pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 14 maja 2018
  • 21 maja 2018
  • wyświetleń: 9565

Odwołano Sejm Dzieci i Młodzieży. Młodzi spotkają się na Uniwersytecie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szkoła Podstawowa nr 1 im. Książąt Pszczyńskich w Pszczynie" podaj

Ośmioro uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Pawłowicach oraz dwóch uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Książąt Pszczyńskich w Pszczynie wygrało ogólnopolski konkurs na mandat poselski. Uroczysta XXIV Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży miała odbyć się 1 czerwca, ale ze względu na aktualną sytuację w Sejmie, została ona odwołana. Młodzi parlamentarzyści podjęli działania, by spotkanie jednak doszło do skutku.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korc
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka, którzy zostali wybrani do wzięcia udziału w XXIV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży w Warszawie · fot. Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka w Pawł


W czwartek, 17 maja młodzi posłowie i posłanki otrzymali informację o odwołaniu zaplanowanej na dzień 1 czerwca Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Drodzy uczestnicy i uczestniczki XXIV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, w związku z bieżącą sytuacją w Sejmie z wielką przykrością musimy poinformować Was o decyzji w sprawie tegorocznej sesji zaplanowanej na 1 czerwca 2018 r.

Mając na uwadze względy organizacyjne oraz bezpieczeństwo wszystkich osób przebywających w budynkach sejmowych, z przyczyn niezależnych od Kancelarii Sejmu, zdecydowano o odwołaniu posiedzenia SDiM. Chcemy by sesja odbywała się w warunkach pozwalających na zrealizowanie celów edukacyjnych projektu i by uczestnicy SDiM mogli swobodnie poznać siedzibę Sejmu.

Jednocześnie zapewniamy, że na bieżąco będziemy Was informować o wszystkich kolejnych decyzjach podjętych w tej sprawie. Mamy nadzieję, że spotkamy się jesienią.

Wszelkie informacje dotyczące SDiM kierowane do jego uczestników przekazywać będziemy za pośrednictwem Facebooka oraz mailowo do każdego z Was.


Zespół Wszechnicy Sejmowej
Uczniowie jednak nie zgodzili się z decyzją Kancelarii Sejmu i podjęli działania, by spotkanie się odbyło. Akcja prowadzona była w mediach społecznościowych - zarówno na Facebooku, jak i na Twitterze.

- Sprzeciwiamy się skandalicznej decyzji Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego dot. odwołania XXIV Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży! Jako byli i obecni Posłowie, Posłanki i Marszałkowie Sejmu Dzieci i Młodzieży zdajemy sobie sprawę z wagi tego edukacyjnego projektu i organizujemy spotkanie młodych w Warszawie - skoro nie odbędzie się Sejm Dzieci i Młodzieży, to organizujemy Parlament Dzieci i Młodzieży, na który chcielibyśmy już dziś serdecznie Was zaprosić - czytamy na stronie wydarzenia utworzonego z tej okazji na Facebooku "I Posiedzenie Parlamentu Dzieci i Młodzieży".

Wydarzenie odbędzie się 1 czerwca w Audytorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego. Wstęp jest wolny dla wszystkich osób, które zainteresowane są tematyką młodzieżową. Jednym z koordynatorów tego wydarzenia jest Jan Franek - przedstawiciel SP nr 1 w Pszczynie.

- Będziemy starali się zrobić wszystko, by wydarzenie było obfite w wiele atrakcji oraz by każda z osób czuła atmosferę, jaka przyświecała projektowi od 1994 roku. W szczególności zapraszamy Posłanki i Posłów XXIV Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, jak i społeczność szkolną oraz studencką - zachęcają organizatorzy. - Wydarzenie NIE JEST powiązane z osobami odpowiadającymi za organizację Sejmu Dzieci i Młodzieży - podkreślają.

Jan Franek i Bartosz Rybak
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Książąt Pszczyńskich, którzy wezmą udział w XXIV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży w Warszawie · fot. archiwum prywatne


Przypomnijmy, że do Warszawy pojechać mają: Klaudia Teszner, Aleksandra Pisarek, Edyta Janosz, Natalia Pisarek, Daria Banach, Karolina Harazin, Patryk Madziar, Kacper Markowicz - z SP nr 1 w Pawłowicach oraz Jan Franek i Bartosz Rybak - z SP nr 1 w Pszczynie.

Temat tegorocznego zadania rekrutacyjnego był inspirujący: "Posłowie pierwszego Sejmu Niepodległej". Prace konkursowe zostały ocenione przez komisję z Instytutu Pamięci Narodowej, która stawiała wysokie wymagania. Uczniowie musieli przeprowadzić i udokumentować sześć etapów projektu realizowanego w formie działań dla społeczności lokalnej.

Drużyny z Pawłowic wybrały historycznych posłów z okręgu cieszyńskiego: Tadeusza Regera, ks. Józefa Londzina, Pawła Bobka i Ryszarda Kunickiego. Następnie przeprowadziły kampanię wyborczą w stylu lat 1919-1921. Wykonały projekty plakatów wyborczych, ulotek, zredagowały artykuły prasowe, zorganizowały debaty, wiece i spotkania wyborcze oraz badanie opinii publicznej. Dokumentację stanowiły zdjęcia i film z realizacji zadania. Jedna z drużyn nagrała nawet piosenkę. Liczyła się kreatywność i nieszablonowe podejście do tematu.

Z kolei drużyna z Pszczyny wybrała Karola Holeksę. Uczniowie przygotowali ulotki oraz plakaty w klimacie pierwszej połowy XX wieku. Materiały zostały w setkach egzemplarzy rozprowadzone na terenie powiatu pszczyńskiego. Kolejnym krokiem było przytoczenie życiorysu Karola Holeksy oraz informacji o Sejmie Dzieci i Młodzieży podczas spotkania Pszczyńskiego Forum Samorządów Uczniowskich. Następnym etapem realizacji było zorganizowanie wiecu wyborczego.

- Aby przybliżyć postać Karola Holeksy zwykłym ludziom, zorganizowaliśmy przejażdżki samochodem marki Chevrolet z okresu pierwszej połowy XX wieku. Samochód miał za zadanie przewozić za darmo osoby zainteresowane projektem. Na lewych drzwiach auta naklejony był plakat opisujący naszego kandydata a w środku... my przedstawialiśmy zainteresowanym jego życiorys oraz stworzoną przez naszego bohatera wizję nowej Polski - tłumaczą Jan Franek i Bartosz Rybak..

BM / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Książąt Pszczyńskich w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szkoła Podstawowa nr 1 im. Książąt Pszczyńskich w Pszczynie" podaj