina o upływającym czasie. Szerzej na temat problemu pisaliśmy w artykule: "Wieża drewnianego kościoła może się zawalić, parafia apeluje o pomoc".

Na podstawie zebranej dokumentacji stworzono kosztorys inwestycji. Opiewa on na kwotę 499.286,04 złotych. W tym roku ze środków własnych parafia chce zakupić drewno niezbędne do wykonania wszystkich robót. Po impregnacji, drewno musi leżakować przez rok do rozpoczęcia właściwych prac.

dotacja
Starosta pszczyński, Paweł Sadza, członek zarządu Powiatu, Grzegorz Nogły oraz proboszcz parafii ks. Grzegorz Seweryn podpisali umowę na przekazanie dotacji · fot. Powiat


Podczas kwietniowej sesji radni powiatu pszczyńskiego przyjęli uchwałę w sprawie udzielenia dotacji celowej na dofinansowanie prac konserwatorskich w tym kościele.

- Podjęliśmy decyzję o przyznaniu zaplanowanej kwoty dotacji w wysokości 29 tys. zł na konserwację i impregnację konstrukcji drewnianej wieży kościoła pw. św. Jakuba St. Apostoła w Wiśle Małej. Stan dzwonnicy - wieży kościoła grozi katastrofą budowlaną, co potwierdzają ekspertyzy. Parafia kilkukrotnie ubiegała się o dofinansowanie z ministerstwa kultury, jednak pomimo zakwalifikowania się do drugiego etapu konkursów, nie otrzymywała dofinansowania. Dotacji na zakup drewna nie udzielił także śląski konserwator zabytków - mówi starosta pszczyński, Paweł Sadza.

Należy dodać, że każdego roku powiat pszczyński przeznacza środki na prace konserwatorskie lub roboty budowlane w zabytkach. O wsparcie można ubiegać się w formie dotacji.

BM, źródło: Powiat

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.